Контакт

Спорт

Ван Бастен за Ван Дајк: Тој не е лидер

Објавено пред

Легендарниот Марко ван Бастен, јавно го критикуваше капитенот на Холандија Вирџил ван Дајк, по ремито со Еквадор (1:1) на Мундијалот во Катар.

dobivaj vesti na viber

Ван Бастен смета дека капитенот не го слдел најдобро движењето на Енер Валенсија, кој на Јужноамериканците им донесе бод во пресметката со Холандија.

„Тој само застана и дозволи Валенсија да шутира. Што гледа и чека? Мора да биде до играчот и да не му дозволи да шутира на голот. Тој не е лидер, не му е гајле за ништо во тимот. Многу врева се крева околу него, но јас не гледам ништо конкретно“, изјави Ван Бастен.

Зборовите на славниот сонародник новинарите му ги пренесоа на Ван Дајк.

„И што да кажам сега? Лесно е да се зборува од студио. Тој никогаш не кажува ништо позитивно. Тој вели дека не сум вистински капитен? Не знам што да кажам. Го водам тимот најдобро што можам“, одговори Ван Дијк.

Холандија по две кола има четири бода, а во последното коло против Катар ќе треба да го потврди пласманот во осмина-финалето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Продава слики од Михаел Шумахер за 1.000.000 евра

Објавено пред

Голем скандал ја потресе Италија. Наводно, највлијателните медиуми во таа земја имаат можност на неименуван извор да му платат еден милион евра за да добијат фотографии на кои се гледа моменталната состојба на Михаел Шумахер. Легендарниот германски возач моментално е во тешка состојба откако доживеа несреќа на скијање во 2013 година и оттогаш многу малку се знае за неговата здравствена состојба.

dobivaj vesti na viber

Неименувано лице, блиско до семејството Шумахер 1 реши да ја искористи несреќата на славниот Шумахер и да заработи речиси една деценија по трагедијата.

Како што пренесува италијанскиот весник „Република“, лицето кое го фотографирало и снимило Михаел Шумахер им понудило на најпознатите медиуми од таа земја да ги купат фотографиите за милион евра, а потоа да му откријат на целиот свет како девет години по несреќата изгледа седумкратниот светски шампион.

Според информациите кои се појавија, семејството знае за постоењето на овие фотографии, но се уште не сака на јавноста да и го открие идентитетот на лицето.

Од друга страна, италијанските медиуми наведуваат дека моментално ниту еден весник во таа земја не сака да ги купи и објави споменатите фотографии.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Судиите со години го фаворизираат Реал, знаат што ги чека ако не биде така“

Објавено пред

Фудбалерите на Реал Мадрид, во четвртокот, со пресврт и по 120 минути фудбал го победија Атлетико и се пласираа во полуфиналето на Купот на кралот. Дел од шпанската јавност смета дека мечот го обележа судијата Цезар Сото Градо.

dobivaj vesti na viber

При резултат 0:1 и водство на Атлетико, во 71. минута Дани Себаљос направи прекршок на 18 метри, веќе имаше жолт картон но судијата не ги примени правилата и не му го покажа вториот жолт картон.

Извршниот директор на Атлетик Хил Марин имаше што да каже по овој натпревар и додаде дека ваков систем веќе подолго време го уништува шпанскиот фудбал.

„Жолтиот картон за Себаљос беше очигледен, по сите правила, чист како солза. Но, при наше водство од 0:1, во 71. минута, во борбата за полуфинале, да го оставиш Реал на неговиот стадион со играч помалку е голема работа. Исклучително ги почитувам судиите и сигурен сум дека нивните намери се секогаш најдобри, но секој што ја гледа ситуацијата однадвор може да види дека истите работи се случуваат со децении. За жал, никој не е изненаден. Медиумите во деновите пред дербито пишуваа дека судиите мораат да заштитат некои играчи. Искрено, не забележав дека некој ги заштити Гризман и Мората кои буквално беа шутирани од противниците. Но таков е системот. Боите на дресовите на теренот и на трибините не смеат да влијаат на одлуките на судиите. Нашите играчи ги почувствуваа последиците од тој притисок“, изјави Хил Марин.

Тој сепак призна дека Атлетико е виновен за лошите резултати, но дека тоа не ги менува фактите за лошиот систем.

„Ние сме целосно одговорни за нашите резултати оваа сезона, не ја поминавме групната фаза во Лигата на шампионите и заостанавме седум бода зад третопласираниот тим во Ла Лига. Од нас зависи што ќе правиме во преостанатите 20 натпревари. Без оправдување, но загрижен сум и за тоа како функционира системот, а тој секогаш фаворизира еден клуб“, потенцира Хил Марин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Снајдер: Тадиќ мора да „лета“ од Ајакс

Објавено пред

Весли Снејдер уште еднаш најде начин и причина да го критикува капитенот на Ајакс Душан Тадиќ. На Ајакс не му оди најдобро по заминувањето на Ерик тен Хаг, како сега стојат работите најтрофејниот холандски клуб наредната сезона нема да игра во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Ајакс немаат победа на последните седум натпревари во првенството на Холандија. Весли Снајдер има рецепт како Ајакс може да се врати на победничките патеки. Овој пат не му пречи само Тадиќ.

Во септември, Снајдер зборуваше за тоа како Тадиќ не е во форма и дека треба да биде резерва, а не стартер, а еден месец подоцна тврдеше дека Тадиќ и неговиот менаџер (Милош Миленковиќ, кој е менаџер и на сега поранешниот тренер Алфред Шројдер) имаат премногу влијание во Ајакс и влијаат на составот на тимот.

Гостувајќи во емисијата „Вероника офсајд“, Снајдер вели:

„Тадиќ мора да биде отстранет од тимот. Тоа е под број еден. Друга работа е Беси, треба да го избркаат од клубот, да се врати од каде што дојде“.

Снајдер смета дека дресот на Ајакс не го заслужуваат Алварез и Санчез.

„Не сум фан на Алварез. И јас кажав нешто за Санчез минатата недела. На социјалните мрежи, моето сандаче е преполно со Мексиканци кои не ги поддржуваат моите коментари. Не знам дали се емитуваат натпревари на Ајакс во таа земја, но претпоставувам дека можат да гледаат и да видат дека и двајцата играчи се катастрофа“.

Кога неодамна се појавија информации дека Челзи размислува за понуда од 50 милиони евра за Едсон Алварез, Снајдер коментираше:

„Тој не вреди толку. Ако Челзи ја понуди таа сума, веднаш би го спакувал Едсон во авион. За тие пари може да се доведат двајца подобри играчи“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

СДСМ: Изјавите на Мицкоски дека бил доброволец во 2001 покажуваат дека е заложник на Апасиев

Милитаристичките изјави на претседателот Мицкоски на ВМРО-ДПМНЕ, во делот каде што тој кажува како бил доброволец и победувал во војна,...

Македонија1 час

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија2 часа

Односите меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле полоши, оцени опозицијата

Односите меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле полоши, оценува ВМРО-ДПМНЕ коментирајќи дека дојде ред на толку потпишани договори, анекси,...

Македонија2 часа

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет2 часа

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет2 часа

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет14 часа

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет16 часа

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет17 часа

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...

Свет18 часа

Америка: Го убивме лидерот на Исламската држава

Американските сили го убиле лидерот на Исламската држава Билал ал-Судани и 10 негови оперативци во северна Сомалија, објавија американските власти....

Европа20 часа

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени...

Македонија21 час

27 Јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, пригодно одбележан во МНР

Во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на холокаустот. Настанот почна...

Македонија22 часа

Милков: Ќе го вратиме амбасадорот ако се почне со дијалог на високо министерско ниво

Ако се обезбедат услови за почнување дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди...

Македонија23 часа

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите што патуваат во Северна Македонија за да се...

Македонија24 часа

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, повика да се дејствува смирено и да се смират тензиите во односите меѓу...

Европа24 часа

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската Унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава...

Топ1 ден

Истрага за пет лица, кои сексуално злоупотребувале малолетничка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за...

Европа1 ден

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка

Поранешниот командант на чешката армија, Петр Павел, прозападен кандидат, кој ја поддржува помошта за Украина, има голема предност пред поранешниот...

Свет1 ден

Пред 78 години беше ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Познатиот германски филозоф Теодор Адорно во своето дело „Културна критика и општество од 1949 година“ ја објави познатата реченица: „Пишувањето...

Свет1 ден

(Видео) Зеленски: Благодарение на системите од Западот ги соборивме повеќето руски ракети

Најмалку 11 лица загинаа во серија руски напади во Украина откако Киев доби ветувања од САД и Германија дека ќе...