Контакт

Спорт

Тухел нема да го води Баерн Минхен на мечот против Манчестер Јунајтед во ЛШ

Објавено пред

Тренерот на Баерн Минхен, Томас Тухел, нема да биде на клупата на дуелот со Манчестер Јунајтед од групата А во Лигата на шампионите в среда, потврди УЕФА.

dobivaj vesti na viber

50-годишниот стратег доби црвен картон во април поради критиките на натпреварот против Манчестер Сити во четврт-финалето на претходното издание на натпреварувањето.

Поради ова тој е суспендиран. Тухел ќе може да го следи натпреварот со Манчестер Јунајтед од трибините на „Алијанц Арена“ и телефонски да комуницира со помошниците.

Спорт

Гвардиола: Мислите дека наша цел беа четири титули? Не

Објавено пред

Манчестер сити го заврши учеството во Лига купот на Англија. На гостувањето кај Њукасл, екипата на Пеп Гвардиола доживеа пораз 1:0. Решавачкиот гол го постигна Александар Исак во 53. минута.

dobivaj vesti na viber

Сити има уште три натпреварувања во кои може да ја освои титулата. Гвардиола по елиминацијата од Лига купот тврди дека четири титули во тековната сезона не биле ниту цел на клубот, а евентуалните титули од Премиер лигата, Лигата на шампионите и ФА Купот би биле многу задоволителен резултат. .

„Мислите дека целта беше четири титули? Искрено, тоа не беше нашата цел. Ќе бидеме повеќе од задоволни со тројната круна. Нашите очекувања се големи, но не толку високи за да не се задоволиме со три титули“, изјави Гвардиола по натпреварот.

Менаџерот на Сити, против Њукасл играше со комбиниран тим. На клупата останаа Ерлинг Халанд, Рубен Диас, Кајл Вокер… Тој беше прашан дали имал намера да ги внесе во текот на натпреварот.

„Не. Мислам дека Кајл и Ерлинг веќе одиграа многу минути, а ни претстојат уште многу натпревари“.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Меси го пропушти првото финале во кариерата, Мајами остана без трофејот во Купот

Објавено пред

Лионел Меси го пропушти првото финале во кариерата, откако на претходните 42 освои 30 трофеи.

dobivaj vesti na viber

Без Меси, но и без Џорди Алба, Интер Мајами не успеа да го освои Купот на САД. Фудбалерите на Хјустон Дајнамо го победија Интер Мајами со 2:1.

Динамо во првото полувреме стекна предност од два гола. Поведе во 24. минута со голот на Грифин Дорси, а девет минути подоцна веќе беше 0:2. Деандре Једлин направи фаул за пенал, а Амин Баси зголеми на 0:2.

Во вториот дел тренерот на Интер, Тата Мартино се одлучи во вториот дел да го внесе на теренот најдобриот стрелец во историјата на МЛС фудбалот, Џозеф Мартинез, но напаѓачот од Венецуела немаше доволно време да го врати Мајами во игра. Успеа само да постигне гол во судиското надополнување и успеа да го ублажи поразот.

Хјустон го освои четвртиот трофеј во историјата, по двете титули во 2006 и 2007 година и Купот освоен во 2018 година.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Самарџиќ нанижа седум играчи на Наполи и постигна гол

Објавено пред

Лазар Самарџиќ (21), на стадионот „Диего Армандо Марадона“, постигна гол достоен на великанот чие име го носи домот на Наполи.

dobivaj vesti na viber

Во шестото коло од Серија А, актуелниот шампион го победи Удинезе со 4:1, но главна приказна од овој натпревар е Самарџиџиќ.

Српскиот репрезентативец роден во Германија ја прими топката крај центарот, а потоа започна незапирлив слалом низ целата половина на Наполи. Самарџиќ го постигна голот откако издрибла и претрча покрај седуммина играчи на Наполи.

Тука може да го погледнете голот на Самарџиќ

Лазар Самарџиќ е роден во Берлин, неговите родители се од Србија. Играше за сите младински селекции на Германија, но за сениорска репрезентација ја избра Србија.

Во неодамнешниот преоден рок се беше договорено околу неговиот трансфер во Интер, но потоа неговиот татко го уништи трансферот барајќи дополнителни бонуси во последен момент.

Самарџиќ дојде во Удинезе пред две години од Лајпциг за 3.000.000 евра. На 69 натпревари, постигна девет гола и забележа седум асистенции. „Трансфермаркт“ го цени на 14.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион9 минути

Ситуацијата во Грција не се смирува: луѓето без струја, заробени во поплави, блокирани патишта во Евија

Грција ја зафати ново невреме, а денеска најтешка е состојбата во областа на градот Волос и островот Евија, каде патиштата...

Македонија30 минути

Спречен шверц на 20 рачни часовници од познати модни брендови

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници...

Регион41 минута

Гардијан за вооружениот конфликт во Косово: Доколку се докаже дека Вучиќ е вмешан, тоа може да доведе до санкции против Србија

Косово ја обвини Србија дека стои зад воената група која во неделата нападна полициска патрола и се судри со косовските...

Македонија2 часа

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа2 часа

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Европа2 часа

(Видео) Украинска офанзива кај Бахмут: „Ја пробиваме нивната одбранбена линија“

„Двајца украински војници се собираат околу контролорот на дрон во мракот, а нивните лица се осветлени само од екранот. „О,...

Македонија2 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа3 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Топ4 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија13 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион14 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија16 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ17 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ17 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија20 часа

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија21 час

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ22 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ23 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија23 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...