Контакт

Спорт

УЕФА го одложи гласањето за реформите на ЛШ по револтот на клубовите

Објавено пред

Плановите на УЕФА за реформа на Лигата на шампионите засега пропаднаа откако клубовите се побунија на промените додадени во последен момент, и сега наместо на состанокот на Извршниот комитет на УЕФА утре, ќе се гласа на 19 април по нови дискусии со клубовите.

УЕФА преговараше со клубовите, лигите и федерациите неколку месеци, но нема да го стави предлогот на гласање пред да биде одобрен. Во планот предвидува зголемувањето на Лигата на шампионите од 32 на 36 клуба, зголемување на бројот на мечеви за 100 и преферирање на големите клубови од 2024.

Откако УЕФА добила приговори од Англиската фудбалска федерација, Премиер лигата, но и повеќе федерации и лиги во Европа, се сметало дека не е потребно предлогот да се стави на гласање.

Ларс-Кристер Олсон, претседателот на Европските лиги (ЕЛ), асоцијацијата на послабите лиги, бара да се гарантираат места за шампионите, а не само удоволување на најголемите европски клубови, кои пак подолго време се закануваат со формирање на Европската суперлига доколку не бидат исполнети нивните барања.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тејтум им пресуди на Портланд, Богдановиќ и Богдановиќ броеја до 23

Објавено пред

Бостон Селтикс, ја забележаа третата победа во низа, на турнејата по Западната конференција. По Шарлот и Денвер, Селтикс, во драматичен финиш славеа и во Портланд. Забележителни настапи за своите тимови, Атланта и Јута, имаа Богдан и Бојан Богдановиќ.

Портланд, успеаја да ја стигнат предноста на Бостон, да влезат со два поени предност во последната минута, меѓутоа не успеаја да победат. Минусот од седум поени, Портланд во предност од два коша, го претвори со тројките на Лилард, Мекалум и Пауел. Сепак во последната минута блесна Џејсон Тејтун кој постигна кош и реализира дополнително слободно фрлање, а потоа и тројка за плус 4.

Тејтум мечот го заврши со 32 поени, Браун постигна 24, а Вокер 21 поен. Портланд го предводеа Лилард со 28 и Кармело Ентони со 25 поени.Бруклин Нетс го декласираа тимот на Минесота со 127:97. Предноста на Нетс во еден момент изнесуваше 45 поени. Во отсуство на Кајри Ирвинг и Џејмс Харден, Кевин Дурент го предводеше тимот со 31 поен.

Најдобриот тим во лигата, Јута Џез леснос е справи со Оклахома. Во победата 106:96, Хрватот Богдановиќ постигна 23 поени, поен помалку реализираше Донован Мичел, кој на претходните три натпревари постигнуваше најмалку 40 поени.

Ист број на поени (23), постигна и Србинот Богдановиќ во триумфот на Атланта над Торонто (108:103). Богдановиќ игра одлично на последните натпревари, максимално го користи отсуството на Данило Галинари и Тре Јанг.

Резултати:

Бруклин-Минесота 127:97
Индијана-ЛА Клиперс 115:126
Торонто-Атланта 103:108
Шарлот-ЛА Лејкерс 93:101
Јута-Оклахома 106:96
Финикс-Мајами 106:86
Портланд-Бостон 115:116.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар: Ќе останам во ПСЖ, новиот договор не е спорен

Објавено пред

ПСЖ го мина европскиот првак Баерн и во полу-финалето го чека победникот од натпреварот помеѓу Манчестер сити-Борусија Дортмунд. По натпреварот, газдата на клубот, Насер Ал-Келаифи, рекол дека по овој триумф Нејмар и Килијан Мебапе немаат причина да го напуштат ПСЖ.

На оваа изјава, се надоврзал Нејмар, кој за бразилскиот ЕСПН, потврдил дека нема намера да го напушти клубот.

„Ќе останам во ПСЖ. Новиот договор воопшто не е спорен. Очигедно е дека одлично се чувствувам во клубот. Никогаш не сум бил толку среќен“, порачал Нејмар.

Поранешниот менаџер на Нејмар, Вагнер Рибеиро, вчера изјави дека само прашање на време е кога фудбалерот и официјално ќе го потпише новиот договор.

„Ниту еден клуб не може да му понуди услови какви што му нуди ПСЖ. Реал има финансиски проблеми, во Барселона ситуацијата е уште полоша. Такви услови не може да му понуди никој во Италија, а не верувам дека толку пари имаат Сити и Јунајтед. Париз има добар тим. Оваа сезона ПСЖ ќе ја освојат Лигата на шампионите, а Нејмар ќе ја добие Златната топка,“ рекол Рибеиро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ансу Фати се спаси од нова операција

Објавено пред

Младиот фудбалер на Барселона, Ансу Фати, се спаси од нова операција на коленото. Каталонското радио Кадена, објави дека Фати наскоро ќе започне со лесни тренинзи.

Ансу Фати се повреди на 7.ноември минатата година, на натпреварот со Бетис. До денес тој два пати го оперираше повреденото колено.

По втората операција, лекарите прогнозираа дека тој на терените ќе се врати во април, но како сега стојат работите, можно е во финишот на сезоната да се појави во тимот. До крајот на сезоната во Ла Лига, останаа уште осум кола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски утрово на својот Фејсбук објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа2 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија12 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија13 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија16 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија17 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија19 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија20 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа21 час

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија22 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ23 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа23 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија1 ден

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет1 ден

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион1 ден

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа1 ден

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион2 дена

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет2 дена

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Досие