Контакт

Спорт

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот на рекордни осум титули од Лондон, Роџер Федерер во пресметка за која ќе се зборува со години.

Федерер имаше две меч-топки кои не ги искористи во петтиот сет, но на крајот мораше првпат во историјата на турнирот да се игра тај-брејк во петтиот сет (досега се играше додека еден тенисер не направи два гема предност), во кој Ѓоковиќ покажа повеќе нерви и на крајот стана шампион со својата прва меч-топка за 7:3.

Ова е четврти гренд слем трофеј од последните пет за 32-годишниот Ѓоковиќ, и вкупно 16-та гренд слем титула.

„Мислам дека ова беше, ако не највозбудливото, тогаш меѓу топ 3 најдобрите мечеви во мојата кариера и тоа против Роџер, кого многу го почитувам. Двајцата имавме шанси за победа и не ми се верува дека се вратив по две меч-топки. Беше чудно да се игра во тај-брејк. Роџер кажа дека сака да им даде инспирација на тие на 37 години и јас сум еден од нив. Го кажав тоа и во минатото, но кога бев дете сонував дека ќе играм на Вимблдон и ќе победам. Посебно е што мојот син е на трибните“, изјави Ѓоковиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тухел: Икарди сега треба да покаже што умее

Објавено пред

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Томас Тухел има целосна доверба дека Нејмар секогаш е најдобар во големите мечеви, но посочува дека очекува големи работи од поранешниот капитен на Интер, Мауро Икарди пред денешното четврт-финале од Лигата на шампионите против Аталанта.

Килијан Мбапе најверојатно ќе биде на клупата поради повредата, додека Единсон Кавани веќе не е во тимот откако му заврши договорот со клубот ова лето. Токму затоа, Тухел верува дека Аргентинецот Икарди, кого го откупија од Интер по една сезона како позајмен фудбалер мора да блесне.

„Со повредата на Килијан и без Еди Кавани, важно е Икарди да го покаже својот карактер. За мене тој е момче кое никогаш не е исплашено, кое секогаш дава голови, кому можеш да му веруваш тактички. Сега треба да покаже дека може да не однесе до полуфинале“, вели Германецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лилард со неверојатни 61 поен за да обезбеди плејоф за Портланд

Објавено пред

Демијан Лилард го израмни сопствениот личен рекорд со 61 поен, а беше и асистент до Хасан Вајтсајд за одлучувачкото забивање за Портланд трејлбејзерс да стигне до 134:131 победа над Далас Маверикс во Орландо.

Лилард стана првиот кошаркар во историјата на Портланд, кој во два последователни меча постигнал над 50 поени. Тој имаше помош од Кармело Ентони, кој имаше 26 поени, а заедно двајцата имаа 12 од 15-те тројки на Трејлблејзерс.

На Далас не им помогнаа ниту 20-те постигнати тројки, предводени од Криштапс Порзингис со 7 тројки и 36 поени, а сите пет стартери имаа двоцифрен број поени – Лука Дончиќ имаше 25 поени и 10 асистенции, Тим Хардавеј Јуниор заврши со 24 поени, Фини-Смит имаше 15, а Бурк 12 поени.

НБА

Портланд – Далас 134:131

Милвоки – Вашингтон 126:113

Феникс -Филаделфија 130:117

Бостон – Мемфис 122:107

Сакраменто – Њу Орлеанс 112:106

Сан Антонио – Хјустон 123:105

Бруклин – Орландо 108:96

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел: Ако нема изненадувања, Мбапе ќе е подготвен за Аталанта

Објавено пред

Тренерот на француски ПСЖ, Томас Тухел денеска одржа прес-конференција пред утрешниот прв четвртфинален дуел против екипата на Аталанта.

„Многу е тешко да се игра против аталанта, таа екипа е голем предизвик, но ние веруваме во премин. Се работи за екипа која игра еден на еден речиси на целиот терен, напаѓаат со 7 играчи на противничкатаполовина. Навистина е тешко да се игра против нив. Даваат многу голови и постојано се опасни. Ќе биде тежок тактички и психолошки меч“ рече Тухел.

Германскиот стратег откри и дек Килијан Мбапе кој имаше повреда на коленото речиси сигурно ќе настапи на утрешниот меч.

„Ако на тренигот се е ок, ќе игра утре. Што се однесува до Икарди, мора да сме трпеливи и да чекаме, но не е невозможно да заигра ако биде потребно. Не ни беше лесно враќањето по паузата, но славевме во две финалиња и сега сакаме да го направиме чекорот кон ново финале“ смета Тухел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија1 час

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет2 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет2 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет2 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија3 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија18 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија18 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа18 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија18 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија19 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија21 час

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија21 час

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија21 час

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија23 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет24 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија24 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ24 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет1 ден

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Досие