Контакт

Спорт

Уште еден експретседател на Реал заврши во болница со коронавирус!

Објавено пред

Поранешниот претседател на Реал Мадрид, Фернандо Мартин, е однесен во болницата во Мадрид бидејќи имал симптоми на коронавирусот, јавува шпанскиот весник „Ел мундо депортиво“. 72-годишниот бизнисмен завршил во болницата „Пуерта де Иеро“ во шпанската престолнина.

Мартин беше преоден претседател на Реал Мадрид во февруари 2006 година по шокантната оставка на Флорентино Перез. Но, тој си замина на 26 април поради одлуката на клубот да има претседателски избори на крајот на сезоната. По него, Рамон Калдерон беше избран за претседател, а Мартин се врати во бордот на директори на клубот по повторно избирање на Перез во 2009 година.

Оваа вест доаѓа по трагичната смрт на поранешниот претседател на „кралевите“, Лоренцо Санз, на 21 март од коронавирусот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса ја почнува сезоната со Куман како 60-ти тренер во историјата на клубот

Објавено пред

Вечерва од 21 часот, на „Ноу Камп“ шпанскиот вицешампион Барселона против Вилјареал ја започнува новата сезона во Серија А.

Актуелниот тренер на Каталонците, Роналд Куман ќе биде 60-тиот кормилар во историјата на клубот.

Куман е петтиот Холанѓанец на клупата на Барса, Првиот бил Ринус Михелс, а потоа дојде ерата на Јохан Кројф, од 1988 до 1996 година. По него на клупата беше и Луј ван Гал, па Гранк Рајкард.

Иако Барселона од седумдесетите години на минатиот век има „холандски печат“, најбројните странски тренери биле оние од Англија, дури 10.

На клупата на трофејниот клуб седеле четворица Аргентинци, тројца Унгарци и двајца Срби (Радомир Антиќ и Љубиша Брочиќ кој бил кормилар 1960/61).

Меѓу тренерите имаше и 27 Шпанци, најуспешен со 14 трофеи е Пеп Гвардиола. Тој од 2018 до 2012-та на 247 меча со Барса има процент на победи 72,47.

Најдолго на клупата на Барса се задржал Кројф, на 430 меча, па следуваат Михелс со 371 и Рајкард со 273 меча.

Останува да се види како Куман ќе се снајде на оваа позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: Адесања неприкосновен, го реши Бразилецот Коста во втората рунда

Објавено пред

Пресметка во УФЦ 253 во Абу Даби синоќа меѓу Израел Адесања и Пауло Коста му припадна на борецот од Нов Зеланд кој има нигериско потекло. Адесања го одбрани појасот во средна категорија откако во втората рунда го „реши“ противниот од Бразил задавајќи му серија сериозни удари, по што дојде до 20-та победа во ММА кариерата.

Тој се уште не знае за пораз, а синоќешниот беше првиот пораз за Коста во кариерата.

Во првата рунда не беше премногу возбудливо, Адесања постојано гаѓашее во нозете на Коста и тотално го забави, но во втората рунда експресно ја заврши работата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сопругата му „копала гроб“ на фудбалерот Емре Ашик, љубовникот ја издал

Објавено пред

Јагмур Ашик, сопругата на екс-фудбалерот на Фенербахче, Галатасарај и на Бешикташ, Емре Ашик е обвинета дека на љубовникот му понудила 1.2 милиони американски долари за да го организира убиството на нејзиниот сопруг, пишува турски „Хуријет“.

„Со неа имав афера. Таа размислуваше само како да стигне до неговото богатство по неговата смрт. Бараше од мене да го убијам, но тоа го одбив. Еднаш ми донесе парче месо и бараше да пукам во него. Пукав во него, но и реков `Не можеш тоа да го направиш`. После тоа беше исклучително бесна“ – изјавил пред Обвинителството нејзиниот љубовник, Ерди Сунгур.

Тој во меѓувреме ја запознал сопругата на фудбалерот со професионален убиец кој поради 3 убиства веќе е во затвор.

Обвинителството наведува дека Јагмур Ашик на платен убиец му дала пиштол, а во турски регион барала место каде може да се закопа телото на својот маж по егзекуцијата. Сепак, убиецот се откажал од договорот.

Емре Ашик кој 34 пати го носеше дресот на Турција во бракот со Јагмур има 3 деца.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Во Нагорно-Карабах прогласена воена состојба

Властите во регионот Нагорно-Карабах воведоа воено законодавство поради ескалацијата на конфликтот со Азербејџан, пренесува агенцијата „Тасс“ Ерменските медиуми објавија дека...

Европа60 минути

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет2 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Свет2 часа

Ерменија и Азербејџан започнаа нов судир за Нагорно-Карабах, урнати дронови и хеликоптери

Како што јавува Би-би-си, Ерменија и Азербејџан започнале судири околу регионот Нагорно-Карабах. Ерменскиот премиер Никол Пашинјан изјави дека Азербејџан извршил...

Економија15 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа17 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија19 часа

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија19 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет20 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија21 час

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет21 час

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ22 часа

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ23 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија24 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет1 ден

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет1 ден

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа1 ден

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет1 ден

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ2 дена

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Досие