Контакт

Спорт

Трајковски со гол, Палермо само до поен против слабата Падова (видео)

Објавено пред

Александар Трајковски им донесе водство на Палермо над Падова од 1:0 со помалку среќен гол во 14. минута, за веќе во следната минута, гостите да израмнат и мечот да заврши 1:1 што секако не им одговара на „розевите“ од Сицилија во борбата за пласман во Серија А.

Палермо имаше среќа што не го загуби и тој поен од претпоследниот клуб во Серија Б, откако гостите утнаа пенал во 40-тата минута од мечот.

Палермо останува на третото место во Серија Б со 37 поени, четири поени пред Беневенто, но и три поени зад второпласираниот Лече и шест зад првите фаворити за влез во Серија А, Бреша.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ го „спушти на земја“ Шварцман и се избори за ново финале со Надал

Објавено пред

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра против Рафаел Надал во финалето на Мастерс турнирот во Рим.

Предмалку Србинот по дваиполчасовна борба го совлада аргентинскиот „преизвикувач“ Диего Шварцман со 2-1 во сетови 6-3 6-7 6-3.

Во првиот сет егал на семафорот беше до резултат 3-3. Тогаш Ѓоковиќ најпрво на свој сервис поведе со 4-3, а веднаш потоа направи брејк кој беше доволен за да го освои првиот сет со 6-3.

epa07582262 Novak Djokovic (R) of Serbia and Diego Schwartzman (L) of Argentina pose for a photo together a person dressed as Spiderman during their men’s singles semi final match at the Italian Open tennis tournament in Rome, Italy, 18 May 2019. EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Во вториот сет беше изедначено до резултат, а притоа двајцата тенисери имаа по два брејка. Во тајбрејкот Аргентинецот беше поконецентраиран и доминантно се избори за трет решавачки сет.

Тука Ѓоковиќ ја заигра препознатливата игра, и при водство од 3-2 успеа да освои гем на сервисот на противникот што потоа рутинирано го доведе до конечни 6-3 за нова победа.

Утре е финалниот дуел Ѓоковиќ – Надал за сите љубители на белиот спорт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нико Ковач: Останувам тренер и идната сезона, имам информации од прва рака!

Објавено пред

Тренерот на Баерн Минхен, Хрватот Нико Ковач по освоената титула во Бундеслигата денеска не ја тргнуваше насмевката од лицето, а не изостана и традиционалното поливање со пиво. Таа „должност“ му припадна на Арјен Робен.

Тренерот на Баварците имаше тешка сезона, медиумите неколкупати досега му „даваа отказ“ се шпекулираше со имињата на неговите наследници. Тоа се случуваше најмногу во периодот кога Баерн Минхен имаше 9 бода заостаток зад Борусија Дортмунд.

Сепак, денеска рече дека и идната сезона ќе е на кормилото на минхенскиот клуб.

„Верувам дека и идната сезона ќе го водам Баерн. Уверен сум дека ќе продолжам, имам информации од прва рака, не од втора или трета. Можам да кажам дека сум многу среќен што навивачите ме поздравија за овој успех и го скандираа моето име“ – рече Ковач по победничкото славје.

На прашањето кој му ја кажал таа информација, хрватскиот стратег само се насмеа и продолжи со славјето.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ жени: Лион четвртипат во низа шампион, Барса на Андонова немоќна (видео)

Објавено пред

Фудбалерките на Олимпик Лион продолжуваат да доминираат во фудбалска Европа и четврта година во низа стануваат шампионки на Стариот континент. Лион во финалето кое попладнево се одигра на стадионот „Ференц Пушкаш“ во Будимпешта убедливо со 4-1 ја совлада екипата на Барселона каде настапува нашата репрезентативка Наташа Андонова.

Сепак на мечот доминираше норвешката фудбалерка, Ада Хагерберг која минатата сезона ја освои Златната топка во женска конкуренција. Таа постигна хет-трик на мечот за само 16 минути.

Џенифер Марошан погоди во 6 минута за водство на Лион од 1-0, а во 14, 19 и 30 минута, Хагерберг прецизно стрелаше за преубедлива финална предност.

Каталонките единствено што успеаја да направат до крајот на мечот беше почесниот погодок кој е дело на Асисат Ошоала.
Наташа Андонова мечот го проследи од клупата за резерви.

Ова за Олимпик Лион беше шеста титула во најсилното натпреварување.

Прикажи повеќе...

Најново

Естрада8 часа

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на...

Европа12 часа

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција...

Европа13 часа

Курц најави предвремени избори во Австрија

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предложи распишување на предвремени избори во земјата откако вицеканцеларот и негов коалициски партнер, Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе...

Европа16 часа

Принцот Вилијам зборуваше отворено за смртта на мајка му и менталното здравје

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка...

Македонија20 часа

(Видео) Стоилковски: Богоевски на свој трошок да направи тест за наркотици и да поднесе оставка

Пратеникот Павле Богоевски итно сам да се повлече од пратеничката функција, а МВР и ОБвинителството сериозно да го истражат случајот,...

Македонија20 часа

Медиумите и социјалните мрежи со осуда за Павле Богоевски-сентимент анализа на „Макфакс“

Пратеникот Павле Богоевски и неговиот став за аферата со „пола кокаин или масло од канабис“ наиде на многу негативни оценки...

Топ21 час

Се запали возило во дворот на МВР

Денес околу 10 часот во кругот на Министерството за внатрешни работи се запалило службено возило. Возилото е од марката „пинц...

Забава23 часа

Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма во евровизиското финале

Македонската претставничка, Тамара Тодевска вечерва ќе настапи осма по ред во финалето на годинешниот Евросонг, во Тел Авив, Израел. Тамара ќе...

Македонија23 часа

СДСМ: Усвоени законите за првосудството и за прекин на бременоста што ги кочеше Иванов

Собранието повторно ги усвои законите од правосудството и Законот за прекин на бременоста кои се во интерес на државата и...

Македонија2 дена

Џафери: Нема правен основ за наркотест на пратениците

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево соопшти дека во Уставот и Деловникот на парламентот нема правен основ според кој би...

Македонија2 дена

(Видео) Рауфи: Учесниците во Диво Насеље не се терористи туку борци за права

Адвокатот Насер Рауфи, бранител на дел од осудениците од Диво Насеље, по денешното излагање на јавната седница на Апелацискиот суд...

Естрада2 дена

Мадона пристигна во Израел со 30 тони опрема

Со товарен авион со 30 тони опрема, 70 скали и лифт за настапот, Мадона пристигна во израелскиот град Тел Авив,...

Македонија2 дена

Три месеци условна казна затвор за Тони Михајловски за заканата кон Тричковски

Актерот Тони Михајловски, против кого скопското обвинителство поднесе обвинение за закани кон новинарот Бранко Тричковски, на денешното рочиште призна вина...

Македонија2 дена

Адвокатка на обвинети во „Диво Насеље“: Обвинителството нема цврсти докази

На денешната јавна седница за настаните од Диво Насеље каде одбраната ги изведува жалбените наводи пред петчлениот судечки совет на...

Македонија2 дена

Независната пратеничка група бара лекари во понеделник да ги тестираат пратениците за дрога

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ најави дека денеска ќе поднесе иницијатива до Собранието сите пратеници доброволно да направат тест...

Македонија2 дена

(Видео) Миланов за „Диво Насеље“: Неспорно е дека имаме страшен настан, но тоа не е тероризам

Адвокатот Еленко Миланов, бранител на дел од осудените во случајот „Диво Насеље“, на денешната јавна седница на Апелацискиот суд за...

Македонија2 дена

Комисија за заштита од дискриминација: Задолжителната вакцинација не е дискриминација по ниту еден основ

Комисијата смета дека барањето потврда дека едно дете е вакцинирано со МРП-вакцина при запишување во градинка и во училиште не...

Европа2 дена

Меј ќе даде оставка ако Парламентот во јуни по четврти пат го одбие договорот за брегзит

Британската премиерка Тереза Меј ќе поднесе оставка ако на почетокот на јуни пратениците во Долниот дом на Парламентот по четврти...

Македонија2 дена

Летонија е 13. земја што го ратификува Протоколот за пристапување во НАТО

Парламентот на Летонија го усвои законот со кој се ратификува Протоколот за пристапување на нашата држава во НАТО. Со тоа,...

Забава2 дена

(Видео) Тамара се пласираше во финалето на Евровизија

Македонската претставничка Тамара Тодевска се пласираше во финалето на годинешниот Евросонг којшто ќе се одржи во сабота. Таа вечерва на...

Досие