Контакт

Спорт

Вајт им пресуди на Денвер, Филаделфија го вратија брејкот (Видео)

Објавено пред

Сан Антонио Спарс и Филалделфија ’76 поведоа во сериите против Денвер Нагетс, односно Бруклин Нетс со 2:1. Спарс ги победија Нагетс 118:108 во првиот од двата меча што ќе ги играат на домашен терен, додека Филалделфија го врати брејкот со победата 1313:115 .

Дерик Вајт, одигра спектакуларен меч против Денвер, заврши со рекордни во кариерата 36 поени и му обезбеди нова предност во серијата на својот тим. Одличен кај Спарс беше и Демар Дерозан, кој 19 од своите 25 поени постигна во третата четвртина, а стандардно добар ме имаше Ламаркус Олдриџ (18 поени, 11 скока, 5 асистенции).

Кај Денвер се истакнаа Никола Јокиќ (22 поени, 8 скока, 7 асистенции), Малик Бизли (20 поени) и Пол Милсап (18 поени).

Копаркарите на Филалделфија во целост им се реваншираа на колегите од Бруклин за поразот во првиот меч. Без својот најдобар играч, Џоел Ембид, Филалдлефија ги декласира Бурклин 131:115.

До втората победа во оваа серја Филаделфија ја предводеа Бен Симонс (31 поен, 9 скока, 4 асистенции), Тобијас Херис (29 поени, 16 скока), Џеј-Џеј Редик (26 поени) и Бобан Мајановиќ (14 поени, 8 скока).

Кај Брклин се истакнаа Карис Лаверт и Дианџело Расел со по 26 поени.

Спорт

Мурињо: Баш би сакал да сум селектор

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо вели дека повеќе би сакал да има во позиција на селектор на некоја репрезентација отколку да биде тренер на некој клуб.

Мурињо е без работа откако Јунајтед го отпуштија во декември и работи како ТВ-коментатор на „Беин спортс“ и „РТ“. Но, Португалецот честопати зборуваше дека ова е само кратка пауза и најави дека следната улога може да ја има во некој национален тим, додавајќи дека не мора да се работи за неговата родна земја.

„Сакам да учествувам на нови натпреварувања. Долго време имам желба да се обидам со таква авантура. Во моментов дефинитивно повеќе би сакал да сум селектор на национален тим отколку обичен тренер. Дали Португалија е вистинската репрезентација за мене? Не мора да значи. Може да освојам и петта титула во различна земја или Лига на шампиони со трет клуб. Сакам да сум среќен, не мора да победувам, но мора да сум среќен. Затоа, ако добијам понуда од клуб кој би ми кажал: ’нема услови за победи, но сакаме да направиш таков тим’, тогаш добро ќе размислам“, вели Мурињо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Платини ослободен од притвор

Објавено пред

Поранешниот претседател на Сојузот на европските фудбалски асоцијации (УЕФА), Мишел Платини, кој беше уапсен вчера во Нантери, Франција, е ослободен, објави АФП.

„Платини е ослободен од притвор. Се крена голема врева без потреба. Јас и мојот штитеник сме мирни и сигурни во крајниот резултат на истрагата“, изјави адвокатот Вилијам Бурдон.

Тој додаде дека Платини бил уапсен за инволвираните лица да не може да се договорат.

Платини, наводно, дал изјава за изборот на местото на одржување на Европското фудбалско првенство 2016 година. Таа година првенството се одржа во Франција.

Во 2016 година поранешниот фудбалски официјален претставник добил суспензија да се занимава со работи во врска со фудбалот бидејќи било утврдено дека примил мито од тогашниот прв човек на ФИФА, Сеп Блатер, во износ од два милиона швајцарски франци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Семенја: Која е ИААФ да утврдува дали јас сум жена?

Објавено пред

Олимписката шампионка на 800 метри, Кастер Семенја, вели дека ја третираат како експериментално заморче од страна на Интернационалната асоцијација на атлетските федерации (ИААФ) кога тие пред Судот за арбитража во спортот (ЦАС) тврдеа дека таа мора да се декларира како биолошки маж.

Иако ИААФ пред сослушувањето во ЦАС тврдеше дека спортистите со разлики во сексуалниот развој (ДСД) не треба да се класифицираат како мажи, на сослушувањето го тврдеше спротивното. ЦАС ја одби жалбата на Семенја и сега ѝ останува само борба пред швајцарскиот федерален суд.

„И покрај јасните декларации на ЦАС за полот на Кастер Семенја, ИААФ реши сама да одлучува кој е доволно женско за да се натпреварува и тоа е дискриминација. ИААФ сака да прави тестови за утврдување на полот“, се вели во сопштението на адвокатите на Семенја.

Самата Семенја вели дека таа е експериментално заморче за да се утврди како влијаат медикаментите за намалување на природниот тестостерон и објави дека ќе одбие медицински третмани.

„ИААФ во минатото ме користеше како експериментално заморче да дознае како влијаат медикаментите. Иако хормонските лекарства ме правеа да се чувствувам постојано болна, ИААФ сака уште постриктни мерки. Нема да дозволам ИААФ да го користи моето тело повторно. Ова не смее да се дозволи“, вели Семенја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Седум земји членки на ЕУ гласале против отворањето преговори со Северна Македонија

Седум земји членки на Европската Унија гласале против отворањето преговори со Северна Македонија и Албанија на вчерашниот Совет на министрите...

Свет2 часа

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Европа2 часа

Џонсон вети дека Британија ќе излезе од ЕУ до 31 октомври

Водечкиот кандидат за британски премиер и поранешен министер за надворешни работи, Борис Џонсон, го потврди своето ветување дека ќе ја...

Свет2 часа

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија15 часа

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет15 часа

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ17 часа

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија18 часа

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа19 часа

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија22 часа

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија22 часа

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет22 часа

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион23 часа

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија1 ден

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт1 ден

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет1 ден

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет1 ден

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија1 ден

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија1 ден

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech1 ден

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Досие