Контакт

Спорт

Третпат подобри од ривалите, третпат само со реми – сонот за СП на Македонија станува далечен

Објавено пред

Македонија и третиот квалификациски меч во низа го заврши со нерешен резултат, и исто како со Ерменија во Скопје, и покрај добрата игра, ни недостасува завршница за да стигнуваме до три поени, откако Романија може да е задоволна што си оди дома со 0:0.

Селекцијата на Благоја Милевски беше идентична како од мечот со Исланд, каде што пропуштивме 0:2 водство, и повторно првото полувреме беше во знакот на „рисовите“ – постојан притисок и со над 60 отсто посед на топката, но без конкретни закани во нападот. Најдобрата шанса, иронично, ја имаа Романците преку Сореску, кога Димитриевски одлично реагираше за да спаси сигурен гол. Во 34. минута по убавиот обид на Чурлинов, Елмас имаше одлична шанса, но голманот Ница одлично реагираше.

Во 51. минута, повторно Ница ги спаси Романците по одличната шанса на Елиф Елмас, а само седум минути подоцна и Енис Барди го тестираше голманот. Во 68. минута, Милевски се реши на замена, откако Јаховиќ и Ристевски влегоа на местото на Велковски и Ристовски. Во 73. минута, Романците беа во добра шанса преку Станчиу, но судијата правилно досуди офсајд, а потоа во 79. минута, селекторот се реши уште повеќе да го засили нападот со Трајковски и Николов на местото на Чурлинов и Спировски.

Германија, пак, ги комплетираше септемвриските квалификаци со трета победа едноподруго под водство на новиот селектор Ханси Флик, победувајќи со 0:4 на гости кај Исланд. Серж Гнабри во 4. и Антонио Ридигер во 24. минута ја најавија победата, пред Лирој Сане во 56. минута да ги постави конечните 0:3.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

КАТАР 2022, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Ј

Македонија – Романија 0:0

Исланд – Германија 0:4

Фото: ФФМ

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-90252-35021”));

Standings provided by SofaScore LiveScoreСпорт

Симеоне: Гризман се адаптира на сегашниот Атлетико

Објавено пред

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Чоло Симеоне му даде поддршка на старо-новиот напаѓач на „јорганџиите“, Антоан Гризман (30) кој сè уште не ги покажува игрите кои од него се очекуваат

„Во ред е, тој беше многу среќен што се врати. Во процес е на адаптација на сегашниот Атлетико, кое е различно од она што го остави. Но, не се сомневам дека крајниот резултат ќе биде она на што се надеваме. Имаме среќа што го имаме. Ние сме на пат на кој секој играч треба да се приспособи. Ова не важи само за Гризман, туку и за Родриго де Пол. Антоан дојде во тимот за да ни даде повеќе стабилност“ рече Симеоне, пренесе „Спорт Макс“.

Атлетико го позајми Гризман од Барселона до крајот на сезоната 2021/22. Францускиот голгетер досега одигра 4 натпревари за тимот од Мадрид, но се уште не постигна ниту еден гол.

Атлетико Мадрид е бранител на шампионската титула во Ла Лига, а по 6 кола е лидер на табелата со 14 бода, еден повеќе од Реал Мадрид кој имаат одиграно натпревар помалку.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фрчеa тупаници и шлаканици – многу крв пред борбата во Лас Вегас

Објавено пред

Зовриваат страстите пред борбата меѓу Канело Алварез и Кејлеб Плант. По вербалниот судир на прес-конференцијата, отидоа и чекор понатаму. За време на фотографирањето пред мечот, ги вкрстија тупаниците.

Алварез и Плант на 6. ноември ќе се борат за ИБФ титулата во суперсредна категорија. Додека стоеја еден до друг Алварез го оттурна противникот, па Американецот замавна со левата рака. Не успеа Кејлеб да го удри Канело, кој се наведна и двапати удри во ривалот.

Набрзо потоа тепачката престана, а Плант заработи повреда на носот и на десната јагодична коска.

Еве како изгледаше сето тоа:

Прикажи повеќе...

Спорт

У-19 репрезентативци на Русија местеле натпревари на ЕП

Објавено пред

Ракометниот сојуз на Русија покренал интерна истрага, против осум јуниори, под сомнение дека местеле резултати на Европското првенство за играчи до 19 години, кое се одржа во Хрватска.

Рускиот сојуз додека трае истрагата ги суспендирал играчите. Скандалот на медиумите им го открил првиот човек на Сојузот, Сергеј Шишкарев.

Тој рекол дека резултатите што ги постигнала репрезентацијата долго време им биле сомнителни. Сомнежите кулминирале на ЕП, на кое Русија победи само на еден, натпревар, против Австрија во борбата за 15.место.

Тој натпревар ги натерал луѓето околу Шишкарев да спроведат истрага, бидејќи во фазата по групи на турнирот, Русија загубила од Австрија со 17 голови разлика (19:36). Четири дена без проблем Русите славеле со разлика од седум гола. Покрај овој дуел сомнителен е и натпреварот со Данска.

Осуммината играчи, во истрагата, паднале на тестирањето со полиграф.

„Група на играчи во текот на ЕП се здружила со криминални структури, од нив добивале информации со кој резултат треба да завршуваа натпреварите. Играчите го правеле тоа и добивале парични награди. Сојузот, ако се покаже дека знале за местенките, а не реагирал, ќе поднесе кривична пријава и против селекторот Виталиј Иванов“, рекол Шипкарев и потоа ги именувал осуммината кои местеле натпревари.

„Не сакаме останатите членови на репрезентацијата да имаат дамки во кариерите поради овој настан“, заклучил Шишкарев.

Според рускиот закон, за учество во местење на резултати во спортски натпревари, предвидена е затвордка казна до седум години. Бидејќи сите биле полнолетни кога ги сториле делата ќе им се суди според овој закон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија3 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во завиност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија4 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија4 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија4 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион5 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија5 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион6 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија8 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија8 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет8 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет9 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија22 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија22 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет23 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет23 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион24 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија1 ден

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион1 ден

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Досие