Контакт

Спорт

Тренерот на Баерн со порака до фановите на Бенфика: Против Барса со најсилниот состав!

Објавено пред

Баерн Минхен утре од 21 часот на својата „Алијанц арена“ игра против Барселона во последното коло од групната фаза во ЛШ. Каталонците мораат да победат во Минхен ако сакаат со сигурност да се пласираат во нокаут фазата.

Сепак, тренерот на баварскиот клуб Јулијан Нагелсман им остави порака на фановите на Бенфика чиј клуб исто така гледа можност во последното коло да се „протне“ во следната фаза. Нагелсман порача:

„Ќе го изведеме најдобриот состав. Поздрав за Лисабон, не се грижете“.

Младиот германски стратег имаше пофалби за екипата на Барселона, но порача дека Баерн ќе оди на трите бода.

„Барселона мора да не победи за да помине понатаму, ќе мораат да играат добро и да дадат се од себе. Добра екипа се, имаат играчи од светска класа. Им треба резултат и ќе дадат се од себе. Тоа мечот ќе го направи добар. Овде не се работи за тоа дека сакаме некого да нокаутираме, ги сакаме трите бода“ изјави Нагелсман.

Барса до нокаут фазата може да дојде и во случај на реми, па дури и на пораз, ако Бенфика не го победи Динамо Киев на домашен терен.

Во случај Бенфика да освои 3 поени со отпишаниот украински клуб кој нема шанси ниту за третото место, а Барса одигра нерешено во Минхен, во групата Е две екипи ќе имаат ист број на бодови, и тогаш во предност би била португалската екипа поради подобар меѓусебен скор.

Во Каталонија, пак, се надеваат на „чудо“ во Минхен знаејќи дека Баерн на утрешниот меч ќе биде без Горецка, Гнабри, Чупо-Мотинг, Сабитцер, Кимих и Станишиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Маргуч и Доленец: Се изрезиливме

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Словенија непријатно изненади на тековното Европско првенство во Унгарија и Словачка. Полу-финалистите на ЕП пред две години, не успеаја да ја минат групата во која беа Македонија, Црна Гора и Данска.

Еп Словенија го започна со победата над Македонија (27:25), потоа доживеаја тежок пораз од Данска (23:34), а во решавачкиот меч за пласман во втората фаза загубија од Црна Гора (32:33).

„Немам зборови. Се изрезиливме. Во завршните минути против Црна Гора направивме премногу грешки, примивме многу голови и не ги реализиравме последните три седмерци. Сами сме виновни за поразот,не смеевме да дозволиме да дојдеме во ваква ситуација“, изјави Гашпер Маргуч.

Дебаклот тешко му падна на капитенот Јуре Доленец, кој најави дека би можел да стави крај на репрезентативната кариера.

„Ова е едно од најголемите разочарувања во мојот живот. Примивме 15 голови од иста акција. Ми треба време да решам што ќе правам понатаму“, рекол Доленец.

Фото/ facebook.com/rfmofficial

Прикажи повеќе...

Спорт

Судиската организација им се извини на Милан за грешката на Марко Сера

Објавено пред

Милан, синоќа, доживеа шокантен пораз од Специја (1:2) на „Сан Сиро“. Овој пораз го оддалечи Милан од борбата за титулата во Серија. Милан со натпревар повеќе има два бода помалку од лидерот на табелата, Интер.

Натпреварот го обележе неверојатната грешка на главниот судија, Марко Сера. Во 93.минута тој не почитуваше предност и го поништи голот на Жуниор Месијас, при резултат 1:1.

Сера, во акцијата која му претходеше на голот, веднаш досуди фаул и покрај тоа што топката доде до Месијас, кој потоа постигна гол.

Три минути подоцна Ѓаси го совлада Мењан и ги постави конечните 1:2.

Тренерот на Милан, Стефано Пиоло, открил дека судијата Сера им се извинил за грешката по завршувањето на натпреварот, а италијанските медиуми објавија дека во во името на Судиската организација на клубот му се извинил Џанлука Роки.

Поради аматерската грешка. судијата Сера сигурно ќе биде суспендиран за наредните неколку натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Белгија ја одби понудата на Евертон за Мартинез

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на Белгија го одби Евертон, нивниот селектор Роберто Мартинез, во исто време да го предводи и клубот од „Гудисон парк“.

Евертон, поради лошите резултати, доцна во саботата, го отпушти Рафа Бенитез. Наредниот ден од „Гудисон парк“ на Белгијците им предложиле, Мартинез до Светското првенство во Катар да обавува две функции, а потоа да и се посвети само на работата во клубот.

Белгијците ја одбиле понудата со образложение дека Мартинез треба да и биде посветен само на репрезентацијата, бидејќи има големи амбиции на Светското првенство.

Робето Мартинез го предводеше Евертон од 2013 до 2016 година.

Англиските медиуми, тврдат, дека најблиску до клупата на Евертон сега се легендарните фудбалери Вејн Руни и Френк Лампард.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

(Видео) Митева: СДСМ го осиромашува домашниот буџет

Неуспешните економски политики на СДСМ не може да резултираат со успех во енергетиката, тоа се гранки кои се поврзани и...

Македонија17 минути

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го спореше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го спореше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа60 минути

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија2 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков на првата официјална посета на нашата земја

Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков,...

Македонија4 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет4 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија5 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија14 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија17 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија20 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија22 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија23 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион1 ден

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет1 ден

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет1 ден

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Досие