Контакт

Спорт

Трипие е играч на Атлетико Мадрид

Објавено пред

Атлетико Мадрид вечерва на јавноста и го претстави англискиот репрезентативец Киран Трипије. Десниот бек досега играше за Тотенхема, а за неговиот трансфер „јорганџиите“ издвоија 22 милиони евра.

Трипие кариерата ја започнал во Барнли, а во Тотенхем играше од 2015 година. Во клубот од Лондон стекна целосна афирмација и стана стандарден член на англиската репрезентација.

За место во тимот Трипие ќе се бори со Колумбиецот Сантијаго Аријас.

Атлетико во овој преоден рок ја префрли сумата од 200 милиони евра за трансферите на Жоао Феликс, Маркос Љоренте, Ренан Лоди, Фелипе, Иван Шапоњиќ и сега Трипие додека Ектор Ерера го донесоа како слободен играч.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Евертон со новиот тренер се врати на победничка патека, падна Челси (видео)

Објавено пред

Тимот на Евертон беше во негативна серија од три врзани порази кога Данкан Фергусон го презема кормилото на „карамелите“ и веднаш има резултат.

Попладнево клубот од Ливерпул на својот „Гудисон парк“ славеше триумф против лондонски Челси, што е трет пораз за четата на Лампард во 4 меча, со 3-1.

Домашните прикажаа отворен, агресивен фудбал уште од самиот старт, па уште во 5. минута Ришарлисон го најде патот до мрежата на Кепа Аризабалага. Тоа беше резултатот со кој се отиде на одмор.

Во второто полувреме, по само 4 минути игра водството на домаќините беше зголемено на 2-0. Левин погоди за радост во гледалиштето. Три минути по голот на Евертон, Челси преку хрватскиот интернационалец, Матео Ковачиќ намали на 2-1 и ја врати неизвесноста.

Сепак капак на натпреварот стави повторно Левин во 84 минута со својот втор гол, откако голманот Кепа направи нова грешка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Гајле ми е за историјата, играме 11 на 11!

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола пред денешното дерби против Јунајтед (мечот почнува во 18.30 часот) вели дека најмалку што во моментов го интересира е историјата. Тој потенцира дека на терен се 11 против 11, па се е можно.

„Тоа е Манчестер Јунајтед, почитувам се што направија за англискиот, европскиот и светскиот фудбал. Битен меч, голем ривал, сјајна историја. Искрено, гајле ми е за историјата. Мораме да ги победиме. Ќе разговарам со играчите како да дојдеме до тоа“ – рече Гвардиола како најава за дербито на Манестер.

Во отсусво на Серхио Агуеро, нападот на „граѓаните“ ќе го предводи Бразилецот Габриел Жесус.

Јунајтед се уште имаат поголеми плати од „соседите“. И покрај лошите резултати, „ѓаволите“ се машина за правење пари.

Јунајтед и понатаму е повреден тим. Според „Форбс“ вредноста на клубот е околу 3 милијарди фунти, пред нив се само Реал и Барса. Сити е петти, вредноста им е околу 2 милијарди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кваљарела го продолжи договорот со Сампдорија до 2021 година

Објавено пред

Италијанскиот фудбалер Фабио Кваљарела, капитен на калчолигашот Сампдорија не размислува за пензија иако веќе има 36 години. Кваљарела го продолжи договорот со клубот до 2021 година.

Иако сезонава не е на нивото како минатата сезона кога постигна 26 гола, сепак се уште се чувствува како да ја игра втората фудбалска младост.

Во првите 14 кола постигна 3 гола, а минатото коло кога Самп против Калјари на Сицилија несреќно загуби по водство од 3-1, постигна два гола.
#Quagliarella e la #Sampdoria insieme fino al 2021 https://t.co/GEKN0mcdPC
— CalcioWeb (@CalcioWeb) December 7, 2019

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Топ3 часа

МНР: Во несреќата во Србија се повредени 26 патници кои оделе на екскурзија во Копаоник

Во несреќата која што изутринава се случи во Србија, кога се превртел македонски автобус кој превезувал патници на Копаоник, се...

Македонија4 часа

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Свет5 часа

Белата куќа: Подготовката на обвинение против Трамп е лакрдија

Белата куќа потврди дека нема да учествува во работата на Претставничкиот дом во постапката за подготовка на формално обвинение против...

Економија6 часа

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија7 часа

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ8 часа

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет8 часа

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет8 часа

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет8 часа

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија9 часа

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија24 часа

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија1 ден

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија1 ден

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија1 ден

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија1 ден

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија1 ден

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија1 ден

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија1 ден

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Досие