Контакт

Спорт

ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

Објавено пред

Пулените на Жозе Мурињо, фудбалерите на лондонски Тотенхем попладнево беа пред победа против Њукасл во рамки на третото коло во Премиерлигата. Сепак ВАР технологијата ги спречи да го освојат целиот плен, мечот со Њукасл заврши 1-1.

Во четвртокот гостуваа во Скопје, кај Шкендија, а денеска имаа предизвик во екипата на Њукасл.

Гол вреден три бода за „спарси“ постигна Ламела по асистенција на Хари Кејн во 25 минута.

Капитенот се специјализираше како асистент изминативе мечеви откако во претходното коло „го хранеше со топки“ Мин Сон кој денеска немаше среќа да се запише во листата на стрелците. Во 42 минута упати одличен удар кој заврши во пречката од голот.

Така мислеа сите на стадионот во Лондон, но во 95 минута судијата покажа дека ќе погледне ВАР снимка дали имало игра со рака во шеснаесетникот на „петлите“. Снимката покажа дека Ерик Даер играл со рака, па Њукасл доби пенал.

Сигурен реализатор за конечни 1-1 беше Вилсон.

По воведниот пораз од Евертон (1-0), Тотенхем во двата наредни меча собра 4 бода, а исто бодовно салдо има и Њукасл, на стартот на шампионатот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тинејџерската ѕвезда Шерки: Ме открија додека играв на паркинг

Објавено пред

Младиот фудбалер на Лион, Рајан Шерки открива дека неговиот талент бил забележан од еден тренер на Лион кој го гледал како игра фудбал на паркинг.

Шерки стана еден од најпосакуваните млади таленти во Европа откако лани влезе во тимот на Лион на 16 години, а во јули, претседателот на клубот, Жан-Мишел Ола откри дека Манчестер јунајтед и Реал Мадрид биле заинтересирани пред Лион да му го дадат првиот професионален договор.

„Тоа се случи на паркинг. Како и обично, бев надвор со мојата топка, почнав да жонглирам и на среќа налетав на еден тренер на Лион кој ме повика на тест во клубот“, вели Шерки за „Телефут“.

Во август, Шерки влезе во историјата како најмлад фудбалер во Лигата на шампионите, влегувајќи во игра против Баерн Минхен само два дена по неговиот 17-ти роденден. Оваа сезона тој има шест настапи за Лион.

„Јас сум фудбалер кој сакам да играм човек-на-човек, кој сака да оди напред. Од мојата четврта година работам со двете нозе и тоа ми помага“, открива тинејџерот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тао Гејган Харт е шокантен победник на есенското Џиро Д’Италија

Објавено пред

Британскиот велосипедист Тао Гејган Харт е неочекуван победник на Џиро Д’Италија во неделата, победувајќи го Џеј Хиндли во драматичниот финиш на последната етапа, која беше трка на хронометар.

25-годишниот лондончанец станува петти победник на една голема велосипедска трка во историјата, по Крис Фрум, Герант Томас, Сајмон Јејтс и неговиот близок пријател и идол, Бредли Вигинс.

Последната етапа беше 15.7 километри долга трка на хронометар од Кернуско Сул Навиљо до Милано, и Гејган Харт имаше идентично време пред стартот со Хиндли, за на крајот да триумфира со само 39 секунди предност. Победа на етапата оствари колегата на Гејган Харт од Тим Инеос, Филипо Гана, за кого ова беше трета етапна победа во овогодишната трка, која поради корона вирусот се возеше во октомври наместо во редовниот термин во мај.

Прикажи повеќе...

Спорт

Браќата Инсиње беа стрелци, Наполи подобар во локалното дерби

Објавено пред

Браќата Роберто и Лоренцо Инсиње постигнаа по еден гол во „јужното“ дерби помеѓу Беневенто и Наполи, но сепак наполитанците стигнаа до 2:1 победа за да се искачат на второто место во Серија А.

Помалку познатиот брат, Роберто Инсиње по половина час игра донесе водство за тимот на Пипо Инзаги по фантастичната асистенција на Лападула, а неговиот постар брат Лоренцо во 48. минута прво ја затресе мрежата на домаќините, но голот беше поништен поради офсајд.

Во 60-тата минута, Лоренцо Инсиње постигна апсолутно неверојатен гол од огромна далечина за израмнување, за во 67. минута Андреа Петања да ги донесе трите поени за Наполи.

Парма, пак, со гол од пенал во 90-тата минута успеа некако да извлече 2:2 реми со Специја во вториот попладневен меч.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Македонија2 часа

Погребан Амди Бајрам

Поранешниот пратеник и претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам попладнево беше погребан на муслиманските гробишта во Бутел. Амди Бајрам...

Европа4 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион6 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ7 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија8 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија9 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија9 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија22 часа

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија1 ден

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион1 ден

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет1 ден

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет1 ден

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија1 ден

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија1 ден

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија1 ден

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион1 ден

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет1 ден

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија1 ден

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Досие