Контакт

Спорт

Уште тројца заразени во Барселона

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Барселона објави дека уште тројца играчи се заразени со коронавирусот. Со ова бројката на заразени фудбалери се искачи на десет.

dobivaj vesti na viber

На последното тестирање, позитивни тестови добила Ез Абде, Филипе Кутињо и Сержињо Дест.

Во овој момент тренерот Чави на располагање има 13 фудбалери, тројца од нив се голмани.

Барселона, во недела на 2.јануари, ќе гостува во Мајорка. Можно е овој натпревар да биде одложен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Швјонтек се повлече од Мајами, се повредила кашлајќи

Објавено пред

Мајами опен остана без една од најголемите ѕвезди, откако актуелната шампионка и светска тенисерка број 1, Полјачката Ига Швјонтек се повлече поради повреда на реброто.

dobivaj vesti na viber

„Ова беше многу тешка одлука, но најважно е да се сочува здравјето. Во Доха страдав од силна инфекција, а поради кашлањето го повредив реброто. Се обиов да играм, но не сум подготвена бидејќи имам многу болки. Потребна ми е пауза и затоа се повлекувам од Мајами и од Били Џин Кинг купот“, вели Швјонтек, која ќе биде зааменета од Австријката Јулија Грабнер, која загуби во последното коло од квалификациите.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Хитлерсон“ и неговите другари добија доживотна суспензија

Објавено пред

Лацио ги осудија навивачите кои правеа фашистички поздрави на неделното дерби против Рома, и доделија доживотни суспензии за нивните мечеви на виновните, вклучувајќи го и човекот кој носеше дрес со бројот 88 и со натпис „Хитлерсон“.

dobivaj vesti na viber

„Дерби дела капитале“ секогаш било едно од најжестоките мечеви во италијанскиот шампионат, но во последните години, мечот е одбележан со изливи на фашизам од страна на навивачите на Лацио. На социјалните мрежи по неделниот меч се појавија видеа на навивачи кои отпоздравуваат со фашистичкиот поздрав, како и еден навивач кој на својот дрес напиша Хитлерсон и го имаше бројот 88 (кој се поврзува со поздравот Хајл Хитлер).

Лацио во соработка со властите ги идентификувало навивачите.

„Во текот на неделниот меч, три луѓе кои беа идентификувани како протагонисти на однесување кое нема врска со навивањето туку со форми на дискриминација и антисемитизам. Во соработка со полицијата, исто така е идентификуван и човекот кој го носеше дресот со бројот 88 и со натписот Хитлерсон. Тројцата добиваат доживотна суспензија и нема да може да ги следат натпреварите на Лацио“, се вели во објавата на клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лам: Многу е тешко да сакаш тим како Пари Сен-Жермен

Објавено пред

Поранешниот дефанзивец на Баерн Минхен и на германската репрезентација, Филип Лам имаше брутална анализа на сезоната на Пари Сен-Жермен по нивната нова елиминација во Лигата на шампиони, токму од Баерн Минхен, велејќи дека играат „здодевен“ фудбал.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за „Гардијан“, Лаам вели дека Лионел Меси бил „беспомошен“ на вториот меч со Баерн Минхен бидејќи неговите квалитети се користат во клубот „без причина или насока“.

„Луѓето во ПСЖ едноставно не знаат како колктивно да постигнат гол, како да влијаат на играта. Меси беше беспомошен и очаен на ‘Алијанц арената’. Жал ми е за навивачите на ПСЖ. Нивната надеж дека овој тим ќе расте заедно секоја година умира на неславн начин. Секако веруваат во нешто поинаку. ПСЖ се далеку од клуб кој би сакале да го сакате и покрај толку години инвестиции. Тимот изгледа на луксузна продавница, покажувајќи скапоцени елементи кои никој друг не може да си ги дозволи. Тоа гарантира внимание и спектакл, но не и квалитет“, вели Лам.

Тој исто така го коментираше и Килијан Мбапе.

„Килијан Мбапе е посебна приказна. Тој несомнено има светски квалитет, и во Лига 1 е класа над сите. Но, неговиот талент не се користи. Во Минхен тој постојано ја чекаше топката пред своите нозе и тешко е да се очекува неговата кариера да се крене во Париз“, додава Лам.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија1 час

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија4 часа

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија5 часа

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија6 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Топ7 часа

25-годишна девојка починала, а уште едно малолетно лице е потешко повредено кога „мерцедес“ излетал од патот

На регионалниот пат Битола – Кичево, кај местото наречено Белимост, во текот на вчерашниот ден патничко моторно возило „мерцедес“, со...

Македонија7 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија8 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ8 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија9 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа9 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет10 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет10 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет11 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа11 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа11 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа11 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа11 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија23 часа

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...

Македонија1 ден

Два месеци се ковал планот за бегство од „Идризово” преку тунел кој бил копан под стари објекти

Затворениците осудени на високи казни со месеци го подготвувале планот за бегството од „Идризово“. Управата за извршување на санкциите информираше...