Контакт

Спорт

Ван де Бек се сели во Серија А

Објавено пред

Дони ван де Бек, во зимскиот преоден рок ќе го напушти Манчестер јунајтед. Холанѓанецот, за кого Јунајтед плати 45 милиони евра, воопшто не игра кај менаџерот, Оле Гунар Солскјер.

Англиските медиуми шпекулираат дека Ванде Бек кариерата ќе ја продолжи во Италија. Интерес за него покажале Јувентус и Интер. Двата клуба бараат засилувања во редот за врска.

Не е јасно дали се подготвени да го откупат од Јунајтед или само би го позајмиле до крајот на сезоната.

Јувентус, според некои извори му дале задача на Матијас Де Лихт да го убеди поранешниот соиграч да се пресели во Торино.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Статистиката на Куман не е лоша, но не е за клуб каков што е Барселона

Објавено пред

Роналд Куман, на голема радост на армијата навивачи, ја напушти Барселона. Холанѓанецот, во август 2020 година го презеде клубот, во својот мандат освои само еден трофеј, Купот на Кралот.

Претседателот на Барселона, Џоан лапорта, му ги удри клоците на тренерот, по поразот од Рајо Ваљекано. Отказот на Куман му го „потпишаа“, Радамел Фалкао и македонскиот репрезентативец Столе Димитриевски.

Првиот го постигна единствениот гол, авториот му одбрани пенал на Мемфис Депај.

Шпанците тврдат дека отказното решение го добил на во воздух, додека авионот се подготвувал да слета на аеродромот во Барселона.

Ќе се памети дека во мандатот на Куман, Барселона остана без третиот најдобра стрелц во клупската историја, Луис Суарез и без најдобриот играч во историјата, Лионел Меси.

Куман ја предводеше Барселона на 67 натпревари. Кога ќе се погледне статистиката таа не е лоша, но доколку се работеше за некој друг клуб, а не за Барселона.

На 67 натпревари забележал 40 победи и 16 порази, плус 11 нерешени. Во просек освојувал по 1,96 бода по натпревар.

Сезонава во Ла Лига, Барелона го има најлошиот старт од 1987 година. Четири победи и по три порази и нерешени, во моментов ја држат Барселона на деветтото место на табелата.

Прикажи повеќе...

Спорт

КОНМЕБОЛ и кажа „не“ на ФИФА

Објавено пред

Фудбалската федерација на Јужна Америка (КОНМЕБОЛ), објави дека челенките ќе го бојкотираат светското првенство, доколку ФИФА реши да се одржува на две години. Членки на КОНМЕБОЛ се Бразил, Аргентина и Уругвај, селекции кои заедно освоиле имаат девет трофеи.

„Нема причина за ваква промена. Тоа е против стогодишната традиција на еден од најважните спортски настани во светот. Сегашниот модел се покажа како успешен и поради тоа десетте членки на КОНМЕБОЛ потврдуваат дека нема да учествуваат на светските првенства доколку се организираат на секои две години“, се наведува во соопштението.

Планот на ФИФА е од 2026 година Мундијалите да се одржуваат на секои две години.

Покрај КОНМЕБОЛ, против оваа идеја се УЕФА и Интернационалниот олимписки комитет.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чави ќе биде новиот тренер на Барселона

Објавено пред

Чави Ернандез се врќа во Барселона. Клупската легенда ќе го наследи Роналд Куман на тренерската позиција, тврди каталонски „Спорт“. Чави нема веднаш да стапи на функцијата, туку тоа ќе се случи во текот на ноемвриската репрезентативна пауза.

Чави потврдно одговорил на понудата, ќе го напушти Ал Сад, со кого има договор до 2023 година. Барселона на катарскиот клуб ќе му исплати 1.000.000 евра како обесштетување за тренерот.

Во стручниот штаб на Чави, ќе бидат неговиот брат Оскар, Среџо Алегре кој му е помошник и во Ал Сад и физиотарапевтот, Иван Торес.

Во наредните три натпревари, против Алавес, Динамо Киев и Селта, Барселона од клупата ќе ја предводи Алберт Капелас.

Капелас бил директор на Ла Масија и тренер на Барселона Б, им бил помошник на Џорди Кројф во Кина и Петер Бош во Борусија Дортмунд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија1 час

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија1 час

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија2 часа

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава4 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија4 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет5 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион5 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа6 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет17 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија21 час

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет24 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија1 ден

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија1 ден

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Досие