Контакт

Спорт

Тим што никогаш не ја освоил е фаворит во ЛШ

Објавено пред

Во средата заврши фазата по групи во Лигата на шампионите. Прв пат во историјата меѓу најдобрите 16 се пласираа екипи од петте најсилни европски национални првенства (Англија, Шпанија, Германија, Италија, Франција).

Сигурно е дека осмина-финалето ќе понуди најмалку два атрактивни дуели, откако УЕФА го објави составот на „шеширите“.

Ждрепката ќе биде извршена в понеделник, во првиот „шешир“ ќе бидат ПСЖ, Бајерн, Манчестер сити, Јувентус, Ливерпул, Барселона, Лајпциг и Валенсија, а во вториот Реал, Тотенхем, Аталанта, Атлетико, Наполи, Борусија Дортмунд, Лион и Челси.

Во прогнозите околу победникот во Чигата на шампионите веќе се вклучија обложувалницит, исто така се прават и математички анализи.

Ливерпул изминатите две сезони играше во финалето, минатата сезона и ја освои титулата меѓутоа „црвените“ не се први фаворити.

Според математичките анализи и обложувалниците прв фаворит е тимот што досега никогаш не стигнал подалеку од полу-финалето, Манчестер сити.

Шансите дека Сити ќе ја освојат титулата е проценуваат на 22 или 23 отсто, додека шансите на Ливерпул се 17 отсто.

Според обложувалниците околу 50 отсто се шансите дека во осмина-финалето еден од овие два тима за противник ќе го добие Реал Мадрид. Кога се во прашање Реал Мадрид нивните шанси дека ќе стигнат до крајот според обложувалниците се проценети на шест отсто.

Аналитиката вели дека шансите на Манчестер сити се 24 отсто, втор фаворит е Баерн со 19, а трет Ливерпул со 15 отсто. Според аналитиката шансите дека ќе ја освојат титулата на сите останати тимови се помали од десет отсто.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Касемиро со два гола го донесе Реал на врвот на Ла Лига (видео)

Објавено пред

Мадридски Реал благодарение на двата гола на Касемиро успеа да слави значаен триум против Севилја (2-1) со што се искачи на првото на Ла Лига.

Иако посетителите на „Сантијаго Бернабеу“ 57 минути гледаа фудбал без голови, за само 12 минути дури трипати се тресеа мрежите.

Најпрво Касемиро погоди за 1-0 во 57 минута, а Севилја возврати преку Лук де Јонг во 64 минута.

По само 5 минути повторно Касемиро донесе предност за Кралскиот клуб која избраниците на Зинедин Зидан не ја испуштија до крајот.

Со новата победа, Реал има 43 бода, три повеќе од Барселона која утре на својот стадион ја пречекува екипата на Гранада.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Чудото од дете“ гази и во Германија, направи пресврт со 3 гола за 20 минути

Објавено пред

Голеадата на теренот на Аугсбург беше среќна за гостите од Дортмунд, ѕвезда на денот во Германија е „чудото од дете“ од Норвешка, Ерлинг Халанд. Аугсбург загуби од Борусија (Д) со 3-5 иако до 59 минута од мечот имаше позитива од 3-1 против „милионерите“.

Сепак, во 56 минута во игра влезе новото засилување за Борусија од Салцбург, Халан кој првиот гол го постигна во 59 минуат и намали на 3-2.

По само 2 минути Санчо погоди за 3-3, а вториот гол на Халанд во 70 минута донесе предност од 3-4. Точка на мечот со хет-трикот стави во 79 минута.

Во останатите натпревари од 18-тото коло или прво по зимската пауза, Вердер како гостин во Диселдорф славеше минимално со 1-0 против Фортуна.

Келн на домашен терен беше убедлив против Волфсбург, Ајнтрахт (Ф) како гостин славеше кај Хофенхајм со 2-1, а со истиот резултат заврши и мелот на кој Мајнц дома беше поразен од Фрајбург.
Подоцна започнува мечот меѓу Лајпциг и Унион Берлин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лацио со „петарда“ за Сампдорија, хет-трик на Имобиле (видео)

Објавено пред

Римски Лацио продолжи со одличните партии во оваа сезона во Серија А. „Небесно сините“ на својот „Олимпико“ ја торпедираа Сампдорија со 5-1 и стигнаа до 11-тата овосезонска победа.

Прва ѕвезда и на овој меч беше италијанскиот репрезентативец, Имобиле кој постигна хет-трик (два гола даде од пенал) и дојде до бројка од 23 погодоци во Серија А.

Голгетерот на Лацио прецизно биеше во 17, 20 и 65 минута, а останатите два гола за римскиот клуб беа Каиседо и Бастос.

Самп на овој меч успеа да постигне само почесен погодок кој беше дело на Линети во 70 минута од мечот.

Лацио во моментов по 20 одиграни кола има 45 бода, еден помалку од вториот Интер и 3 помалку од водечкиот Јувентус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија1 час

Дежурни инспекциски екипи утврдуваат зошто е црвена водата на реката Серава

Министерството за животна средина информира дека екипи излегле на терен за да спроведат вонреден инспекциски надзор по течението на реката...

Македонија4 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет4 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ4 часа

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија6 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет6 часа

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура7 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија8 часа

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија9 часа

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет10 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт10 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет10 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет23 часа

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа1 ден

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа1 ден

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет1 ден

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион1 ден

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ1 ден

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Досие