Контакт

Спорт

Тотенхем имаат „кредит“ од 852 милиони фунти за новиот стадион!

Објавено пред

Тотенхем ќе мора да исплатат астрономски 852 милиони фунти во кредити кои ги земале за да го комплетираат нивниот нов прекрасен стадион.

Последните објавени пресметки на клубот, откриваат дека Тотенхем ќе мора да ја плати неверојатни 215 милиони фунти само во камати! Тотенхем на стартот позајмија 637 милиони фунти од „Голдман Сакс“, „Бенк оф Америка“ и „ХБСЦ“ за да ја платат изградбата на стадионот, пред минатиот септември претседателот на клубот, Даниел Леви да рефинансира 525 милиони фунти од овој долг во долгорочна шема на обврзници.

Клубот ќе плаќа просечно 37 милиони фунти за до 2042 година за да го исплати долгот, но постои опција во првите десет години од кредитот да ја плаќаат само каматата, со што крајниот рок за исплата ќе се продолжи до 2050 година.

Како споредба, последните пет години пред јануари, Тотенхем потроши 21 милиони фунти годишно на трансфери. Тотенхем заработува околу 5 милиони фунти за домашните натпревари, но оваа опција сега не е валидна кога се најавуваат мечеви без публика.

Тотенхем го проценува својот стадион на 1.1 милијарди фунти.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Назаров ги прекрши правилата и го гушна возачот кој им го спаси животот

Објавено пред

Иако на фудбалерите во германските две лиги им се советува да не ги прославуваат головите со гушкање за време на мечевите, азербејџанскиот фудбалер на второлигашот Ерцгебирге Ауе вели дека морал да го прекрши правилото за да го гушне човекот кој му го спасил животот, возачот на тимскиот автобус, Тоамс Ромејке.

Назаров постигна гол со глава за 1:1 реми на Ауе со Нирнберг, по што веднаш истрча кон аут линијата ги пронајде возачот Ромејке и подоцна откри дека возачот ги спасил со брза реакција откако автобусот бил погоден од делови од автомобил од сообраќајна несреќа пред нив.

„Тој ни ги спаси животите, толку е едноставно. Да не реагираше така, кој знае каде ќе завршевме“, изјави Назаров, кој посочи дека се надева дека нема да биде казнет и дека германската лига ќе има разбирање за околностите.

Автобусот во сообраќајната несреќа бил оштетен, а двајца возачи во автомобилот добиле сериозни повреди. Тимот го продолжил патот до натпреварот во други возила. Ауе се на шестото место во втората лига, додека Нирнберг се само 15.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аугзбург со нов „шамар“ за Шалке (видео)

Објавено пред

Шалке рестартот на германскиот шампионат го започна најлошо што можеше, со втор пораз во два меча и 0:7 гол-разлика, откако на својата „Велтинс арена“ загуби со 0:3 од Аугзбург.

По поразот во „Ревиердербито“ од Борусија Дортмунд од 4:0 минатиот викенд, се очекуваше дека ќе се вратат на вистински пат против Аугзбург, но надежите беа урнати бргу, откако уште во шестата минута Едуард Левен донесе водство за гостите од Баварија.

Ноа-Жоел Саренен-Базе во 76. минута зголеми на 0:2, пред Серхио Кордова во 91. минута да ги постави конечните 0:3. Шалке остануваат на осмото место со 37  поени, додека Аугзбург победува првпат по шест меча за да скокне на 12. место со 30 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури го предупреди Џошуа: Немој да загубиш од Пулев, јас те чекам!

Објавено пред

Тајсон Фјури вели дека очекува британска пресметка со Ентони Џошуа за да се дознае „кралот“ во тешка категорија, предупредувајќи го да не загуби од следниот ривал, бугарскиот предизвикувач, Кубрат Пулев.

Преговорите за дуел на двајцата Британци почнаа од моментот кога „Џипси кинг“ му ја одзеде ВБЦ титулата од Дионтеј Вајлдер во седум рунди во Лас Вегас во февруари. Џошуа претходно ги врати ВБО, ВБА и ИБФ титулите во римеч со Енди Руиз Јуниор. Сега, Фјури треба да му даде трет меч на Вајлдер, а „Еј Џеј“ мора да се бори со предизвикувачот Пулев.

„Ако ме нокаутира Дионтеј, тогаш нема да има меч. Исто така, ако тој загуби од Пулев, тоа не може да биде направено. Во тешката категорија никогаш не можеш да предвидуваш и одиш меч по меч. Се надевам дека ќе видиме британска пресметка за апсолутната титула, тоа ќе биде најголем меч од Ленокс Луис и Френк Бруно“, вели Фјури.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа55 минути

По отворањето на угостителските објекти во Германија, во ресторан се заразиле 9 лица

Само неколку дена по отворањето на рестораните и кафулињата во Германија, најмалку девет лица во Долна Саксонија се заразиле со...

Свет4 часа

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија5 часа

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт5 часа

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет6 часа

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Македонија6 часа

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше...

Регион7 часа

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до...

Европа8 часа

Португалски град ќе ги тестира сите жители за коронавирус

Крајбрежниот град Каскаис во близина на Лисабон планира да биде првиот во Португалија којшто ќе ги тестира сите 200 000...

Спорт8 часа

Тајсон: Сите ќе бидете шокирани од името на мојот прв противник (видео)

Мајк Тајсон тврди дека договорот за неговиот камбек во боксерскиот ринг ќе се потпише следната недела и додава дека мистериозниот...

Регион9 часа

Бугарски новинар пронајден мртов во езерото Варна

Бугарскиот новинар Георги Александров бил пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија...

Свет20 часа

И Амазонската дождовна шума погодена од коронавирусот

И, Амазонската дождовна шума, значајна за балансирање на климата во светот и борбата против климатските промени, страда од пандемија на...

Спорт21 час

Маса: Знам, но нема да откријам во каква состојба е Шумахер

Фелипе Маса поранешниот тимски колега на Михаел Шумахер тврди дека има информации за состојбата во која се наоѓа легендарниот возач...

Европа21 час

(Видео) Поради коронавирусот илјадници Шпанци излегоа на улиците

Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Шпанија на повик на десничарската партија Вокс, барајќи оставка на владата на премиерот Педро...

Топ21 час

Од две возила со автоматски пушки пукано кон скопјанец во населбата Бутел

Скопјанец пријавил дека попладнево од две возила биле испукани стотина куршуми кон него. Престрелката се случила во скопски Бутел 2....

Македонија23 часа

Васил Огњановски: Му благодарам на семејството што спаси три животи, од кои едниот е татко ми

„Операцијата се направи. Полека го будат. Очекувањата се големи. Еднаш докторите го спасија, го вратија меѓу живите, сега тоа го...

Македонија24 часа

Филипче: Бевме немоќни да го спасиме Иван – сега тој доби шанса за втор живот

„Сите ние, а и самиот пациент Иван Огњановски бевме свесни дека тој ги живее последните недели од својот живот, бидејќи...

Свет1 ден

(Видео) Американската морнарица претстави моќно ласерско оружје кое може да уништи авион во лет

Американската морнарица успешно тестираше ново оружје на воен брод. Станува збор за високо-енергетски ласер што може да сруши борбен авион...

Свет1 ден

СЗО: Јужна Америка е нов епицентар на пандемијата, најпогоден е Бразил

Јужна Америка е нов епицентар на пандемијата на Ковид-19, при што Бразил е најзагрозен, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија1 ден

Од Ковид-19 почина пациент од Скопје, регистрирани 20 новозаразени

Во изминатите 24 часа направени се 744 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на Ковид-19 од кои 16 се...

Македонија1 ден

Градскиот превоз во Скопје нема да функционира од недела во 11 до вторник до 5 часот

ЈСП информира дека од утре, недела (24 мај) од 11 часот до вторник (26 мај) до 5 часот, јавниот превоз...

Досие