Контакт

Спорт

Валентино Роси сè уште е позитивен на коронавирусот

Објавено пред

Иако поминаа дваесетина дена, италијанскиот Мото ГП-возач, Валентино Роси, сè уште е позитивен на коронавирусот. Мали се шансите тој да вози на неделната трка во Валенсија.

Деветкратниот светски шампион е позитивен на Ковид-19 од 15 октомври. Се надева дека до петок ќе добие два негативни теста, во спротивно на патеката популарниот Доктор ќе биде заменет од Герет Герлоф.

„Овој вирус е многу компликуван и сериозен. Два дена се чувствував лошо, а веќе неколку дена сум потполно добар, на свои 100 %. Бев во изолација, ги слушав докторите. За жал, сè уште сум позитивен. Имам уште две шанси до петок да се вратам на патеката затоа што се чувствувам добро и едвај чекам да седнам на моторот и да се видам со тимот“, вели Роси.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Дербито е во Париз, Барса без Меси во Киев

Објавено пред

Вечерва во Лигата на шампионите, ќе се одигра четвртото коло во групите Е, Ф, Г и Х. Доколку во оваа рунда Челси, Севилја во Е-групата, односно Барселона и Јувентус во Г-групата ги оправдаат фаворитските улоги, на две кола до крајот на фазата по групи ќе обезбедат пласман во осмина-финалето.

Група Е:
Краснодар – Севиља 18.55 часот
Рен – Челси 18.55
Табела: Челси 7, Севиља 7, Краснодар 1, Рен 1

Група Ф:
Борусија Дортмунд – Клуб Бриж 21.00
Лацио – Зенит 21.00
Табела: Борусија Дортмунд 6, Лацио 5, Клуб Бриж 4, Зенит 1

Група Г:
Динамо Киев – Барселона 21.00
Јувентус – Ференцварош 21.00
Табела: Барселона 9, Јувентус 6, Динамо Киев 1, Ференцварош 1

Група Х:
Манчестер Јунајтед – Башакшехир 21.00
ПСЖ – Лајпциг 21.00
Табела: Манчестер Јунајтед 6, Лајпциг 6, ПСЖ 3, Башакшехир 3

Прикажи повеќе...

Спорт

Гризман: Меси знае дека го почитувам и дека му се восхитувам

Објавено пред

Антоан Гризман пред 18 месеци направи трансфер во Барселона. Атлетико за него доби 126.000.000 евра, а Барса, според многумина лошо засилување. Гризман е третиот најскап фудбалер во историјата на клубот од „Ноу Камп“.

Од првиот ден е изложен на критики, до детал медиумите го анализираат неговиот однос со Лионел Меси, односот со тренерите, статистиката…

Францускиот репрезентативец ја „отвори душата“, во шоуто на Хорхе Валдано, ѕвездата на Реал и Аргентина од 80-те години на минатиот век.

Гризман, денес е главна тема во шпанските медиуми, кои вадат парчиња од интервјуто.

„Тешко и депресивно е тоа што секое утро гледам и читам лоши вести за себе и тимот. Зад нас е тешка година, но верувам дека имамем тим кој е способен да оствари големи резултати. Тоа мораме да го докажеме на теренот, како поединци и како тим. Сигурно дека фактот што играме на неколку дена низ Шпанија и Европа нема многу да ни помогне во тоа, поради тоа имаме многу повредени играчи“, рекол Гризман.

Проговорил и летниот преоден рок во 2018 година, кога реши да остане во Атлетико иако им ветил на челниците на Барселона дека ќе го напушти Мадрид. Трансферот го реализираше една година подоцна.

„Првиот ден кога дојдов во Барселона разговарав со Лео. Ми кажа дека сум го за…в бидејќи годината претходно одбив да се преселам во Барселона. Тој од челницте на клубот побарал да ме донесат на „Ноу Камп“. Исто така ми кажа дека е со мене и тоа го покажува секој ден. Лео знае дека јас многу го почитувам и дека му се восхитувам“.

Францускиот ас појаснил дека кога ја одбил Барселона во 2018 година имал проблеми со целото семејство, бидејќи сите сакале да игра за Барса. Една година подоцна, одлуката да замине ја донел кога од клубот заминале Лукас Ернандез (Баерн Минхен) и Диего Годин (Интер).

Неодамна неговиот поранешен менаџер Ерик Олтхас, за лошата форма на Гризман во Барселона, го обвинил Меси. Гризман му објаснил на Валдано кој е Олтхас.

„Со поранешниот менаџер Олтхас немам контакт откако се оженив. Го поканив на свадбата, тој не се појави и оттогаш немам никаков контакт со него. Новинарите секогаш го бараат за коментар бидејќи мојот татко и мојата сестра не сакаат да даваат изјави. Мојот вујко Емануел Лопез не знае како функционира фудбалот. Секој негов разговор со новинарите изгледа како тие да ги вадат речениците од него. Му кажав на Лео дека не разговарам со мојот вујко, дека немам ниту негов телефонски број“.

Напаѓачот на Барселона е свесен дека игра во лоша форма, смета дека за тоа е виновна смената на тренерите.

„За 18 месеци сменивме тројца тренери. Секој од нив имаше различна визија. Валверде ме ставаше на крило, таа позиција не е моја. Кај Сетиен еден меч играв, еден не. Мојот татко му се јави еднаш да го праша зошто така се однесува со мене. Јас не сакав да се мешам. Летово дојде Куман. Мислам дека е јасно дека немав време да им се прилагодам на сограчите. И капак е смената на претседателот, а сите кандидат за нов претседател расправаат на темата дали сум јас играч за Барселона или не. Мислам дека тоа не е нивна работа“, заклучил Гризман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Казинс во Хјустон, ќе игра за ветерански минималец

Објавено пред

Демаркус Казинс потпиша договор со Хјустон Рокетс. Некогаш еден од најдобрите центри во НБА лигата со „ракетите“ договорил едно годишна соработка за ветерански минималец.

Казинс ќе се обиде во Хјустон да ја оживее својата кариера, која поради неколкуте тешки повреди се движи по надолна линија.

Проблемите му започнаа во јануари 2018 година, кога ја скина Ахиловата тетива. Тешка повреда доживеа и во плеј-офот во 2019 година како играч на Голден стејт Вориорс. Во последните две и пол години Казинс одиграл само 38 натпревари.

Прашање е само како ќе изгледа тимот на Хјустон во новата сезона. Тренерот Мајк Дентони си замина, а двете најголеми ѕвезди, Џејмс Харден и Расел Вестбрук побараа да го напуштат клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60...

Свет1 час

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија1 час

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се...

Македонија2 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет2 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта....

Свет16 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет16 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија17 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија20 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион21 час

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа22 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија22 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион23 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија23 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа23 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион1 ден

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа1 ден

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија1 ден

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет1 ден

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет1 ден

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Досие