Контакт

Спорт

Тодор Тодороски промовиран во Сумгајт

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Тодор Тодороски е нов член на Сумгајт, прволигаш од Азербејџан. Тој денеска и официјално беше промовиран во новиот клуб.

dobivaj vesti na viber

23-годишниот десен бек во наредните две сезони ќе го носи дресот на Сумгајт.

Тодороски се пресели во Азербејџан од словачкиот прволигаш Серед. Претходно настапуваше за Раднички Ниш, а во кариерата беше дел и од Осијек, Шибеник, Вардар, Металург, Кожуф и 11 Октомври.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Анчелоти: Секогаш е драма кога Реал не победува

Објавено пред

Фудбалерите на Реал Мадрид одиграа нерешено (1:1) против Осасуна во натпреварот од седмото коло на Примера и со тоа ја прекинаа победничката серија. Ремито предизвика бурни реакции во јавноста, а тренерот Карло Анчелоти смета нема причина за загриженост.

dobivaj vesti na viber

„Секогаш е драма кога Реал Мадрид не победува. Немаме оправдување за ова реми бидејќи тимот беше силен и покрај отсуствата. Досега игравме многу добро нво првенството, но се случуваат и вакви натпревари. Не се сомневам дека ќе се подобриме на следниот натпревар“, изјави Анчелоти.

Дополнителна драма на натпреварот донесе Карим Бензема кој го промаши пенал во 77.минута.

„Размислував и за промена на изведувачот на пенали, но објективно Карим е најдобриот што го имаме. Минатата сезона реши да ги шутира двата најважни пенали и погоди. Поради тоа решив да не го менувам“, изјави Анчелоти.

Реал во наредната рунда ќе гостува кај Хетафе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шмајхел: Халанд е микс на Златан, Роналдо…

Објавено пред

Легендарниот голман на Манчестер јунајтед и на данската репрезентација Петер Шмајхел е полн со пофалби за Ерлинг Халанд.

dobivaj vesti na viber

Норвежанецот постигна три гола во победата на неговиот Манчестер сити од 6:3 над градскиот ривал Јунајтед.

„Трпението е еден од најважните квалитети на добар напаѓач. Сум играл против некои од најдобрите напаѓачи, кога ќе исчезнат, тогаш голманот треба да биде особено фокусиран. Кристијано Роналдо, Филипо Инзаги и слични играчи, исчезнуваат и одеднаш ќе влезат во шанса“, рече Шмајхел и додаде:

„Кога го гледате Халанд, гледате различни играчи. Тој постигна гол како Златан, опасен е како Роналдо, многу врвни напаѓачи во еден, затоа е толку опасен“.

Халанд досега постигна 14 гола на осум натпревари во Премиер лигата и е прв на листата на стрелци.

Најмногу голови во една сезона во историјата на Премиер лигата постигнаа Енди Кол и Алан Ширер, по 34, а ќе видиме дали Норвежанецот ќе може да им се закани.

„Никогаш не сум видел толку немилосрден напаѓач како Халанд. Тој едноставно има се“, изјави поранешниот фудбалер на Лидс, Џонатан Вудгејт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанци ја предводат АТП-листата

Објавено пред

АТП ја објави најновата ранг листа, на која во Топ 10 има две промени. Листата е историска бидејќи за прв пат по 22 години, тенисери од иста земја ги држат првите две позиции.

dobivaj vesti na viber

Карлос Алкараз е светски број 1, зад него е Рафаел Надал. Пред 22 години на првите две позиции беа Американците Пит Сампрас и Андре Агаси.

Алкараз има 6.740 бодови, Надал е втор со 5.810, а Каспер Руд, кој падна за една позиција е трет со 5.645. Следни се Данил Медведев и Александар Зверев.

Во првите десет, се уште Стефанос Циципас, Новак Ѓоковиќ, Камерон Нори, Андреј Рубљев и Хурберт Хуркач, кои влегоа во Топ 10 откако Јаник Синер загуби две позиции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија16 минути

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет33 минути

Захарова: Блинкен отворено и без двоумење рече дека имале мотиви да го уништат гасоводот

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, отворено изјави дека САД и НАТО имаат мотиви да ги нападнат гасоводите „Северен тек 1“...

Свет1 час

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет1 час

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија2 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет3 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија3 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет4 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет4 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет5 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа5 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет5 часа

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет5 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостиг на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити откога болеста ненадејно се врати поради недостиг на гориво и чиста вода...

Регион15 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ16 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет20 часа

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија22 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија1 ден

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија1 ден

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...