Контакт

Спорт

Унгарците ја добија драмата со Германија, познати сите групи од втората фаза

Објавено пред

Унгарската ракометна репрезентација во драматичен финиш ја победи Германија со 29:28 за да го освои првото место во групата А на Светското првенство во Египет и да пренесе максимални 4 поени во втората фаза, каде што им се приклучуваат силните Шпанија, Полска и Бразил, откако Полјаците ги декласираа Бразилците со 33:23.

Унгарците имаа фантастично прво полувреме, во кое имаа и +5 предност, за на полувреме да отидат со гол предност (15:14). Во второто полувреме, тие не успеаја да направат разлика и на крајот Германија поведе со 24:23 по што се играше гол-за-гол, но Унгарците останаа посилни. Бенце Банхиди и Доминик Мате блеснаа со по осум гола за Унгарија, додека за Германците, Марсел Шилер заврши со седум.

ГРУПА 1: 1.Унгарија 4, 2.Шпанија 3, 3.Полска 2, 4.Германија 2, 5.Бразил 1, 6.Уругвај 0

ГРУПА 2: 1.Данска 4, 2.Хрватска 3, 3.Катар 2, 4.Аргентина 2, 5.Јапонија 0, 6.Бахреин 0

ГРУПА 3: 1.Португалија 4, 2.Франција 4, 3.Исланд 2, 4.Норвешка 2, 5.Швајцарија 0, 6.Алжир 0

ГРУПА 4: 1.Шведска 4, 2.Русија 3, 3.Египет 2, 4.Словенија 2, 5.Белорусија 1, 6.Македонија 0

 

СП ЕГИПЕТ 2021, 3.КОЛО

ГРУПА А

Уругвај – Зеленортски Острови 10:0 службено

Германија – Унгарија 28:29 (14:15)

Табела: 1.Унгарија 6, 1.Германија 4, 3.Уругвај 2, 4.Зеленортски О. 0

ГРУПА Б

Шпанија – Тунис 36:30 (17:14)

Бразил – Полска 23:33 (11:13)

Табела: 1.Шпанија 5, 2.Полска 4, 3.Бразил 2, 4.Тунис 1

ГРУПА Ц

Јапонија – Ангола 30:29 (16:12)

Хрватска – Катар 26:24 (13:11)

Табела: 1.Хрватска 5, 2.Катар 4, 3.Јапонија 3, 4.Ангола 0

ГРУПА Д

Бахреин – ДР Конго 34:27 (14:12)

Данска – Аргентина 31:20 (15:10)

Табела: 1.Данска 6, 2.Аргентина 4, 3.Бахреин 2, 4.ДР Конго 0

Спорт

Брињоне се израмни со Компањони, страотен пад на Викхоф

Објавено пред

Федерика Брињоне по разочарувачкиот настап на Светското првенство, се врати на победите во Светскиот куп со триумф на домашен снег на супер-џи трката во Вал ди Фаса, така остварувајќи ја својата 16. победа од СК, со што се израмни со легендарната италијанска скијачка Дебора Компањони.

Брињоне беше за 0.59 секунди побрза од фантастичната Швајцарка Лара Гут-Бехрами, додека третото место отиде кај уште една Швајцарка, Корин Сутер со 0.72 секунди послабо време. Во топ 5 беа уште две Италијанки – Елена Куртони и Франческа Марсаља

„Прекрасно достигнување е да се стигне Компањони, но не планирам да застанам тука. Имам уште иднина во овој спорт и многу соништа“, вели Брињоне.

Трката исто така ја одбележи и страотниот пад на 22-годишната Норвежанка Кајса Викхоф, која при огромна брзина се удри во заштитната ограда и веднаш со хеликоптер беше однесена во болница. Се верува дека има скршеница на нозете.Прикажи повеќе...

Спорт

Халиловиќ со голчиште и со посвета за Ѓорѓе Балашевиќ

Објавено пред

Хрватскиот фудбалер Ален Халиловиќ постигна убав гол за на своите Бирмингем сити да им донесе 2:1 победа над Квинс Парк Ренџерс во 33. коло на англиската втора лига, но најмногу внимание на Балканот предизвика неговата маичка со ликот на Ѓорѓе Балашевиќ, неодамна починатиот кантавтор од Србија.

Поранешниот фудбалер на Динамо Загреб, влезе во игра во 63. минута, и го постигна својот прв гол за Бирмингем по трансферот минатата година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алекс Попирин со прва АТП титула во Сингапур

Објавено пред

Австралискиот тенисер Алексеј Попирин ја комплетираше неделата од соништата, враќајќи се од сет негатива за 4:6/6:0/6:2 победа над Александер Бублик за да ја освои својата прва АТП титула на Сингапур опен.

21-годишниот Попирин беше доминантен на сервис за да го победи четвртиот носител за 84 минути, губејќи само шест поени на свој сервис, и освојувајќи седум гема во низа без загубен поен на свој сервис од 3:5 во првиот сет. Пред оваа недела, најголем успех на Попирин беше четврт-финале на АТП турнир.

„Многу работа, многу пожртвуваност за да се стигне до овој момент за мене, моето семејство и мојот тим. Горд сум што конечно успеав“, изјави Попирин.

Казахстанецот Бублик исто така одеше на прва АТП титула во своето второ финале во 2021, откако мораше да се повлече од финалето во Анталија, а покрај тоа загуби и во финалињата во Њупорт и Ченгду во 2019 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

СДСМ: Немаме допирни точки со изнесените ставови на Љубчо Георгиевски

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија не се согласува со предлогот што го изнесе експремиерот, Љубчо Георгиевски, за решавање на спорот со...

Топ2 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија3 часа

Пандемијата покажа дека е потребен комплетен ресет на општествениот систем, рече професорот Даниловски

Пандемијата ја истакна важноста на глобалната соработка, ни покажа дека целото човештво се наоѓа на ист брод, дека сите сме...

Македонија3 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион5 часа

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет5 часа

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет18 часа

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија20 часа

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија21 час

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија21 час

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија22 часа

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа22 часа

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија1 ден

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија1 ден

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија1 ден

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија1 ден

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија1 ден

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија1 ден

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Регион2 дена

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на...

Досие