Контакт

Спорт

Валенсија го реши Химки, ЦСКА го сруши „кралот“, се разбуди Фенер, а суров беше Ефес

Објавено пред

Кошаркарите на Валенсија го победија Химки нагости во Русија со 84-75 во рамки на 19 коло од кошаркарската Евролига.
Кај победничката екипа најефикасен беше Фернандо Сан Еметерио со 18 поени, додека кај руската екипа стандардно Алексеј Швед предводеше со исто така 18 поени.

Кошаркарите на московска ЦСКА на свој терен славеа победа против Реал Мадрид со 60-55 и така ја прекинаа низата победи на „кралскиот клуб“ кој не знаеше за пораз на претходните 13 меча во Евролигата.

Кај ЦСКА прва фигура беше Мајк Џејмс со 19 поени, додека кај Реал најефикасен беше Треј Томпкинс со 14 поени.

Кошаркарите на Ефес на свој терен го торпедираа италијански Армани со 20 разлика, 88-68. Турскиот тим беше предводен од Шејн Ларкин кој постигна 23 поени, додека во екипата од Милано се истакна Артурас Гудаитис со 11 поени.

Турскиот тим моментно е на првата позиција во Евролигата.

Кошаркарите на Фенербахче на свој терен немаа никакви проблеми против француски Асвел, славеа победа од 86-64.

Предводници во турскиот тим беше Нандо де Коло и Дерик Вилијамс со по 16 поени, додека кај француската екипа најефикасен беше Амин Ноа со 12 поени.

По 19 кола Фенер се наоѓа на десеттата позиција на табелата, додека Асвел е 12-ти.

Предмалку во неизвесна завршница, во Пиреја, Олимпијакос беше поразен на свој терен од Алба Берлин со резултат 86-93.

Спорт

Клемен Ноел е „кралот“ на слаломот во Венген (видео)

Објавено пред

Клемен Ноел една година по својата прва победа, повторно триумфираше на престижниот слалом во швајцарскиот ски-центар во Венген, покажувајќи дека со своите 21 година е големата надеж на француското скијање.

Ноел по две возења имаше комбинирани 1:46.43, за да го победи лидерот во генерален пласман (и во слалом), Норвежанецот Хенрик Кристоферсен, додека последното место на подиумот отиде кај Русинот Александер Хорошилов, кој заостана +0.83 секунди. Ова е втора победа за Ноел во јануари, откако на почетокот на годината првпат победи на „Црвени спуст“ на Сљеме покрај Загреб.

Неговиот сонародник, Алексис Пинтуро не го заврши второто возење, за да дозволи Кристоферсен да направи предност во генерален пласман – Норвежанецот има 691 пред Пинтуро (613) и Александер Омод Килде (591). Во слалом, Кристоферсен има 402 поени пред Ноел со 340.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ребиќ се „разбуди“, Милан со драматична победа над Удинезе (видео)

Објавено пред

Анте Ребиќ постигна два гола за Милан двапати да се враќа и да стигне до 3:2 победа над Удинезе за кревање на моралот на навивачите на „росонерите“.

А почна кошмарно на „Сан Сиро“ – уште во шестата минута, голманот Џиџи Донарума прави несфатлива грешка и гостите стигнуваат до лесно водство. И покрај тоа што Златан Ибрахимовиќ е стартер за „росонерите“, домаќините не успеаја до крајот на полувремето да стигнат до голот.

Потоа на сцена стапи Анте Ребиќ – Хрватот кому му се предвидуваше заминување во зимскиот преоден рок во 48. минута израмни на 1:1, за Тео Ернандез во 72. минута конечно да ги донесе Милан во водство. Меѓутоа, славјето не траеше долго – Кевин Лазања во 85. минута го совладува Донарума, пред Ребиќ во последните моменти од мечот во 93. минута да ги донесе трите поени за Милан.

Милан се осми со 28 поени по победата, додека Удинезе се на 13. место со 24 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Потоп“ на Валенсија на гостувањето кај Мајорка (видео)

Објавено пред

Мајорка со неверојатни 4:1 го декласираше тимот на Валенсија, за тимот од Балеарските Острови, конечно, да излезе од зоната за испаѓање во шпанската Ла лига.

Победата беше осигурана уште во првото полувреме, кога прво уште во седмата минута Антонио Раијо ги донесе во водство домаќините, за потоа двапати да стрела хрватскиот напаѓач Анте Будимир, во 24. и 41. минута од мечот.

Сите надежи на Валенсија дека може да направи камбек во второто полувреме паднаа во вода кога Дани Парехо доби втор жолт картон во 51. минута и ги остави „лилјаците“ со играч помалку. Лаго Џуниор во 79. минута зголеми на 4:0 со убав гол, пред гостите да добијат утешителен гол преку Феран Торес во 82. минута.

Валенсија останува на седмото место на табелата со 31 поен, додека Мајорка сега има 18 на 16. место на табелата, три повеќе од Селта Виго, кои денеска гостуваат на Атлетик Билбао.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа5 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија5 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија7 часа

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа20 часа

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија21 час

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија22 часа

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија1 ден

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет1 ден

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ1 ден

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија1 ден

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет1 ден

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура1 ден

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија1 ден

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија1 ден

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет1 ден

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт1 ден

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет1 ден

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет2 дена

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа2 дена

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Досие