Контакт

Спорт

Упамекано: Англичаните се светска класа

Објавено пред

Францускиот дефанзивец Дајот Упамекано зборуваше за претстојниот натпревар против Англија во четврт-финалето на Мундијалот во Катар. Тој откри дека допрва треба да добие конкретни инструкции од Дидие Дешамп како да се справи со напаѓачите на Англија.

dobivaj vesti na viber

„Сè уште не сме ги гледале видеата, но повеќето ги знаеме, тие се фудбалери од светска класа. Имавме доволно време да се одмориме и да се подготвиме за овој натпревар. Ги видовме нашите семејства, што добро се одрази на нас“, сподели дефанзивецот.

„Дали Лорис ми даде совет за Кејн? Не, се уште не. Но, ќе разговараме, сигурно. Тие се соиграчи. Го познавам Кејн, знам како игра. Ќе бидеме внимателни и подготвени“, изјави францускиот репрезентативец.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ признава дека „драмата“ со неговиот татко му пречи: Ние сме против војна

Објавено пред

На еден меч од 10-та титула на Австралија опен, Новак Ѓоковиќ по пласманот во финалето во Мелбурн мораше да одговара на прашања кои немаат врска со тенисот, откако неговиот татко Срѓан беше „фатен“ на виде како прославува со руски навивачи. Според Ѓоковиќ, руските фанови ја злоупотребиле добрата волја на неговиот татко да се фотографира и поздрави со нив, и посочи дека неговото семејство секогаш е против војната.

dobivaj vesti na viber

Поради ова, таткото Ѓоковиќ не се појави при 7:5/6:1/6:2 победата над Американецот Томи Пол, а за Ѓоковиќ ова е втора непријатност во Австралија, откако лани беше депортиран поради одбивањето да се вакцинира против КОВИД.

„Секак, не е пријатно за мене да поминувам низ овие работи, посебно по тоа што се случи лани во Австралија. Тоа не го сакам и искрено не ми е потребно. Се надевам дека луѓето ќе се фокусираат на тенисот. Несреќна беше погрешната интерпретација на тоа што се случи и што ескалираше на вакв нив. Имааше многу разгвори со директорот на турнирот, со медиумите и со сите други. Секако, влијае и на мене. Не бев свесен за тоа до вчера вечер. А, потоа не бев задоволен. Мојот татко, моето цело семејство и јас лично, поминавме низ неколку војни в 1990-тите. Како што кажа мојо татко, ние сме против војна, никогаш нема да поддржуваме насилство или војна. Знаеме какв влијание имаше тоа за семејството, за луѓето во мојата земја. Фотографијата беше направена во поминување. Слушнав што вели во видеото: ‘Живели’. Некои медиуми го извртеа тоа. Имаше многу српски знамиња. Мислам дека сметаше дека е со луѓе од Србија“, вели Ѓоковиќ.

Тој додава дека не знае дали неговиот татко ќе присуствува на финалето против Стефанос Циципас.

„Тоа беше заедничка одлука. Ќе видиме како се одвиваат работите и дали ќе биде на трибините на финалето. Се надевам дека луѓето ќе дојдат да гледаат финале и ќе се фокусираат на прекрасниот спорт, тенисот. Грчката и српската заедница се големи во Мелбурн, и нема да има конфликти“, додава Србинот.

Семејството на Ѓоковиќ предупредено за руските знамиња

Прикажи повеќе...

Спорт

Кејлор Навас ја прифатил понудата на Нотингем Форест

Објавено пред

Голманот Кејлор Навас ја прифатил понудата на Нотингем Форест и би требало да го напушти Пари Сен Жермен до крајот на актуелниот преоден рок. Деталите од договорот не се познати, но се работи за позајмица до крајот на сезоната.

dobivaj vesti na viber

Кејлор Навас е во втор план во ПСЖ каде му е резерва на Џанлуиџи Донарума. Некогашниот незаменлив голман на Реал Мадрид се двоумел околу овој трансфер, но на крајот се согласил да се пресели во Нотингем Форест, иако имаше понуди и од Ал-Наср и од Борнмут.

Навас со „кралскиот клуб“ освои три трофеи во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал за Каиседо подготви 85 милиони евра

Објавено пред

Англискиот премиерлигаш Арсенал подготвува понуда од 85 милиони евра со цел до крајот на овој месец да го доведе играчот за врска Моисес Каиседо од Брајтон. Претходно англиските медиуми пишуваа дека Арсенал испратил прва понуда која била одбиена, но сега очигледно решиле да се обидат и со нова, зголемена сума.

dobivaj vesti na viber

Брајтон одолева на „нападите“ за Каиседо, со оглед дека за него интерес појавуваат и Челси и Тотенхем, но прашање е дали ќе биде така и со новата понуда на „топчиите“.

Претходно Арсенал успеа да го доведе и Леандро Тросар од редовите на Брајтон.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Америка: Го убивме лидерот на Исламската држава

Американските сили го убиле лидерот на Исламската држава Билал ал-Судани и 10 негови оперативци во северна Сомалија, објавија американските власти....

Европа2 часа

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени...

Македонија3 часа

27 Јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, пригодно одбележан во МНР

Во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на холокаустот. Настанот почна...

Македонија4 часа

Милков: Ќе го вратиме амбасадорот ако се почне со дијалог на високо министерско ниво

Ако се обезбедат услови за почнување дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди...

Македонија5 часа

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите што патуваат во Северна Македонија за да се...

Македонија5 часа

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, повика да се дејствува смирено и да се смират тензиите во односите меѓу...

Европа5 часа

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската Унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава...

Топ6 часа

Истрага за пет лица, кои сексуално злоупотребувале малолетничка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за...

Европа6 часа

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка

Поранешниот командант на чешката армија, Петр Павел, прозападен кандидат, кој ја поддржува помошта за Украина, има голема предност пред поранешниот...

Свет8 часа

Пред 78 години беше ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Познатиот германски филозоф Теодор Адорно во своето дело „Културна критика и општество од 1949 година“ ја објави познатата реченица: „Пишувањето...

Свет8 часа

(Видео) Зеленски: Благодарение на системите од Западот ги соборивме повеќето руски ракети

Најмалку 11 лица загинаа во серија руски напади во Украина откако Киев доби ветувања од САД и Германија дека ќе...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Со сè што потпиша, власта создаде студена дипломатска војна со Бугарија

Ковачевски да каже како е можно на сè што потпишаа, да создадат студена дипломатска војна со Бугарија, попустливоста е последица...

Регион20 часа

Курти: На Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека на Косово нема српски општини и дека договорот за формирање Заедница на српски...

Свет21 час

Претседателот на Израел ја повика ЕУ да го искорени антисемитизмот

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави денеска дека антисемитизмот е во пораст во западниот свет и апелираше до Европската унија да...

Македонија1 ден

Градоначалникот на Крива Паланка, кој удри полицаец, заработи прекршочна пријава

Случајот со боксовите од градоначалникот на Крива Паланка, Сашо Митовски, кон полицаецот Кристофер Стоевски стигна и на седницата за пратенички...

Македонија1 ден

Мицкоски: За да останат на власт, отстапија и прифатија сè, невозможно ќе биде да се исправат нивните грешки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека тоа што се случува со Бугарија е нешто за што како партија предупредувале...

Македонија1 ден

„Повлекувањето на амбасадорот во Софија е неосновано“ – Османи смета дека Бугарија потклекнува на провокации

Бујар Османи, министер за надворешни работи, изрази жалење оти Бугарија го повлече амбасадорот во Македонија, Ангел Ангелов. Смета дека тоа...

Култура1 ден

Арсовска: Со ревизија откриени 250 незаконски договори во МКЦ, шанкери добивале 750 евра месечно

Лаги и манипулации се обвинувањата за директорската смена и за кратењето на буџетот на Младинскиот културен центар (МКЦ), вели градоначалничката...

Македонија1 ден

ЦУК: Стабилна е состојбата со излевањето на Вардар во Зелениково и во Велешко, но опасноста не е надмината

Состојбата во Зелениково и во Велешко е стабилна и излевањето на реката Вардар е стопирано, информираа утрово од Центарот за...

Топ1 ден

Скопјанец викнал жена на кафе и почнал да ја допира, го одбила, па ја истепал и ја заклучил

Против 60-годишен скопјанец Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за кривични дела тешка телесна повреда од член 131 став 1...