Контакт

Спорт

Ван Гал: Барселона не може да освои ЛШ поради Лео Меси

Објавено пред

Поранешниот тренер на Барселона, Луис ван Гал, влезе во зачудувачки напад на Лионел Меси тврдејќи дека Аргентинецот е виновен што Барса нема освоено титула од ЛШ одамна и дека наместо тој да се адаптира на тимот, го принудува тимот да се адаптира на него.

Според Холанѓанецот, Меси добива преголема слобода на „Камп ноу“ и низата менаџери се приспособуваат да му услужат на Аргентинецот. Ова, според него, е главната причина што Барселона нема титула од ЛШ од 2015 година.

„Според мене, нема ништо поважно од тимски играч. Барселона страда од тоа. Мислам дека Меси треба да се запраша како е можно толку долго да нема титула од Лигата на шампионите. Колку титули има со тој за кој сите велат дека е најдобриот во историјата на фудбалот? Видете го Нејмар во ПСЖ. Колку титули од ЛШ има тој? Можеби е најдобриот индивидуален фудбалер на светот бидејќи статистиката е безмилосна. Но, каде е титулата од ЛШ? Кога си капитен, мораш да се запрашаш зошто е така. Според мене, вината е кај него. Кога имаш тим од 30 фудбалери, не велиш дека сите треба да се адаптираат на него“, вели Ван Гал во интервју за шпанскиот весник „Ел паис“.

Ван Гал освои две титули од Ла Лига со Барса во 1997 година по што се врати во 2002 година кога беше отпуштен по половина сезона откако тимот се најде на 12. место. Тој беше во директен конфликт со Ривалдо обвинувајќи го Бразилецот дека мисли само на себе, а не на клубот. 67-годишниот Ван Гал очигледно го мисли истото и за Меси.

„Пеп Гвардиола го натера Меси да игра за тимот, но последните неколку тренери премногу се адаптираа на Меси наместо да играат тимски. Меси се приспособи на планот на Гвардиола, а не обратно“, додава Ван Гал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Наредното лето ќе го тестира пазарот, Богдановиќ посакува богат договор

Објавено пред

Кошаркарот на Сакраменто Кингс, Богдан Богдановиќ, нема да го продолжи договорот со франшизата од Калифорнија туку наредното лето ќе има статус на „ограничено слободен играч“.

Играч со ваков статус може да прима понуди од сите тимови во лигата, но актуелниот клуб сепак е во повластена положба, бидејќи во случај да ја изедначи највисоката понуда тогаш Богдановиќ ќе остане во Сакраменто.

Инаку, доколку Богдановиќ до 21 октомври потпише нов договор со Сакраменто тогаш тој за четири години може да добие 52 милиони долари. Сепак според локалните медиуми Богдановиќ бил убеден дека може да добие „појак“ договор и поради тоа наредното лето ќе го тестира пазарот.

Богдановиќ имаше брилијантен настап на Светското првенство во Кона, каде Србија не успеа да освои медал. На СП Богдановиќ беше најдобар стрелец со просек од 22,9 поени по натпревар.

Минатата сезона во Сакраменто, негова втора во НБА-лигата, по натпревар бележел 14 поени, 3,8 асистенции и 3,5 скока.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар повторно е повреден

Објавено пред

Фудбалерот на Пари Сен Жермен, Нејмар, поради повреда ќе биде надвор од тимот еден месец.

Најскапиот фудбалер во историјата се повредил настапувајќи за својата репрезентација. Бразилците во неделата, во Сингапур, одиграа контролен натпревар со Неигерија (1:1), а Нејмар теренот го напуштил по само 12 минути.

Напаѓачот на Пари Сен Жермен почувствувал болка во левата нога, а подоцна било констатирано дека станува збор за повреда на препоната.

Нејмар ќе пропушти шест натпревари, а во тимот би требало да се врати за натпреварот со Реал Мадрид во Лигата на шампионите, на 26.ноември.

Ова за Бразилецот е 11 повреда во последните две години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Поради расизам два пати прекинат мечот во Софија

Објавено пред

Синоќа Англија ја прегази Бугарија среде Софија со 6:0, а покрај тоа што беа катастрофално поразени Бугарите се соочуваат со жестока казна. Натпреварот два пати бил прекинат поради расистички испади.

Првиот прекин во Софија се случил во 28 минута, при водство на Англија 2:0, откако Тајрон Мингс го прашал судијата дали ги слуша повиците од трибините.

Иако биле предупредени дека доколку продолжат да „дивеат“ мечот ќе биде прекинат дел од гледачите продолжиле во ист ритам.

Поради тоа играта била прекината во 43 минута, а судијата дозволил таа да продолжи по консултациите со англискиот селектор Герет Саутгејт.

Челниците на Фудбалската асоцијација на Англија биле огорчени поради расистичкото однесување и најавиле дека ќе бараат итна реакција од УЕФА. Од друга страна Бугарите се соочени со жестока казна бидејќи поради расистички испади веќе биле казнувани во минатото и тоа за натпреварите против Косово и Чешка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Судење ,,ТНТ“: Вештак тврди дека и со Нокиа 3310 може да се прислушува

Во кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ,,ТНТ” на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев предложен од обвинетите. Вештакот...

Македонија54 минути

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник „Die...

Дијаспора2 часа

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија2 часа

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Европа3 часа

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина...

Регион3 часа

Пожар во бегалски камп на Самос, се евакуираат мигрантите

Грчките власти евакуираат преполн прифатен центар за мигранти и азиланти на егејскиот остров Самос, каде избувна голем пожар по судир...

Македонија3 часа

Османи во итна посета на Луксембург и Брисел на консултации со ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, патува за Луксембург и Брисел на последни консултации и разговори...

Спорт14 часа

Ајакс со еколошки гест – до Лил ќе патуваат со воз наместо со авион

Холандските шампиони, Ајакс, се решија за еколошката опција за патувањето за следниот меч во Лигата на шампионите против францускиот Лил,...

Македонија16 часа

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија17 часа

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Македонија18 часа

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ19 часа

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија19 часа

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија19 часа

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија21 час

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Македонија23 часа

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет24 часа

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ1 ден

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ1 ден

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија1 ден

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Досие