Контакт

Спорт

Трилер-реми со шест гола помеѓу Сампдорија и Удинезе, Верона ја уништи Специја

Објавено пред

Сампдорија и Удинезе одиграа трилер реми 3:3 во попладневниот термин во Серија А, додека Игор Тудор очигледно ја препороди Верона, предводејќи ги до 4:0 победа над Специја.

Во Џенова, гостите први дојдоа во водство во 15. минута, пред да си постигнат автогол за 1:1 преку Ларсен во 24. минута. Удинезе во 43. минута повторно се „крена“ со Бето, а во второто полувреме, Сампдорија израмни од пенал во 48. минута преку ветеранот Кваљарела, за Кандрева да постигне фантастичен гол во 69. минута. Удинезе до поенот стигна во 82. минута преку Форестиери.

Во Верона, Симеоне уште во 4. минута донесе водство за домаќините, за во 15. минута, Фараони да зголеми на 2:0. До крајот на полувремето дадат уште еден гол преку Карпари. Во 71. минута, Беса го комплетираше големиот триумф за Хелас Верона.

СЕРИЈА А, 7.КОЛО

Сампдорија – Удинезе 3:3

Верона – Специја 4:0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џенова се спаси од Скамака, Болоња освои бод во Удине, Аталанта лесно со Емполи

Објавено пред

Три натпревари од осмото коло, во попладневниот термин се одиграа во Серија А. Два натпревари завршија без победник, а Аталанта убедливо славеше во Емполи.

Џенова, со Горан Пандев, во стартниот состав, успеа да избегне пораз од Сасуоло и својот поранешен напаѓач Скамака. Сасуоло по 20.минути игра во Џенова имаа предност од 2:0, со головивите на Скамака во 17., и 20.минута.

Џенова успеа да се спаси од пораз, преку Дестро во 27. и Васкес во 90.минута.

Пандев одигра 76.минута, имаше една добра шанса во 38.минута.

Удинезе и Болоња постигнаа по еден гол и освоија по еден бод. Удинезе играше со играч помалку од 38.минута, поради искучувањето на Переира. Предноста Болоња ја искористи во 67.минута преку Бероу, 15 минути подоцна израмни Бето.

Јосип Иличиќ постигна два гола во победата на Аталанта над Емполи од 4:1. Вити ја погоди сопствената мрежа, а четвртиот гол за Аталанта го постигна Запата. Стрелец за Емпол беше Ди Франческо.Прикажи повеќе...

Спорт

Вест Хем победи на Гудисон парк

Објавено пред

Фудбалерите на Вест Хем јунајтед го победија Евртон на „Гудисон парк“ со 1:0, во осмосо коло.

Вест Хем предводени од поранешниот тренер на Евртон, Дејвид Мојс, одигра подобра натпревар од својот противник и заслужено ги освои бодовите. Мечот не донесе многу возбудувања, најинтересно беше во финишот на првиот дел кога на Соучек му беше поништен гол поради офсајд, а Пабло Форнлас упати непрецизен удар кон Пикфорд.

Клучниот момент се случи во 74.минута. По корнерот кој го изведе Боувен, Огбона го постигна голот кој му донесе три бода на „чеканите“.

Со овој триумф Вест Хем се израмнија со Манчестер јунајтед и Евертон, овие три тима од петтото до седмото место имаат по 14 бодови.Прикажи повеќе...

Спорт

Рајо Ваљекано го победи Елче, сега се четврти на табелата во Примера

Објавено пред

Рајо Ваљекано е најпријатното изненадување на почетокот на сезоната, во Примера. Тимот чии гол го брани Столе Димитриевски, со победата над Елче (2:1), се искачи на четвртот место на табелата.

Рајо Ваљекано со пресврт славеа над Елче и го запишаа четвртито триумф на последните пет натпревари.

Лукас Боје го постигна првиот гол на мечот. Во 14.минута Аргентинецот му донесе предност на Елче.

Рајо израмија преку Марио Хернандез во 26.минута.

Клучниот момент на натпреварот се случи во 62.минута, кога на теренот влезе Ренди Нтека. Три минути подоцна, 23-годишниот француски напаѓач, успеа да го совлада Кико Касиља.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Даштевски: Ако има потреба гласањето и изборниот молк ќе траат и до 22 часот

Гласањето ќе продолжи и по 19 часот на сите избирачки места на кои ќе има метеж и гласачи кои дошле...

Македонија32 минути

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија41 минута

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија2 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија3 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет4 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија5 часа

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија6 часа

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија6 часа

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Свет8 часа

Повеќе од 1.000 починати од коронавирус во Русија за 24 часа

Русија регистрираше повеќе од 1.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, првпат од почетокот на пандемијата. Дневниот број на...

Свет9 часа

(Видео) Руските актерка и режисер кои снимаа филм во вселената се вратија на Земјата

Руските актерка и режисер кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимат првиот филм во...

Македонија10 часа

Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст

Во Македонија се одржуваат седми локални избори од независноста на државата, а за првпат се користат апарати за отпечаток од...

Македонија23 часа

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија23 часа

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија1 ден

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ1 ден

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија1 ден

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија1 ден

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија1 ден

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија1 ден

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Досие