Контакт

Спорт

Тимо Вернер и неговите утки – видео компилација од ужасната сезона

Објавено пред

Тимо Вернер веќе стана „симбол“ за напаѓач кој ги пропушта шансите на голот по огромен број на вакви ситуации оваа сезона, од кои најочигледната беше за Германија на мечот со Македонија, на кој славно победивме со 1:2.

Работите и во Челси не одат најдобро за германскиот напаѓач, откако на мечот со Реал Мадрид во полуфиналето на ЛШ повторно пропушти стоотстотна шанса, по што доби критики и од сопругата на неговиот соиграч, Тијаго Силва.

Менаџерот на Челси, Томас Тухел побара од него повеќе да верува на својот инстинкт и да престане да размислува многу кога е пред голот, но предупреди дека по скапиот трансфер од РБ Лајпциг, во Челси очекуваат многу од него.

„Дали сме среќни кога ќе промаши шанса како на последниот натпревар? Не. Дали сакаме повеќе голови? Да. Дали и тој сака повеќе голови? Да. Не се работи за неговиот квалитет, туку за самодовербата и за моментот. За верување во својот инстинкт и за помалку размислување. Знам дека тоа е полесно да се каже отколку да се направи. Јас никогаш не сум дал гол во мојата кариера и да дадев тоа ќе беше како мојот роденден и Божиќ да се на ист ден. Треба да ја врати самодовербата и да продолжи“, вели Тухел.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Објавено пред

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген.

Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат во 43.минута, откако Ериксен колабираше на теренот.

Десет минути лекарските екипи го реанимираа на теренот, а потоа најдобриот дански фудбалер со кислородна поддршка беше изнесен од теренот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса рутински со Нант за ново финале во ЛШ

Објавено пред

Барселона ја оправда фаворитската улога против Нант и се пласираше во финалето во Лигата на шампионите. Во второто полу-финале на завршниот турнир во Келн, Барселона го победи 31:26 (15:13).

Барселона се врати во Келн, каде пред шест месеци не успеа во финалето против Кил, во нов обид да ја освои јубилејната десетта титула во Лигата на шампионите.

Избраниците на Чави Пасквал, заслужено го победија тимот во кој настапува Кирил Лазаров. Од почетокот до крајот предноста беше на страната на Барселона, но Нант во секој момент беа блиску. Најчесто Барса водеше со два или тро гола, а отпорот на Нант го скршија во 52.минута, кога со два брзи гола стекнаа шест гола предност. Нант два гола примија на празен гол, кога напаѓаа со седуммина.

Централни фигури на мечот беа голманита, Де варгас одбрани 16, анеговиот колега од Нант 13 удари. Лазаров мечот го заврши со два гола.

Утре од 18 часот, Барселона во финалето ќе игра против Алборг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Објавено пред

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген.

Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат во 43.минута, откако Ериксен колабираше на теренот.

Десет минути лекарските екипи го реанимираа на теренот, а потоа најдобриот дански фудбалер со кислородна поддршка беше изнесен од теренот.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт31 минута

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген. Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат...

Македонија5 часа

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија7 часа

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија7 часа

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија9 часа

„Кога пилите ќе стивнат“ – утре протест против сечата на дрвја

За утре со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот...

Македонија9 часа

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија10 часа

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт11 час

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт24 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион1 ден

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија1 ден

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија1 ден

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија1 ден

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија1 ден

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија1 ден

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија1 ден

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија1 ден

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ1 ден

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Досие