Контакт

Спорт

„Тренерот им е во затвор, а тие беа подобро водени од Тотенхем“

Објавено пред

Бес и незадоволство кај навивачите предизвика сензационалната елиминација на Тотенхем од Лига Европа. Динамо Загреб, на Максимир, по продолженијата, со хет-трикот на Оршиќ, го победи Тотенхем со 3:0.

Армијата навивачи на Тотенхем, незадоволството го искажаа на социјалните мрежи. Од големиот број објави се издвојува онаа на новинарот Џејмс Дикенс, кој инаку е голем навивач на клубот од северен Лондон.

„Динамо на теренот беа подобро водени од Тотенхем, а нивниот тренер е во затвор“, напишал Дикенс на Твитер, алудирајќи на актуелните случувања во Динамо.

Неколку дена пред натпреварот, Зоран Мамиќ, поднесе оставка на тренерската функција, откако Врховниот суд ја потврди неговата затворска казна.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бесмисленоста на Суперлигата ја објасни Марсело Бијелса

Објавено пред

Менаџерот на Лидс јунајтед, Марсело Бијелса, најдобро објасни зошто Суперлигата ги крши сите принципи на фудбалската игра.

„Една од причините зошто фудбалот е најпопуларен спорт во светот е и таа што слабите можат да ги победат моќните“, рекол Бијелса.

Вчера, 12 клубови, објавија дека формираа свое натпреварување, кое го доби името Суперлига.

Основачи на Суперлигата се Реал, Барселона, Атлетико, Интер, Милан, Јувентус, Челси, Арсенал, Тотенхем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул. Прв претседател на Суперлитата е првиот човек на Реал, Флорентино Перез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ во МВП-издание

Објавено пред

Никола Јокиќ одигра уште еден спектакуларен натпревар во НБА-лигата. Денвер нагетс, по две продолженија, го победи Мемфис гризлис со 139:137. Србинот натпреварот го заврши со 47 поени, 15 скока и осум асистенции.

Јокиќ е првиот центар, уште од Хаким Олајџувон во 1996 година, со вакви бројки во стататистиката.

Денвер, на четири минути до крајот, имаше негатива од 12 поени, но Јокиќ го спречи Мемфис да победи, постигна или асистираше за 11 поени на својот тим, а во продолженијата постигна или асистираше за 16 од 23 поени на Денвер. Неговата тројка во финишот на второто продолжение го реши победникот.

Покрај Јокиќ, кај Денвер се истакнаа Вил Бартон (28 поени, шест скока, седум асистенции) и Мајкл Портер јуниор (21 поен, седум скока).

На спротивната страна блескаше Џа Морант. Најдобриот дебитант во минатата сезона забележа 36 поени, осум скока и 12 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Перез: Пред 20 години дојдов да го спасам Реал, сега сум тука да го спасам фудбалот

Објавено пред

Првиот човек на Реал и Мадрид и новоформираната Суперлига, Флорентино Перез, проговори за судирот помеѓу УЕФА и 12 клубови кои ја основаа новата лига.

На почетокот Перез ја коментирал најавата дека клубовите кои се во Суперлигата (Реал, Манчестер сити, Челси), можат да бидат исфрлени од Лигата на шампионите и титулата да им биде доделена на ПСЖ.

„100 отсто сум сигурен дека Реал, Манчестер сити и Челси нема да бидат исфрлени. Тоа не е можно“, рекол Перез.

Тој исто така рекол дека никој на фудбалерите нема да им забрани да играат за своите репрезентации. Перез тврди дека и соработката со УЕФА не е завршена.

„УЕФА го држи монополот, тука треба да има повеќе транспарентност. Сакаме да го сочуваме фудбалот и во наредните 20 години, а живееме во време кога фудбалот е под сериозна закана. Во 2000 година дојдов во Реал да го спасам клубот, денес сум тука да го спасам фудбалот. Со Суперлигата ќе заработуваме многу повеќе. Ако победиш во УЕФА натпреварување добиваш 120, 130 милиони евра. Со Суперлигата ќе заработуваме многу повеќе. Ние, како што истакнавме во соопштението, ќе разговараме со УЕФА. Мораме да разговараме за тие пет места слободни места во Суперлигата. УЕФА работеше на новиот формат во Лигата на шампионите, кој за мене, да бидам искрен, е неразбирлив. Сакаме да го спасиме фудбалот. Главна атракција се натпреварите на големите клубови. Фудбалот е како пирамида. Оние кои ќе заработуваат најмногу, ќе можат да купуваат играчи за повеќе пари, значи дека и другите ќе заработуваат повеќе“.

На крајот рекол дека Суперлигата нема целосно да биде затворена.

„Ова нема да биде затворена лига. Секој ќе има шанса да ги пополни тие преостанати пет места“.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа29 минути

Чешка нема да набави „спутник В“ и ја исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет35 минути

Кинеската вакцина го намалува ризикот од хоспитализација за повеќе од 90 проценти

Вакцината против коронавирус на кинеската компанија „Синофарм“ за 93 проценти ја намалува можноста лице заразено со коронавирус да заврши во...

Македонија1 час

Владата ќе ги разгледа препораките за рестриктивните мерки

Владата денеска на седница ќе ги разгледа препораките на Комисијата за заразни болести за продолжување на рестриктивните мерки до 27...

Регион1 час

Грчки министер за туризам: Целата земја е безбедна

Грчкиот министер за туризам Харис Теохарис ги објави плановите на владата за вакцинирање на 280.000 работници во туристичкиот сектор во...

Свет2 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија3 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија14 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа15 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија15 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа18 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија19 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија19 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија20 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија23 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија23 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија1 ден

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа1 ден

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет2 дена

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Досие