Контакт

Спорт

Тре Јанг се повреди од ногата на судијата – „јастребите“ во проблеми пред четвртиот меч

Објавено пред

Плејмејкерот на Атланта Хоукс, Тре Јанг се повреди во третата четвртина од третиот меч на финалето во Источната конференција во НБА лигата. Атланта загуби од Милвоки Бакс, а Јанг заврши на паркетот откако згазна на ногата на еден од судиите и заработи повреда на скочниот зглоб.

„Моментно ме боли. Ме фрустрира фактот дека сам ја повредив ногата. Добивам лекарска помош поради оваа повреда. Во моментов мора да ги пуштам докторите да си ја работат својата работа“ изјави 22-годишниот кошаркар кој на мечот имаше 35 поени и 4 асистенции.

„Повредата влијаеше на мојата стартна брзина. Кога се обидувате да поминете покрај некого од лева страна, мора да го користите десното стапало. Имавме предност пред мојата повреда и добро играв. Чудна незгода, тоа е тоа. Од сега ќе морам да имам очи и на грбот“ рече младиот плејмејкер на тимот од Џорџија.

Атланта веќе има проблеми и со повредата на српскиот ас, Богдан Богдановиќ. Следниот меч меѓу Хоукс и Бакс е на програмата ноќта меѓу вторник и среда во Атланта.

Спорт

„Топчиите“ со нова „10-ка“ сезонава

Објавено пред

Талентираниот офанзивен фудбалер, 20-годишниот Емил Смит Роув го продолжи договорот со Арсенал до 2026 година.

Смит Роув го промени и бројот на дресот на „топчиите“ – во новата сезона тој ќе ја носи „10-ката“ што до скоро беше на грбот на Месут Озил.

Со тоа се чини оди голема одговорност на грбот на младиот играч кој е дете на Арсенал, а во сениорските води е од 2019 година.

Минатата сезона популарниот ЕСР беше сјаен во нападот, со 7 асистенции за гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Санта Клара ја оправда фаворитската улога на „Тоше Проески“ – Шкупи немоќен

Објавено пред

Португалскиот прволигаш Санта Клара со победа од 3-0 против скопски Шкупи го напушти теренот на арената „Тоше Проески“ во меч од второто квалификациско коло од Конференциската лига на УЕФА.

Иако во почетните моменти немаше посериозни шанси на двете страни, гостите дојдоа во водство во 30 минута. По еден удар кон голот на Наумовски, топката удри во грбот на Ратубјае, го промени правецот и гостите дојдоа до предност од 1-0.

Во првото полувреме Шкупи не упати ниту еден удар во рамките на голот на Роча. И во вториот дел оваа статистика покажа дека гостите беа поконкретни во нападот и упатија повеќе удари.

Се играше 49 минута кога Карваљо Карлос погоди за 2-0 и студен туш за надежите на чаирчани.

Кога се очекуваше дека судијата ќе означи крај на мечот, во 93 минута Санта Клара со третиот погодок ги постави конечните 3-0. Стрелец на голот Костиња.

Реваншот во Португалија е за 7 дена, а на составот на Гоце Седлоски ќе му треба многу поофанзивна игра и вистинско чудо и премин во следната фаза.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкендија со пораз и во Конференциската лига – 2:0 во Летонија од Рига

Објавено пред

Македонскиот фудбалски шампион, тетовска Шкендија со пораз од 2-0 во Летонија кај тимот на Рига го заврши првиот меч од нивниот годинешен настап во Конференциската лига на УЕФА.

Иако статистиката вели дека Шкендија во најмала рака беше рамноправен противник, сепак домаќините искористија две невнимателности на гостинската одбрана за да стекнат солидна предност пред реваншот за 7 дена во Скопје.

Рига од првата своја сериозна шанса дојде во водство. По еден изведен корнер во 13. минута Весли по асистенција на Соисало го матираше Захов.

Во вториот дел тетовци заиграа поангажирано, но грешката на Рамадани во 52 минута домашните знаеја како да ја казнат. Сосиало ја украде топката,го проигра Вакулко, кој пак погоди за конечни 2-0.

Очекувањата се дека тетовската екипа ќе се „разбуди“ од летаргичноста, па на домашен терен ќе прикаже подобра игра која може да донесе пласман во следната фаза.

Фото: ФБ – ФК Шкендија

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ9 часа

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија11 час

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија15 часа

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ18 часа

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ19 часа

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија19 часа

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион21 час

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Македонија1 ден

Мицкоски: Резолуцијата да биде прифатена од сите партии без изговори и условувања

Резолуцијата да биде прифатена од сите политички партии, без условувања, барање изговори, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на...

Топ1 ден

(Видео) Момче натепа девојка во Куманово

Mлад дечко со шутирање натепа девојка во Куманово, а снимките попладнево беа објавени на социјалните мрежи. Подоцна дечкото беше нападнат...

Македонија1 ден

Камчев повторно однесен на Клиниката за кардиологија, се пожалил на гушење и силна главоболка

Јордан Камчев денеска пред своите адвокати повторно се пожалил на влошена здравствена состојба. Неговиот правен тим соопшти дека синоќа Камчев...

Свет1 ден

(Видео) Поплави во Кина по силниот дожд, расте бројот на жртви

Поплавената метростаница и населби, но и ослабената брана по обилните дождови, невидени во 60 години, предизвикаа смрт кај најмалку 25...

Македонија2 дена

Османи: Има можности за решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оцени дека постојат сериозни можности за решение на спорот со Бугарија до крајот на...

Македонија2 дена

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.550 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија2 дена

Апелација ги потврди пресудите – за Катица Јанева седум, за Бојан Јовановски девет години затвор

Апелациониот суд Скопје ги потврди првостепените пресуди во случајот „Рекет“, со кои поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева,...

Топ2 дена

Обвинение за тренерот по џудо во Прилеп за силување деца

Прилепското Обвинителство поднесе обвинение за тренерот по џудо од Прилеп за силување деца, односно негови ученички кои му биле доверени...

Македонија2 дена

Првпат изведена афереза на периферни матични клетки кај дете на Клиниката за хематологија

Министерството за здравство информира дека на Универзитетската клиника за хематологија, во соработка со Универзитетската клиника за детски болести, денеска се...

Регион2 дена

Четвртиот бран е веќе тука, од одмор одете директно во изолација, порачуваат експертите во Словенија

Шефот на словенечкиот Институт за јавно здравје, Милан Крек, вчера, на прес-конференција предупреди дека новите варијанти на вирусот се раширени...

Македонија2 дена

Димитров за „Евроњуз“: Ако македонскиот јазик е причина за тоа да не можеме да се приближиме кон ЕУ, тогаш така и нека биде

Проблематизирањето на македонскиот јазик не е во согласност со вредностите за кои се залага Европа како континент, каде што се...

Досие