Контакт

Спорт

Уметноста на „договарањето“ – договорот на Лозано со Наполи ќе биде долг 60 страници!

Објавено пред

Мексиканскиот ас на ПСВ Ајндховен, Ирвинг Лозано е пред трансфер во Наполи, и тоа не обичен трансфер, туку комплексен финансиски договор кој е соддржан на неверојатни 60 страници, открива италијанскиот весник „Ла република“.

Наполи ќе ги платат 42-те милиони евра на холандскиот клуб на две рати, иако дел од вестите велеа дека се работи за четири рати. Главниот проблем на договорите во Наполи се правата на имиџот на фудбалерите, бидејќи претседателот Аурелио ди Лаурентис инсистира тие да ги добие клубот.

Ова било проблем за „Чаки“ Лозано и неговиот агент Мино Рајола, бидејќи Лозано е вистинска ѕвезда во својата татковина. Сепак, за да се најде решение за барањата на Лозано се склучил комплексен договор од 60 страници. Според весникот „Ил матино“, Лозано ќе добива 4.5 милиони евра годишна плата плус многубројни бонуси за тимски и индивидуални остварувања.

Рајола, секако, ќе добие голема провизија, а 20 отсто од парите кои ќе ги добие ПСВ ќе отидат кај претходниот клуб на Лозано, Пачука. 24-годишниот Чаки постигна 21 гол и имаше 12 асистенции во 40 натпревари за ПСВ, а посебно привлече внимание по минатогодишниот настап на СП во Русија со Мексико.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса против Интер без Меси, Суарез, Тер Штеген…

Објавено пред

Тренерот на Барселона Ернесто Валверде имал намера со комбиниран тим да им се спротивстави на Интер во последниот натпревар во Ф-групата, во Лигата на шампионите. Барса веќе го обезбеди првото место во групата, додека Интер се бори за втората позиција со Борусија Дортмунд.

Каталонскиот весник „Спорт“ пишува дека Барселона, утревечер на „Џузепе Меаце“ ќе пристигне без своите најголеми ѕвезди. Се очекува нападот да го предводи Антоан Гризман, додека Лионел Меси, Луис Суарес и Тер Штеген, најверојатно ќе останат во Барселона.

Покрај овие тројца одмор од тренерот ќе добијат Џерар Пике, Џорди Алба, Серхио Бускетс, Серхи Роберто и Нелсон Семедо.

Весникот шпекулира дека Валверде мечот со Интер ќе го започне со Нето на голот, Муса Варгу, Умтити, Тодимо и Жуниор Фирпо во одбраната, Алења, Ракитиќ и Видал во редот за врска, односно Фати и Гризман во нападот.

На Интер им е потребна било каква победа над Барселона за да се пласираат во осмина-финалето бидејќи имаат подобра меѓусебен скор од Борусија Дортмунд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гол по истекот на времето, Србинките ја победија Германија

Објавено пред

Србија, во драматична завршница, ја победи Германија 29:28 (19:17) на Светското првенство за ракометарки кое се одржува во Јапонија.

Србинките испуштија предност од пет гола во првото полувреме, имаа два гола повеќе од противничките по првиот дел, а во второто полувреме ја „бркаа“ Германија, а потоа победија со голот на Кристина Лишчевиќ од седмерец по мистекот на времето.

Поранешната ракометарка на Вардар Драгана Цвијиќ со седум гола ја предводеше Србија, пет постигна Слаѓана Поп-Лазиќ. Кај Германија се истакнаа Евгенија Миневскаја со шест и Амели Бергер со пет гола.

Со оваа победа Србинките стекнаа шанса во последното коло во И-групата да се борат за пласман во полу-финалето. За такво сценарио ќе им биде потребно најпрвин Данска да ја победи Холандија, а потоа во последното коло тие да забележат триумф над Данска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дејвис ја растури Минесота, Лејкерс се лидери во НБА (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс победија пртив Минесота Тимбервулвс 142:125. Фантастичен натпревар за „езерџиите“ одигра Ентони Дејвис.

Лејкерси отпорот ан Минесота го скршија во третиот период кога се одлепија на 19 поени од противникот. На карајот забележаа рутинска победа, која за неив е 21 во сезоната во 24 натпревар.

Блескаше Ентони Дејвис игачот кој летово пристигна во Лејкерси од Њу Орлеанс Пеликанс. „Веѓата“ натпреварот го заврши со 50 поени, седум скока и шест асистенции.

Одличен меч во кој запиша дабл-дабл одигра и Леброн Џејмс (32 поени и 13 скока).

На спротивната страна подобри од останатите беа Ендру Вигинс и Карл-Ентони Таунс со по 19 поени.

Резултати:

Бруклин-Денвер 105:102
Шарлот-Атланта 107:122
Мајами-Чикаго 110:105
Филаделфија-Торонто 110:104
Вашингтон-ЛА Клиперс 119:135
Далас-Сакраменто 106:110
Портламд-Оклахома 96:108

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 минути

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Свет1 час

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулкан, секунди пред ерупцијата

Според најновите податоци, веб-камера открила дека најмалку десет туристи биле во кратеротна вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд во...

Македонија2 часа

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет2 часа

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет2 часа

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Свет3 часа

(Видео) Ерупција на вулкан на Нов Зеланд, има и жртви

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација...

Регион15 часа

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ17 часа

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион18 часа

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ20 часа

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ21 час

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија22 часа

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Македонија24 часа

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура1 ден

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет1 ден

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ1 ден

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија1 ден

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион2 дена

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија2 дена

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија2 дена

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Досие

Спорт

Уметноста на „договарањето“ – договорот на Лозано со Наполи ќе биде долг 60 страници!

Објавено пред

Мексиканскиот ас на ПСВ Ајндховен, Ирвинг Лозано е пред трансфер во Наполи, и тоа не обичен трансфер, туку комплексен финансиски договор кој е соддржан на неверојатни 60 страници, открива италијанскиот весник „Ла република“.

Наполи ќе ги платат 42-те милиони евра на холандскиот клуб на две рати, иако дел од вестите велеа дека се работи за четири рати. Главниот проблем на договорите во Наполи се правата на имиџот на фудбалерите, бидејќи претседателот Аурелио ди Лаурентис инсистира тие да ги добие клубот.

Ова било проблем за „Чаки“ Лозано и неговиот агент Мино Рајола, бидејќи Лозано е вистинска ѕвезда во својата татковина. Сепак, за да се најде решение за барањата на Лозано се склучил комплексен договор од 60 страници. Според весникот „Ил матино“, Лозано ќе добива 4.5 милиони евра годишна плата плус многубројни бонуси за тимски и индивидуални остварувања.

Рајола, секако, ќе добие голема провизија, а 20 отсто од парите кои ќе ги добие ПСВ ќе отидат кај претходниот клуб на Лозано, Пачука. 24-годишниот Чаки постигна 21 гол и имаше 12 асистенции во 40 натпревари за ПСВ, а посебно привлече внимание по минатогодишниот настап на СП во Русија со Мексико.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса против Интер без Меси, Суарез, Тер Штеген…

Објавено пред

Тренерот на Барселона Ернесто Валверде имал намера со комбиниран тим да им се спротивстави на Интер во последниот натпревар во Ф-групата, во Лигата на шампионите. Барса веќе го обезбеди првото место во групата, додека Интер се бори за втората позиција со Борусија Дортмунд.

Каталонскиот весник „Спорт“ пишува дека Барселона, утревечер на „Џузепе Меаце“ ќе пристигне без своите најголеми ѕвезди. Се очекува нападот да го предводи Антоан Гризман, додека Лионел Меси, Луис Суарес и Тер Штеген, најверојатно ќе останат во Барселона.

Покрај овие тројца одмор од тренерот ќе добијат Џерар Пике, Џорди Алба, Серхио Бускетс, Серхи Роберто и Нелсон Семедо.

Весникот шпекулира дека Валверде мечот со Интер ќе го започне со Нето на голот, Муса Варгу, Умтити, Тодимо и Жуниор Фирпо во одбраната, Алења, Ракитиќ и Видал во редот за врска, односно Фати и Гризман во нападот.

На Интер им е потребна било каква победа над Барселона за да се пласираат во осмина-финалето бидејќи имаат подобра меѓусебен скор од Борусија Дортмунд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гол по истекот на времето, Србинките ја победија Германија

Објавено пред

Србија, во драматична завршница, ја победи Германија 29:28 (19:17) на Светското првенство за ракометарки кое се одржува во Јапонија.

Србинките испуштија предност од пет гола во првото полувреме, имаа два гола повеќе од противничките по првиот дел, а во второто полувреме ја „бркаа“ Германија, а потоа победија со голот на Кристина Лишчевиќ од седмерец по мистекот на времето.

Поранешната ракометарка на Вардар Драгана Цвијиќ со седум гола ја предводеше Србија, пет постигна Слаѓана Поп-Лазиќ. Кај Германија се истакнаа Евгенија Миневскаја со шест и Амели Бергер со пет гола.

Со оваа победа Србинките стекнаа шанса во последното коло во И-групата да се борат за пласман во полу-финалето. За такво сценарио ќе им биде потребно најпрвин Данска да ја победи Холандија, а потоа во последното коло тие да забележат триумф над Данска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дејвис ја растури Минесота, Лејкерс се лидери во НБА (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс победија пртив Минесота Тимбервулвс 142:125. Фантастичен натпревар за „езерџиите“ одигра Ентони Дејвис.

Лејкерси отпорот ан Минесота го скршија во третиот период кога се одлепија на 19 поени од противникот. На карајот забележаа рутинска победа, која за неив е 21 во сезоната во 24 натпревар.

Блескаше Ентони Дејвис игачот кој летово пристигна во Лејкерси од Њу Орлеанс Пеликанс. „Веѓата“ натпреварот го заврши со 50 поени, седум скока и шест асистенции.

Одличен меч во кој запиша дабл-дабл одигра и Леброн Џејмс (32 поени и 13 скока).

На спротивната страна подобри од останатите беа Ендру Вигинс и Карл-Ентони Таунс со по 19 поени.

Резултати:

Бруклин-Денвер 105:102
Шарлот-Атланта 107:122
Мајами-Чикаго 110:105
Филаделфија-Торонто 110:104
Вашингтон-ЛА Клиперс 119:135
Далас-Сакраменто 106:110
Портламд-Оклахома 96:108

Прикажи повеќе...

Досие