Контакт

Спорт

Тотенхем тргнаа по Шкринијар

Објавено пред

Тотенхем се заинтересирани за играчот на Интер Милан Шкринијар. Клубовите во неделата ги започнале преговорите, но не успеале да се договорат околу обесштетувањето. „Гардијан“ тврди дека во наредните денови Тотенхем ќе испратат нова понуда за Словакот.

Тотенхем на Интер им понудиле 35.000.000 евра, односно 25.000.000 евра помалку од смата што ја бара клубот од „Џузепе Меаца“. До крајот на преодниот рок Тотенхем ќе ја зголемат понудата но се верува дека таа повторно ќе биде помала од 60.000.000 евра.

Шкринијар во Интер пристигна од Сампдорија во 2017 година, кариерата ја започнал во Жилина. Тој две сезони беше столб на одбраната на Интер, меѓутоа со доаѓањето на Антонио Конте остана без место во стартната постава.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ВБА и Барнли ќе почекаат за првата победа оваа сезона

Објавено пред

Вест Бромвич Албион и Барнли не успеаја да стигнат до својата прва победа во новата сезона во Премиер лигата, најавувајќи дека ќе се меѓу главните кандидати за испаѓање оваа сезона, откако одиграа само 0:0 на „Хоторнс“.

ВБА на Славен Билиќ важеше за мал фаворит во мечот со Барнли, кои досега беа единствените во ПЛ без освоен поен, но гостите имаа повеќе шанси, посебно во второто полувреме, кои не успеаја да ги претворат во гол.

ВБА сега има два поени, а Барнли еден поен.

Прикажи повеќе...

Спорт

25 години подоцна – Пирло повторно ќе се сретне со Луческу

Објавено пред

Првиот меч од новата сезона од Лигата на шампионите ни носи интересен дуел на Јувентус и Динамо Киев, односно повторно средба на Андреа Пирло со Мирчеа Луческу, човекот кој му даде шанса во првиот тим на Бреша на само 15 години.

Пирло во текот на својата блескава кариера повеќе пати изјавуваше дека му е вечно благодарен на романскиот тренер за тоа што го постави во првиот тим како тинејџер, велејќи дека така станал вистински фудбалер.

„Луческу ми даде тактичка и техничка лекција и ми објасни што треба човек да прави кога игра со професионалци. Не беше лесно. Тој велеше: ‘Дајте му ја топката на Пирло, тој знае што да прави со неа’“, призна пред неколку години Пирло.

Бреша се обиде да добие дозвола Пирло да игра во Серија А, но беше одбиена, и тој мораше да почека до својот 16. роденден да дебитира во мај 1995 година. Тогаш, Бреша беа на последното место, Луческу си замина во февруари, а оттогаш ги загубија сите мечеви до крајот. Пирло остана во Бреша и помогна да се вратат во Серија А, додека Луческу замина во Реџијана и во Рапид Букурешт, а Интер го донесе Пирло во декември 1998 година.

Во една од најголемите трансфер-грешки во историјата, Интер го продадоа Пирло на Милан во летото 2001 година, и со Карло Анчелоти на чело, тој стигна до титулите во Серија А и во Лигата на шампионите, како и трофеј од Светското првенство.

Сега, повеќе од 25 години во првиот европски меч како тренер на Јуве, Пирло игра против 75-годишниот Луческу, кој сензационално се пресели од Шахтјор Доњецк во лутите ривали Динамо Киев и ќе стане најстариот тренер во историјата на ЛШ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Редок пораз за Федерер – не собра доволно гласови во родниот Базел!

Објавено пред

Обидот да се преименува главната спортска арена во Базел по најславниот спортист што излегол од швајцарскиот град, Роџер Федерер, не успеа бидејќи кампањата не можеше да собере доволно потписи.

Обвинувајќи го коронавирусот за неуспехот, неговите фанови собраа само 1.200 потписи од потребните 3.000 за да се предизвика гласање за предлогот арената „Санкт Јакобсхале“ да биде преименувана во арена „Роџер Федерер“, но неговите навивачи не се обесхрабрени, јавува швајцарската новинска агенција АТС.

Во Швајцарија преименувањето улици и други објекти по јавни личности обично се прави постхумно, а навивачите на Федерер од 2012 се обидуваат да ја преименуваат халата каде што се игра тенискиот „Свис Индорс“, а каде што Федерер лани победи 10-ти пат. Сега тие петицијата ќе ја предадат на кантоналните власти во Базел по што ќе се донесе политичка одлука.

39-годишниот Федерер порасна во предградието каде што се наоѓа арената, а како тинејџер помина две години како собирач на топчиња и сега по секој турнир, организира забава со пица за момчињата и девојчињата што ја имаат оваа улога.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет4 часа

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија6 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија7 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија7 часа

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет8 часа

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија8 часа

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ8 часа

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија8 часа

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Македонија10 часа

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Свет12 часа

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Европа12 часа

(Видео) „Фајзер“ произведе стотици илјади дози вакцина против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави видео кое покажува дека веќе има произведено стотици илјади дози вакцина против коронавирус во својата белгиска...

Свет12 часа

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет13 часа

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет13 часа

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Македонија13 часа

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17.239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во земјава...

Регион14 часа

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет града во црвената зона според бројот на лица...

Европа1 ден

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа1 ден

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион1 ден

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Досие