Контакт

Спорт

Вардар падна во Струга, Академијата ремизираше со Ренова

Објавено пред

Лидерот во првенството Вардар доживеа пораз во Струга. За црвени-црните ова беше прв пораз по 12 натпревари.

Вардар во Струга имаше негатива два гола уште по првото полувреме. Кировски и Туфе ги постигнаа головите за домашниот тим. Во финишот поразот го ублажи Мицевски.

Академија Пандев иако имаше предност со голот на Сашко Пандев не успеа да ги освои трите бода кај Ренова. на 15 минути до крајот конечните 1:1 ги постави Адеми.

Резултати

Борец-Македонија ЃП 1:1
Струга-Вардар 2:1
Силекс-Шкупи 1:0
Ренова-Академија Пандев 1:1

Табела: Вардар 30, А.Пандев 26, Силекс 21, Шкендија 18, Шкупи 18, Македонија ЃП 18, Струга 18, Ренова 15, Борец 15, работнички 11.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Педро ја одбрал Рома

Објавено пред

Искусниот шпански фудбалер Педро донел одлука околу тоа каде ќе ја продолжи кариерата. Педро ова лето ќе се стекне со статус на слободен играч и без обесштетување ќе може да го напушти Челси.

„Педро кариерата ќе ја родолжи во Рома, во италијанската Серија А“, тврди „АС“.

Шпанецот во изминатиов период се поврзуваше со неколку екипи: Севилја, Валенсија, Бетис и Јувентус, на крајот тој решил да ја прифати понудата на Рома.

Педро пет сезони настапуваше за Челси. За „сините“ има одиграно 201 натпревар постигнал 43 гола и освоил две титули во Премиерлигата.

Рома ќе биде третиот клуб во неговата кариера. Пред да се пресели во Челси играше во Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Обрадовиќ ќе ја преземе Црвена звезда?

Објавено пред

Кошаркарската легенда на Црвена звезда Саша Обрадовиќ најверојатно ќе биде новиот тренер на црвено-белиот тим. Обрадовиќ како играч во три мандати го носел дресот на Црвена звезда, а тренерската кариера ја изгради надвор од Србија.

Црвена звезда наредната сезона ќе има нов тренер бидејќи Драган Шакота поради здравствени проблеми ќе ја напушти функцијата.

Ова информација денес ја пласираа неколку медиуми, иако во изминатите денови се шпекулираше дека во клубот ќе се врати трофејниот стратег Дејан Радоњиќ.

Обрадовиќ во моментов е тренер на Монако, меѓутоа има опција во договорот дека може да замине доколку добие понуда од клуб кој се натпреварува во Евролигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руски тимови заинтересирани за Адеми

Објавено пред

Голема е веројатноста македонскиот репрезентативец Аријан Адеми да го напушти Динамо Загреб во летниот преоден рок. Можна дестинација на капитенот на „модрите“ е Москва. Два клуба од руската престолнина се заинтересирани за Адеми.

Според руските медиуми велат интерес за Адеми покажале великаните Спартак Москва и ЦСКА Москва. Двата тима биле подготвени да го плататат обесштетувањето за да го доенсат во своите редови.

Инаку на вредноста на Адеми на трансфер пазарот се проценува на околу пет милиони евра, но сигурно е дека Динамо ќе пара некое милионче повеќе за својот капитен.

Адеми има договор со Динамо до јуни 2023 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион1 час

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија1 час

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија2 часа

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ2 часа

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија3 часа

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион5 часа

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет6 часа

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет6 часа

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет6 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија7 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија17 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија18 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија19 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ23 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија23 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија1 ден

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија1 ден

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија1 ден

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет1 ден

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Досие