Контакт

Спорт

Ундер заврши со Рома, се сели во Лестер

Објавено пред

Рома и Лестер постигнале договор околу преселбата на Ченгиз Ундер на „Кинг Пауер“ стадионот.

Рома ќе го позајми турскиот репрезентативец за кого пред три години на Басакшехир им платија 14.250.000 евра.

„Скај Спорт Италија“ тврди дека Ундер пристигнал во Лестер и дека кога ќе ги мине медицинските прегледи ќе го потпише договорот.

Рома од позајмицата ќе заработи 3.000.000 евра, меѓутоа Лестер по завршувањето на сезоната ќе има обврска да го откупи неговиот договор за 24.000.000 евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Загревање за „вистинското“ – Барса го доби евролигашкото „Ел класико“

Објавено пред

Пред утрешното фудбалско „Ел класико“ на „Ноу Камп“, Барселона успеа да го совлада Реал Мадрид со 79:72 во кошаркарската пресметка во Евролигата, за да ги прати „кралевите“ на 1-4 старт на сезоната.

Барселона имаше неверојатна доминација во првото полувреме во „Палау Блауграна“, пред да го изддржи камбекот на Реал во второто полувреме. Никола Миротиќ и Виктор Клавер беа во аут, така што Кајл Кјурик беше најефикасен со 15 поени, Брендон Дејвис додаде 14 поени, а Кори Хигинс имаше 13. За гостите, Треј Томпкинс имаше 14 поени, а Алберто Абалде имаше 13, за да ја намалат предноста од 23 поени во второто полувреме на пет поени, но на крајот немаа сила за подвиг.

Со триумфот, тимот на Шарунас Јасикевичиус има 3-0 скор и 4-1 во Евролигата.

ЕВРОЛИГА, 5.КОЛО

Химки – Макаби Тел Авив 87:89 (18:16, 15:20, 22:22, 26:23, 6:8)

Баерн Минхен – Олимпијакос 74:68 (22:18, 17:16, 22:19, 13:15)

Барселона – Реал Мадрид 79:72 (18:14, 30:13, 16:25, 15:20)

Прикажи повеќе...

Спорт

Лидс се погрижи да нема „совршени“ – Бемфорд со хет-трик ги „реши“ Астон вила

Објавено пред

Астон вила не успеа да го продолжи стоотстотниот старт на новата сезона во Премиер лигата, откако по четири победи во низа (вклучувајќи го и неверојатниот 7:2 триумф над Ливерпул), беа скротени дома од Лидс на Езѓан Алиоски (овојпат како стартер) со 0:3

Херој на тимот на Марсело Биелса беше Патрик Бемфорд, кој постигна неверојатен хет-трик за неполни 20 минути во второто полувреме за да продолжи фантастичната серија на новиот премиерлигаш, кој сега е на третото место на табелата со 10 поени, три помалку од лидерот Евертон.Прикажи повеќе...

Спорт

Дали имаше услови за фудбал? Лудо 3:3 реми низ густата магла во Емилија-Ромања

Објавено пред

Првиот меч од петтото коло на Серија А ни донесе еден неверојатен меч помеѓу Сасуоло и Торино, и тоа не поради 3:3 ремито со еден куп пресврти, туку поради густата магла која на моменти го правеше мечот невозможен за следење.

Иако беше јасно дека многу услови за фудбал нема, судијата Марко Гвида одлучи мечот да се одигра, и на крајот домаќините успеаја да останат непоразени оваа сезона во бизарен меч на „Мапеи“, а Торино на Марко Џампаоло по четири меча има само еден поен.

Карол Линети пронајде пат низ густата магла во 33. минута да донесе водство на „биковите“, а Сасуоло успеа да израмни преку Филип Ѓуричиќ во 71. минута, кога маглата покажа малку милост за фудбалерите.

Потоа следуваше лудиот пресврт – Торино успеа да поведе со 1:3 со головите на Белоти и Лукиќ за само две минути (77. и 79.), пред Сасуоло да врати со два гола исто така за две минути преку Влад Кирикес и Франческо Капуто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија11 час

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион12 часа

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија12 часа

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија13 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија13 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ14 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија18 часа

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион19 часа

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија20 часа

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет21 час

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија21 час

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет21 час

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија22 часа

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Македонија22 часа

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите...

Спорт1 ден

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако...

Македонија1 ден

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион1 ден

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија2 дена

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Досие