Контакт

Спорт

УФЦ нокаут за историја – Бахамондес во последната секунда го патосираше ривалот

Објавено пред

Игнасио Бахамондес беше на добар пат да обезбеди победа на поени над американскиот ривал Рузвелт Робертс, пред да го направи еден од најспектакуларните нокаути во историјата на УФЦ, патосирајќи го противникот, официјално на пет секунди пред крајот на мечот на УФЦ Вегас 34.

Чилеанецот кој живее во САД, Бахамондес повеќе пати во 14-те минути борба имаше вакви удари од свртување, но последниот удар беше навистина пеколен.

Ова беше совршен камбек во прелиминарните борби за Бахамондес, кој загуби на поени од Џон Макдеси во претходниот меч и сега би можел да добие и посилен (и секако побогат) противник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ла Лига ги налути навивачите – Ел класико ќе се игра во дневен термин

Објавено пред

Ла Лига го објави времето на одигрувањето на првото Ел класико оваа сезона. Првиот човек на Ла Лига, Хавиер Тебас, предизвика револт кај навивачите на Реал и Барселона, со одлуката, дербито кое во 10.коло ќе се игра на „Камп Ноу“, на 24.октомври, да започне во 16.15 часот.

Пладневниот термин не е популарен кај навивачите во Шпанија, особено не кога треба да се игра најголемото дерби во светот.

Тебас нема проблем со терминот, тој успеа да ги задоволи барањата на оное кои скапо ги плаќаат телевизиските права. Терминот е направен за да можат да го следат фудбалските фанови во Азија.

Престојното дерби ќе биде прво по 1.март 2020 година кое ќе се игра пред полни трибини.

Минатата сезона, двата дуели им припаднаа на фудбалерите на Реал. Во Барселона резултатот беше 3.1, а во Мадрид 2:1 за Реал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ковач и Салихамиџиќ го минирале трансферот на Вернер во Баерн

Објавено пред

Тимо Вернер имал потпишан договор со Баерн Минхен, се откажал откако дознал дека тогашниот тренер Нико Ковач и спортскиот директор, Хасан Салихамиџиќ, не го сакаат во клубот.

Ексклузивата на „Билд“, вели дека Вернер во сезоната 2018/2019, се договорил со Баварците, во 2020 година од Лајпциг да се пресели во Минхен. Тој и потпишал договор со Баерн, но самиот се повлекол откако дознал дека не им и по волја на тренерот Ковач и спортскиот директор Салихамиџиќ.

„Билд“, додава дека овој дел во врска со договорот на Вернер, кој го договорил тогашниот претседател Ули Хенес, бил откриен во спорот помеѓу двајца менаџери, кои на суд ќе се соочат на 28.септември.

Вернер, откако му пропадна трансферот во Баерн се пресели во Челси за речиси 45 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Роналдо за 18 месеци ќе биде тренер на Манчестер јунајтед“

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Тотенхем, Тим Шервуд, е убеден дека Кристијано Роналдо за 18 месеци ќе биде новиот тренер на Манчестер јунајтед.

Роналдо, последните денови од преодниот рок, по 12 години се врати на „Олд Трафорд“. Со Манчестер јунајтед потпиша двегодишен договор, со опција соработката да биде продолжена на уште една година.

Роналдо во првите три натпревари за Јунајтед постигна четири гола. И покрај одличната форма во која се наоѓа, Шервуд смета дека Португалецот наскоро ќе ја заврши фудбалската и ќе почне тренерска кариера.

Шервуд смета дека Роналдо ќе го наследи на клупата Оле Гнар Солскјер, кој се наоѓа по постојан притисок во јавноста.

„Го гледам Роналдо на тренерската позиција во Манчестер јунајтед за 18 месеци. Забележавте дека на Европското првенство им делеше совети на играчите. 100 отсто ќе биде тренер. Кога и да ја заврши кариерата, веднаш потоа ќе почне да работи како тренер. Ако ја освои Премиер лигата или Лигата на шампиони, тогаш Солскјер ќе остане во клубот, во спротивно Јунајтед ќе добијат нов тренер“, рекол Шервуд.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија2 часа

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија2 часа

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет5 часа

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија5 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет5 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија17 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет18 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ20 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија23 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија1 ден

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет1 ден

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа1 ден

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет2 дена

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија2 дена

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија2 дена

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија2 дена

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Досие