Контакт

Спорт

УЕФА објави: Реал се број 1, Вардар е на 149, Работнички на 188 место

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА), ја објави листата на најуспешните клубови во Купот/Лигата на шампиони. Почнувајќи од 1955 година, кога Спортинг Лисабон и Партизан го одиграа првиот меч, најуспешен клуб е Реал Мадрид.

Реал Мадрид има 51 учество во елитното натпреварување и освоени 13 титули. На второто место е Баерн Минхен со шест трофеи, а потоа следуваат Барселона, Манчестер јунајтед, Јувентус, Милан, Ливерпул, Бенфика, Порто и Ајакс.

На листата на 500 најуспешни клубови има шест македонски екипи. Најдобро рангиран е Вардар на 149 место. Црвено-црните имаат осум учества, одиграле 24 натпревари забележале пет победи, осум нерешени и 11 порази.

Работнички е на 188 место, со четири учества (14 натпревари, 3/6/5). Шкендија е на 258 место, со три учества (10 натпревари, 3/1/6), на 303 место е Слога со три учества (10 натпревари, 1/3/6).

На 389 место е Победа, со две учества (4 натпревари, 0/2/2), на 489 место е Ренова со едно учество и забележани два порази.

Од клубовите од поранешна Југославија најдобро котира европскиот првак од 1991 година, Црвена звезда. Тимот од Белград е на 21 место, Динамо Загреб на 30 место, Партизан на 40,Хајдук Сплит на 79, Сараево на 191, Железничар на 236 место.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ориги го промаши невозможното, Барнли е првиот клуб кој славел на „Енфилд“ од 2017!

Објавено пред

Иако цела сезона се мачат со повредите на дефанзивците, кризата во нападот на Ливерпул продолжи откако и покрај поседот од речиси 70 отсто загубија на „Енфилд“ со 0:1 од Барнли, прекинувајќи ја неверојатната домашна низа на англискиот шампион од 2017 година.

Со 13 обиди на голот само во првото полувреме, Ливерпул најголемата шанса ја пропушти преку Дивок Ориги, кој излезе само пред голманот Поуп, но не го погоди голот, туку само пречката.

Во второто полувреме, тој беше сменет со Мохамед Салах, а во игра влезе и Роберто Фирмино, но голот на Барнли остана сочуван, за во 81. минута да биде досуден пенал, кој Ешли Барнс го реализираше за Ливерпул да биде поразен дома првпат од 23 април 2017 година (кога Кристал палас победи со 2:1).

Ливерпул останува на четвртото место на табелата со 34 поени, дури 6 зад лидерот Манчестер јунајтед и 4 зад второпласираниот Манчестер сити, кој има натпревар помалку. Барнли пак, се 16-ти со 19 поени, седум над зоната за испаѓање.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса утна два пенали, ќе мора на продолженија со третолигашот Корнелја

Објавено пред

Тоа што требаше да биде дуел на два различни каталонски клуба по големина, огромната Барселона и третолигашот Корнелја, на крајот стана неверојатен меч во кој прволигашот утна два пенали во регуларните 90 минути од 1/16 финалето на Копа дел реј и сега мора да игра продолженија за да избегне слична судбина како Реал, кои вчера испаднаа од Алкојано.

Прво во 39. минута, обидот од бела точка на Миралем Пјаниќ заврши во рацете на 21-годишниот голман на малиот каталонски клуб (кој игра на вештачка трева), Рамон Хуан Рамирез, за потоа во 79. минута, шанса за пласман да пропушти Усман Дембеле, кој имаше неверојатно лош обид во средината на голот за лесен плен за Хуан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал „падна“ и во Израел

Објавено пред

По поразот од Црвена звезда, Реал Мадрид доживеа уште еден незгоден пораз во Евролигата, овојпат на гости кај Макаби Тел Авив, кои предводени од Тајлер Дорси стигнаа до 86:84 победа.

Дорси имаше 30 поени, 4 скока и 3 асистенции, за Макаби да се одмазди за поразот во деветтото коло во Мадрид (79:63) и да го подобри скорот на 10-11 во трка за место во плејофот. Треј Томпкинс ги предводеше „кралевите“ со 20 поени, 6 скока и 4 асистенции, Алберто Абалде додаде 13, а Реал падна на 13-8 скор.

Зенит Санкт Петерсбург, пак, за малку ќе пропуштеше предност од 23 поени во второто полувреме, но сепак, стигна до 85:78 победа над Анадолу Ефес, прекинувајќи ја низата од три победи на турскиот клуб.

Вил Томас имаше 10 поени во првата четвртина и заврши со 14, додека Остин Холинс и Кевин Пангос имаа по 13 поени. Василије Мициќ имаше 23 поени, 5 скока и 4 асистенции за Ефес, а Шејн Ларкин стигна до 20.

ЕВРОЛИГА, 21.КОЛО

Зенит Санкт Петерсбург – Анадолу Ефес 85:78 (28:15, 25:16, 11:24, 21:23)

Панатинаикос – Химки 94:78 (23:20, 23:13, 24:18, 24:27)

Макаби Тел Авив – Реал Мадрид 86:84 (24:33, 21:13, 18:20, 23:18)

Асвел Лион – Валенсија 90:77 (17:17, 23:17, 21:20, 29:23)

Армани Милано – Баерн Минхен 75:51 (20:10, 22:10, 21:15, 12:16)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа3 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија5 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија7 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет7 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија8 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија10 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија11 час

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија11 час

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија12 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија13 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија13 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа14 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет15 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија15 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет1 ден

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет1 ден

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет1 ден

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија1 ден

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт1 ден

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Досие