Контакт

Спорт

Вардар на пат кон Втората лига

Објавено пред

Фудбалерите на Вардар полека ги губат шансите во борбата за опстанок во Првата македонска лига. Попладнево, Вардар, загуби во Велес, од Борец со 2:0. Во оваа рунда важна победа забележа Силекс, Ренова не успеа да победи кај „Пандевци“, дербито во Струга помеѓу домаќинот и Шкупи заврши без голови, а новиот шампион Шкендија славеше во Скопје против Работнички со 5:3.

Вардар, не успеа да избори поволен резултат против Борец. Екипата од Велес забележа победа од 2:0 со головите на Мишов во 15. и Адили во 81.минута.

Во долниот дел од табелата, по денешното 29.коло, а пред одигрувањето на последните три рунди во најдобра позиција се фудбалерите на Борец.

Резултати:

Академија Пандев-Ренова 1:1
Работнички-Шкендија 3:5
Борец-Вардар 2:0
Беласица-Силекс 1:3
Македонија ЃП-Пелистер 3:0
Струга-Шкупи 0:0

Табела: 1. Шкендоја 71, 2. Шкупи 56. 3. Македонија ЃП 51, 4. Струга 48, 5. Работнички 41, 6. Пелистер 38, 7. Борец 36, 8. Академија Пандев 35, 9. Силекс 35, 10. Ренова 32, 11. Вардар 31 , 12. Беласица 17.

Фото/fkvardar.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Презакажан мечот Јунајтед-Ливерпул, „ѓаволите“ со три меча во пет дена!

Објавено пред

Одложениот меч Манчестер јунајтед-Ливерпул е презакажан за 13 мај, четврток, што значи дека тимот на Оле Гунар Солскјер ќе мора да одигра три меча од Премиер лигата во само пет дена.

Дуелот на „Олд Трафорд“ беше откажан во неделата, откако илјадници навивачи на Јунајтед протестираа против американските газди, семејството Глејзер, по што дел од нив влегоа на теренот, а дел го блокираа хотелот каде што беа сместени играчите на Јунајтед.

Ова значи дека следната недела, Јунајтед играат со Астон вила, по што имаат ден одмор, па играат со Лестер во вторник, па по ден одмор се соочуваат со стариот ривал Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Занети: Интер има сериозни финансиски проблеми, Сунинг за малку ќе го продадеа

Објавено пред

Спортскиот директор на Интер и легенда на клубот, Хавиер Занети во интервју за аргентинскиот весник „Ла насион“ признава дека „нераѕурите“ и покрај освоеното скудето имаат „сериозни“ финансиски проблеми и дека за малку ќе се случела продажба во сред сезона.

„Вистина е дека во средината на сезоната клубот беше блиску до продажба. Поминувавме низ сериозни финансиски проблеми, иако не бевме единствен клуб со такви проблеми во оваа сериозна ситуација. Како клуб, можеме да бидеме подобри, тренерот направи нешто посебно во последните две години и сега мораме да одиме на нешто повеќе. Финансиските проблеми остануваат и може да бидат потребни неколку години да се вратиме на нормала“, признава Занети.

Токму тешката финансиска состојба на најголемите европски клубови може да биде оправдување за проектот за Европската Суперлига, во која Интер беше еден од 12-те клубови, но бргу се повлече по притисокот од јавноста.

„Идејата не траеше долго и фановите го кажаа своето. Не мислам на фановите на 12-те клуба, туку на сите фудбалски клубови. Тоа беше грешка и од грешките се учи. Ќе мораме да помогнеме на ФИФА и УЕФА на поинаков начин да го подобрат светскиот фудбал“, вели Занети.

Прикажи повеќе...

Спорт

Касилјас повторно во болница – проблеми со срцето!

Објавено пред

Поранешниот голман на Реал Мадрид и Порто, Икер Касилјас, повторно има проблеми со срцето поради што бил примен во болница.

Според пишувањето на медиумите во Шпанија, легендарниот голман, минатата недела, поради силни болки во градите, бил примен во една болница во Мадрид.

Играл тенис со пријателите кога забележал дека срцето забрзано му чука, па веднаш се јавил на лекар. Направени се испитувања, кои ја исклучиле можноста од нов срцев удар. Пуштен е на домашно лекување, но му рекле да биде внимателен.

Касилјас доживеа срцев удар на 1 мај 2019 година за време на тренинг на Порто по што беше принуден да ја заврши долгогодишната кариера.

Дресот на Реал Мадрид го носеше на 510 меча, а за Порто настапи на 116 натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија4 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија8 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија9 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија10 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија10 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет11 час

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион11 час

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет11 час

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет11 час

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија12 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион24 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет1 ден

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија1 ден

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија1 ден

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа1 ден

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Досие