Контакт

Спорт

Украинци пазете се доаѓа Роналдо, со причина е мотивиран

Објавено пред

Најдобриот португалски фудбалер Кристијано Роналдо има можност вечерва во Украина да го постигне 700 гол во кариерата. Португалија во квалификациите за пласман на ЕУРО 2020 гостува кај лидерот во Б-групата, Украина.

Во пресрет на меѓусебниот дуел Украина има 16 бода и со победа ќе си обезбеди место на ЕУРО 2020, додека Португалија со 11 бода е на второто место.

Роналдо пред неколку дена против Луксембург го постигна својот 94 гол за Португалија, а кога на тоа ќе се придодадат и 605 гола што ги постигнал за Спортинг, Манчестер Јунајтед, Реал и Јувентус се доаѓа до бројката од 699 гола во кариерата.

Натпреварот на Олимпискиот стадион во Киев ќе започне во 20.45 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Конференциска лига – потоп на Хајдук и на Стеауа

Објавено пред

Хајдук успеа да прокоцка 2:0 водство од првиот натпревар и да загуби со 4:1 од казахстанскиот Тобол за уште една европска катастрофа на славниот клуб од Сплит.

Уште поиронично, по првите 45 минути немаше голови и времето работеше за Хајдук пред во 56. минута српскиот интернационалец Јованчиќ да го донесе Тобол во водство. Пет минути подоцна Сергеев зголеми на 2:0 пред тој да постигне уште еден гол за 3:0! Кровиновиќ имаше совршена шанса да ги врати во игра сплиќани со удар од белата точка, но неговиот обид го одбрани голманот Мокин.

Сахити, пак, успеа во судското надополнување да погоди од белата точка за 3:1, а бидејќи сега не важи правилото за гол во гости, се отиде на продолженија. Тагиберген на две минути пред крајот на второто продолжение го уништи Хајдук.

Во аут е и поранешниот европски шампион Стеауа Букурешт (сега со име ФЦСБ) откако со 2:1 загуби од Шатхјор Караганди од Казахстан, а потоа на пенали го загуби мечот. Во првиот меч ФЦСБ славеше со 1:0.

Контроверзниот газда на тимот, Џиџи Бекали, за романските медиуми веќе најави дека ќе отпушти двајца фудбалери – Вучур и Ондрашек.

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимписката шампионка од Книн ги разгоре националистичките страсти

Објавено пред

Матеа Јелиќ, новокрунисаната хрватска олимписка шампионка во теквондо, предизвика бура реакции со своите изјави, но и со заканите што го доби.

23-годишната Јелиќ, која доаѓа од Книн, по освојувањето на златото, изјави дека сака да ја прослави титулата на годишнината на „Бура“, хрватската воена акција со која го освоија Книн и остатокот од Српска Краина по што беа протерани стотина илјади луѓе.

„Сакам дочекот да се спои со ‘Бура’. Во Хрватска се враќам на годишнината на тој настан, кој толку ми значи и би сакала да имам голема фешта“, изјави Јелиќ.

Оваа изјава предизвика многу контроверзии, особено во Србија, каде што уште се дел од бегалците од таа војна и таа на социјалните мрежи доби куп заканувачки пораки, кои ги сподели.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дали е на повидок крај на финансиската криза на Барса?

Објавено пред

Барселона, конечно, доби една позитивна економска вест откако кредитната агенција „Фич“ ја отвори можноста клубот да ги рефинансира своите долгови за да се решат проблемите на каталонскиот гигант.

Финансиската ситуација во Барселона е повеќе од алармантна, со долгови од над милијарда евра, а правилата на шпанската Ла Лига значат дека тие мора да се ослободат од дел од играчите за да може да го продолжат договорот со првата ѕвезда Лео Меси. Сепак, оценката од БББ- на „Фич“ значи дека тие ќе може да се задолжат дополнително да ги комплетираат трансферите и да го добијат потписот на Меси.

„Ова е многу позитивна вест за Барселона бидејќи сите очекуваа полош рејтинг. Со ваков рејтинг тие ќе имаат доверба кај финансиските доверители“, вели аналитичарот Мар Чирија.

Клубот има вкупно 1,2 милијарда долари долг, од кои 750 милиони евра е краткорочен долг, кој најверојатно ќе биде репрограмиран. Ова исто така може да се смета за мала победа на новиот претседател Жоан Лапорта, кој вети воведување ред во финансиите на клубот по катастрофалното владеење на својот претходник Жозеп Марија Бартомеу.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет3 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија5 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија6 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија7 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија7 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија8 часа

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија9 часа

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија9 часа

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија9 часа

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Македонија10 часа

Вучиќ на форумот во Скопје: Целта е од 2023 да нема граници помеѓу нашите земји

Во Скопје денеска се одржува голем регионален Економски форум, како дел од иницијативата мини шенген, каде што учествуваaт и претседателот...

Свет11 час

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет12 часа

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Македонија13 часа

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија1 ден

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ1 ден

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет1 ден

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен1 ден

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија1 ден

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија2 дена

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Досие