Контакт

Спорт

Ултиматум за Ребиќ: Играј или заминувај од клубот

Објавено пред

Анте Ребиќ лошо ја започна сезоната поради што добил жестоки критики од својот тренер Ади Халер. Ајнтрахт Франкфурт синоќа загубија во Стразбур 1-0, во првиот плејоф меч за пласман во Лига Европа, а Ребиќ бил заменет во паузата помеѓу двете полувремиња.

Хрватскиот репрезентативец од почетокот на преодниот рок се поврзува со разни клубови, а последен кој влегол во трката по неговиот потпис е Интер.

„Доколку сака да остане тука тогаш барам од него тоа да го покаже со желба и борбеност на теренот. Доколку не го сака тоа тогаш ние ќе се снајдеме и без него. Кога играч го носи дресот на Ајнтрахт тогаш барам од него да го даде максимумот на теренот. Тоа денес од Ребиќ не го добив“, рекол Хутер и порачал дека тој и спортскиот директор Фреди Бобиќ планираат да разговараат со него.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Историска прва победа на Македонија на ЕП, „соборена“ Белорусија!

Објавено пред

Македонија ја забележи првата победа во својот прв настап на Европското првенство во одбојка, откако во Љубљана по тесниот старт успеа да триумфира над Белорусија со 3:1 (23:25, 25:19, 29:27, 25:20).

По поразите од Финска, Турција и фаворитот за злато Русија, Белорусија пристигна како „мелем“, но до триумфот не се дојде лесно. Во тесниот прв сет, Белорусите во финишот беа поконцентрирани и поведоа со 1:0, но потоа на сцена стапи Никола Ѓорѓиев, кој со фантастична игра ги предводеше момците до израмнување со убедливиот втор сет (25:19), а потоа и до клучниот втор сет, кој го добивме со 29:27.

Во последниот сет, беше тешко да се сочуваат нервите, но сепак момците направија предност од почетокот и ја комплетираа победата. Ѓорѓиев блесна со 37 поени, Љафтов додаде 15, додека кај ривалите, Мишкевич заврши со 12.

Утре (17.30 часот), Македонија ја чека уште еден голем предизвик, дуел со домаќинот Словенија.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО

ГРУПА А

Романија – Грција 1:3 (25:23, 24:26, 25:27, 21:25)

Франција – Бугарија 3:0 (25:19, 25:21, 25:14)

Табела: 1.Франција 12, 2.Италија 9, 3.Бугарија 9, 4.Грција 3, 5.Португалија 0, 6.Романија 0

ГРУПА Б

Австрија – Германија 0:3 (23:25, 15:25, 16:25)

Шпанија – Србија 1:3 (25:21, 19:25, 19:25, 20:25)

Табела: 1.Србија 8, 2.Белгија 8, 3.Словачка 5, 4.Германија 4, 5.Шпанија 1, 6.Австрија 0

ГРУПА Ц

Русија – Финска 3:0 (25:17, 26:24, 25:22)

Белорусија – Македонија 1:3 (25:23, 19:25, 27:29, 20:25)

Табела: 1.Русија 12, 2.Словенија 9, 3.Финска 4, 4.Турција 3, 5.Македонија 2, 6.Белорусија 2

ГРУПА Д

Црна Гора – Украина 1:3 (25:19, 18:25, 15:25, 19:25)

Полска – Чешка 3:0 (25:18, 25:12, 25:15)

Табела: 1.Полска 9, 2.Холандија 6, 3.Украина 6, 4.Чешка 3, 5.Црна Гора 3, 6.Естонија 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп нема да си оди поради англиското време: Германски хумор, никој не го разбира

Објавено пред

Јирген Клоп демантираше дека неговата иднина како менаџер на Ливерпул ќе зависи од англиското време, посочувајќи дека неговиот агент сакал да направи шега, но никој не го разбрал.

Во интервју со „ДАЗН“, агентот на Клоп, Марк Козике изјави дека не е сигурно дали тој ќе го продолжи договорот со Ливерпул по 2022 година, објаснувајќи дека не може да го трпи англиското време. Клоп, во интервју пред мечот од Лигата на шампионите против Наполи вели дека некои работи се сфаќаат пресериозно.

„Марк сакаше да направи шега. Јас морам да бидам сериозен. Германски хумор, никој не го разбира. Временските услови никогаш не биле причина да изберам град или клуб. Нема причина да си одам. Можеби во моментов е најздравото време на светот – имаме доволно дожд, свежо е, за разлика од оваа соба. Нема ништо во таа приказна. Тој ми е агент и пријател“, изјави Клоп.

Мизерното англиско време го спречува продолжувањето на договорот на Клоп?

Прикажи повеќе...

Спорт

Конте: Италијанците се опседнати со тактики и формации, во Англија не им е гајле!

Објавено пред

Антонио Конте го критикуваше италијанскиот печат поради нивната фиксација со „формации и тактики“, нешто за што на пример во англиската Премиер лига „не им е гајле“.

Конте го започна владеењето со Интер со тројца дефанзивци и се налути кога го прашаа дали ќе се префрли на одбранбена линија со четири фудбалери против Славија Прага во утрешниот меч од Лигата на шампионите.

„Сакате да кажете дека јас сум повеќе тренер за лиги, отколку за Европа? Живеете со такви клишеа. Ако некој нешто каже на ТВ, сите одат како слепци по тоа. Играв во три ЛШ, но секогаш со нов тим. Некои тука мислат дека ќе победувам со секој тим, но тоа не е вистина. Само во Италија сме фокусирани на формации. Кога бев во Англија, воопшто не им беше гајле, туку само сакаа да видат храброст и интензитет на игра  Другото е ѓубре. Модерниот фудбал постојано се менува и ентузијазмот не е врзан со резултатите туку со планот кој го имаме. Рим не е изграден за еден ден“, изјави луто Конте.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

Путин ѝ понуди оружје на Саудиска Арабија

Рускиот претседател Владимир Путин во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да ѝ продаде свое оружје, по нападите на нафтените...

Свет9 часа

(Видео) Еруптира најактивниот вулкан во Јапонија, исфрли пепел до 4.000 метри висина

Еруптира еден од најактивните вулкани во Јапонија, Сакуријам, и над кратерот исфрла облак од пепел на најмалку 1.000 метри висина,...

Македонија10 часа

(Видео) Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и Марин

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром каде што средба со граѓаните имаа градоначалниците на...

Македонија16 часа

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија16 часа

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија17 часа

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет19 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија19 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија20 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион20 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ20 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет21 час

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет21 час

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион1 ден

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион1 ден

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија1 ден

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија2 дена

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија2 дена

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет2 дена

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија2 дена

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Досие