Контакт

Спорт

Титмус пред Ледецки, Пити е недопирлив на 100 метри градно

Објавено пред

Ариарна Титмус на 400 метри слободно, Адам Пити на 100 метри градно, Меги Мекнил на 100 метри пеперутка и американската штафета на 4×100 метри слободно, освоија златни медали на Олимписките игри во Токио.

Ѕвездата на денот е Австраликата Тутмус која успеа од тронот да ја симне, Американата Кејти Ледецки. На 400 метри слободно Титмус победи со време 3:56.69 минути. Ова е најдоброто време во историјата на Океанија и е само за 23 стотинки послабо од светскиот рекорд на Ледецки која го освои среброто. Бронзениот медал и припадна на Кинеската Ли Бингџи.

Британецот, Адам Пити, го одбрани златото на 100 метри градно од Рио Де Жанеиро. Во Токио, Пити победи со резултат 57.37 секунди. Пити е непобеден во оваа дисциплина од 2014 година.

Воедно ова е прво злато за Британија на овие Олимписки игри.

21-годишната Канаѓанка, Маргарет Мекнил победи на 100 метри пеперутка. Во финалето таа пливаше 55.59 секунди што е најдобро време во историјата на Северна Америка. Ова време е за само 11 стотонки послабо од светскиот рекорд на Сара Сјостром.

Американците Дресел, Пијерони, Бакер и Епл со 3:08.97 минути победи во штафетата 4×100 слободно. Второто место го освои Италија, а третото Австралија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Продолжува расколот во Филаделфија – Симонс не сака да тренира!

Објавено пред

Продолжува расколот во Филаделфија. Откога Елтон Бренд го замени Сем Хинки на чело на спортскиот сектор, ги нема очекуваните резултати, а сега работата се прекрши на ѕвездата – Бен Симонс.

Младиот Австралиец по лошите партии во минатосезонскиот плејоф е на удар на критичарите, а бидејќи смета дека тимот не го заштитил доволно, тој сака да ја напушти екипата.

Сега станува јасно дека нема ништо од продолжување на соработката затоа што Симонс не се појавил на подготовките со Филаделфија, а нагласил и дека нема намера да одигра ниту еден меч.

Сезоната почнува на 19 октомври, а „севентисиксерси“ се во проблеми затоа што мораат на кошаркарот да му најдат нова дестинација, а за следните 3 години му должат 140 милиони долари.

Најверојатна опција е дека тој ќе се пресели во Голден Стејт на позицијата крилен центар, но останува отворено прашањето што Вориорс може на Фила да ѝ дадат за возврат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Симеоне: Гризман се адаптира на сегашниот Атлетико

Објавено пред

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Чоло Симеоне му даде поддршка на старо-новиот напаѓач на „јорганџиите“, Антоан Гризман (30) кој сè уште не ги покажува игрите кои од него се очекуваат

„Во ред е, тој беше многу среќен што се врати. Во процес е на адаптација на сегашниот Атлетико, кое е различно од она што го остави. Но, не се сомневам дека крајниот резултат ќе биде она на што се надеваме. Имаме среќа што го имаме. Ние сме на пат на кој секој играч треба да се приспособи. Ова не важи само за Гризман, туку и за Родриго де Пол. Антоан дојде во тимот за да ни даде повеќе стабилност“ рече Симеоне, пренесе „Спорт Макс“.

Атлетико го позајми Гризман од Барселона до крајот на сезоната 2021/22. Францускиот голгетер досега одигра 4 натпревари за тимот од Мадрид, но се уште не постигна ниту еден гол.

Атлетико Мадрид е бранител на шампионската титула во Ла Лига, а по 6 кола е лидер на табелата со 14 бода, еден повеќе од Реал Мадрид кој имаат одиграно натпревар помалку.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фрчеa тупаници и шлаканици – многу крв пред борбата во Лас Вегас

Објавено пред

Зовриваат страстите пред борбата меѓу Канело Алварез и Кејлеб Плант. По вербалниот судир на прес-конференцијата, отидоа и чекор понатаму. За време на фотографирањето пред мечот, ги вкрстија тупаниците.

Алварез и Плант на 6. ноември ќе се борат за ИБФ титулата во суперсредна категорија. Додека стоеја еден до друг Алварез го оттурна противникот, па Американецот замавна со левата рака. Не успеа Кејлеб да го удри Канело, кој се наведна и двапати удри во ривалот.

Набрзо потоа тепачката престана, а Плант заработи повреда на носот и на десната јагодична коска.

Еве како изгледаше сето тоа:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија2 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија4 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во завиност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија5 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија6 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија6 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион6 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија7 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион7 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија9 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија10 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет10 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет11 час

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија24 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија1 ден

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Досие