Контакт

Спорт

ВАР-фарса во Италија – 5 минути и 20 секунди за утврдување офсајд, Рома на крајот со победа

Објавено пред

Рома со 1:0 го совлада Торино во меч од 14. коло од италијанската Серија А, во меч во кој единствениот гол го постигна „џокерот“ на Жозе Мурињо, Теми Абрахам, но и во меч во кој беше поставен рекорд за должината на една ВАР проверка – неверојатни 5 минути и 20 секунди за проверка на офсајд токму на Абрахам при досудениот пенал.

Абрахам продолжи со одличната игра за „волчицата“ кога стрелаше во 32. минута по добрата игра на Хенрик Мхитарјан, но во 40. минута почна драмата.

Алесандро Буонџорно несомнео го собори Стефан Ел Шарави во шестнаесетникот на „Олимпико“, и беше досуден пенал, но кога Абрахам застана на белата точка, остана таму повеќе од 5 минути. ВАР го проверуваше потенцијалниот офсајд пред акцијата, за по долга пауза да утврди дека петицата на Абрахам била во офсајд. Додека чекаше, Абрахам ја жонглираше топката како загревање, додека Мурињо беше исфрустриран на аут-линијата.

На крајот, Рома победи и остана на петтото место во Серија А, додека Торино остануваат на 13. место.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

Инфантино ја објасни изјавата за мигрантите

Објавено пред

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, се обиде да ја разјасни контроверзната изјава дека со одржување светско првенство во фудбал секои две години ќе помогне африканските мигранти помалку да умираат на море.

Швајцарецот преку „Твитер“ објасни дека не му била намера директно да го поврзе мундијалот со заштитата на животот на африканските мигранти.

„Бидејќи моите забелешки пред Советот на Европа беа погрешно интерпретирани и извадени надвор од контекст, сакам да разјаснам дека во мојот говор пораката беше дека сите што се на позиција за носење одлуки имаат одговорност да ја подобрат ситуацијата на луѓето во целиот свет. Ако има повеќе можности, вклучувајќи во Африка, но не само таму, тогаш луѓето ќе ги искористат тие можности во своите земји. Тоа беше обичен коментар, неповрзан со одигрувањето на светските првенства на секои две години“, вели Инфантино.

Инфантино: Со СП на две години ќе има помалку мигранти што умираат на морињата

Прикажи повеќе...

Спорт

Иран прв од Азија на мундијал, Јужна Кореја и Јапонија на чекор од квалификација

Објавено пред

Иран стана првата азиска репрезентација што успеа да се квалификува на Светското првенство во Катар откако со 1:0 го совлада соседот Ирак во четвртокот.

Со победата Иранците обезбедија едно од првите две места во групата А и сега може да почнат со подготовките за свој трет мундијал во низа. Јапонија и Јужна Кореја исто така забележаа победи денеска за да останат на добар пат до место во Катар – Јапонија со 2:0 беше подобра од Кина, а Јужна Кореја (која има 9 квалификации во низа на СП) со 1:0 го совлада Либан.

Мехди Тареми, ѕвездата на Порто, се врати во составот на Иран по конфликтот со селекторот, Хрватот Драган Скочиќ, за да го постигне единствениот гол при победата над Ирак.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бекер: Надал начека да го нема Ѓоковиќ во Мелбурн

Објавено пред

Осумкратниот гренд слем шампион и поранешен тренер на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер, смета дека Рафаел Надал најмногу профитирал од сагата со откажувањето на визата на светскиот рекет број 1 пред Австралија опен.

„Нема сомнеж дека исклучувањето на Новак Ѓоковиќ целосно го измести овој гренд слем. Рафаел Надал е тој што најмногу доби од ваквата ситуација. Со Ноле во турнирот тој ќе имаше многу помалку шанси да го крене трофејот“, вели Бекер во својата колумна за „Дејли мејл“.

Сепак, тој го пофали Шпанецот за неговите игри во Мелбурн и за новиот камбек на тениските терени.

„Рафа уште еднаш ни покажа дека знае како да се одржува во текот на две недели. Сега неговите противници го чувствуваат притисокот“, додава Бекер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет6 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија6 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ9 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа9 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија11 час

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа12 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа13 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија1 ден

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија1 ден

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија1 ден

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ1 ден

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Досие