Контакт

Спорт

Тотенхем доби „подарок“ во 94. минута за победа над Астон вила! (видео)

Објавено пред

Тотенхем стигна до неверојатна 3:2 победа на гостувањето во Бирмингем кај Астон вила, откако и покрај фантастичната игра на домашниот тим, неверојатна грешка во 94. минута на Енгелс му дозволи на Хеунг-Мин Сон да постигне гол за три поени.

Возбудливиот меч почна со автогол на Тоби Алдервајрелд уште во деветтата минута од мечот, но тој веднаш се врати со убав гол во 27. минута за израмнување на „Вила парк“. Тотенхем во финишот на полувремето добија совршена шанса да израмнат од белата точка. Ударот на Хеунг-Мин Сон беше одбранет, но во повторениот обид тој успеа да го совлада голманот.

Во второто полувреме Бјорн Енгелс во 53. минута израмнува за Вила со убав удар со глава и кога се мислеше дека мечот ќе заврши со (заслужено реми), истиот фудбалер прави грешка во 94. минута по која Сон не греши.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кин: Кантона сакаше да го убие полицаецот во Истанбул! (видео)

Објавено пред

Рој Кин открива дека Ерик Кантона ветил дека ќе го убие полицаецот кој го удри по глава во неславниот дуел со Галатасарај во Лигата на шампионите во 1993 година.

Кантона доби црвен картон во последните секунди од мечот поради навреда на швајцарскиот судија Курт Ретлисбергер, додека „ѓаволите“ одиграа само 0:0 и испаднаа по 3:3 ремито на „Олд Трафорд“. При заминувањето во соблекувалната, Кантона беше удрен од полицаец на скалите од тунелот  по што се случи хаос во кој настрада и Брајан Робсон, кој доби шест конци на лактот.

Сега, во новата книга „Кралот Ерик – портрет на уметникот кој го смени англискиот фудбал“, Кин открива што точно се случило.

„Во соблекувалната Ерик полуде. Реши да излезе надвор и да се пресмета со полицаецот кој имаше пендрек во раката. Ерик беше голем и силен и најопасно од сѐ беше сериозен. Инсистираше дека ќе го ’убие копилето’. Алекс Фергусон, неговиот помошник Брајан Кид и неколку фудбалери мораа да го сопираат. Јас обично не се повлекувам од тепачка, но дури и јас не бев за оваа. Имаше многу Турци надвор“, пишува Кин.

Фудбалерите потоа добиле наредба да се тушираат во двојки за Кантона да не остане сам во соблекувалната. Кога тој беше одведен во автобусот, тој беше нападнат со камења и цигли. По мечот Фергусон изјави дека не видел и почувствувал толку непријателско однесување во својата кариера.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мамиќ контра неблагодарните во Динамо: На мака се познаваат јунаците!

Објавено пред

Ситуацијата со намалувањето на платите на фудбалерите и стручниот тим на Динамо Загреб по сè изгледа е пред завршница, откако „бегалецот“ Здравко Мамиќ, кој долго време го контролираше клубот преку Фејсбук објави колку заработувал тренерот Ненад Бјелица и неговиот тим.

Бјелица се спротистави на кратењето на платите на тимот, заедно со капитенот и македонски репрезентативец Аријан Адеми, по што клубот му ги отпушти сите соработници.

„Меси и соиграчите се откажаа од 70 отсто од платите, белгиските фудбалери ќе преживуваат со 13.000 куни (околу 1.700 евра), Жилина банкротираше, Кристијано Роналдо, Јувентус и Баерн Минхен ја покажаа солидарноста и покажаа дека на маката се познаваат јунаците. Динамо се подготвува за лошите времиња и никому не остана должен, овозможувајќи услови за работа какви што нема на овие простори. Game Over“, напиша Мамиќ.

Според Мамиќ, Бјелица во последните 20 месеци заработил нешто над 24 милиони куни, или повеќе од 3 милиони евра, што за клуб од поранешна Југославија е речиси невозможно да се замисли.

Самиот Мамиќ пак, се наоѓа во „прогонство“ во Босна и Херцеговина, откако е осуден за извлекување на пари од Динамо Загреб и е баран за други малверзации во клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер останува во форма и на снег! (видео)

Објавено пред

Роџер Федерер се приклучи на иницијативата „Тенис дома“ сред пандемијата на корона вирусот, покажувајќи како останува во форма додека трае долгата пауза во тениската сезона.

Неколку часа откако се појави веста за можното откажување на неговиот омилен турнир, Вимблдон, Федерер објави видео на социјалните мрежи како тренира трикови на снег во неговиот дом во Швајцарија.

„Да се осигурам да не заборавам како да играм трик-удари“, напиша „Маестро“ на Твитер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија1 час

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија2 часа

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија3 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија4 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија4 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Свет6 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија7 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија8 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија8 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија9 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет9 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија11 час

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија11 час

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа11 час

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет12 часа

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ12 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет13 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет1 ден

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија1 ден

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Досие