Контакт

Спорт

Вардар убедлив против Мешков за крај на лошата серија и враќање на второто место

Објавено пред

Европскиот шампион Вардар ја прекина лошата низа од два порази во Лигата на шампионите, да се врати со убедлива 36:31 (19:17) победа над белорускиот Мешков Брест и да се врати на второто место во групата Б.

По двата тешки порази, дома од Кил и на гости кај Веспрем, со овој триумф треба да се врати самодовербата во тимот на Едуард Кокшаров и да се продолжи патот до висок пласман и борба со најдобрите европски тимови.

Во првото полувреме, предводени од шесте гола на Иван Чупиќ, „црвено-црните“ направија предност од два гола (19:17), а во второто полувреме покажаа дека се подобар тим од Мешков, за победа за „залечување“ на раните. Радува, секако, враќањето на капитенот Стојанче Стоилов (два гола) и неговото големо присуство на теренот, како и одличниот тинејџер, Марко Кизиќ на голот.

Даинис Криштопанс имаше 9 гола за Вардар, Чупиќ запиша седум, Сташ Скубе шест, а а Глеб Калараш пет гола. За Мешков, Микита Ваилупау беше најдобар со 9 гола.

Во нашата Б група, Кил триумфираше на гостувањето кај аутсајдерот Мотор Запорожје со 30:27 за да се зацврсти на првото место на табелата со 11 поени (пет победи и едно реми со Кјелце). Вардар е втор со 8 по што следуваат Кјелце и Монпелје со 7 и Веспрем и Порто со 6 поени.

Фото: Фејсбук/РК Вардар

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Пик Сегед – Целје 31:24 (14:14)

Табела:  1.Барселона 10, 2.ПСЖ 10, 3.Пик Сегед 9, 4.Алборг 8, 5.Флензбург 7, 6.Целје 2, 7.Еверум 0, 8.ППД Загреб 0

ГРУПА Б

Вардар – Мешков Брест 36:31 (19:17)

Мотор – Кил 27:30 (13:15)

Табела:  1.Кил 11, 2.Вардар 8, 3.Кјелце 7, 4.Монпелје 7, 5.Веспрем 6, 6.Порто 6, 7.Мешков 2, 8.Мотор 1©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Одмазда за „Вембли“ – Данецот го „собра“ Британецот, па гo пцуеше

Објавено пред

Обвинувањата за мамење и лошите односи меѓу данскиот и британскиот велосипедски тим завршија со контроверзен судир и елиминација на британскиот тим од пурсуит финалето.

И пред стартот на трката, повеќе тимови се пожалија дека Данците ги прекршуваат правилата, откако на својата потколеница ставија лента наводно поради повреда, иако според УЦИ не смее да се користи никаков материјал на кожата кој не е облека.

Во трката, Британците поведоа пред да бидат стигнати од Данците, пред Чарли Тенфилд да заостане за Британците, а Фредерик Мадсен се удри во него. Наместо да ја признае вината Мадсен почна да вреска кон Тенфилд и да го пцуе. УЦИ половина час решаваше дали да ги казни Данците, пред да потври дека тие ќе се борат за златото во финалето против Италија.

Мадсен тврдеше дека не викал кон Тенфилд.

„Бев уморен, не знаев дали е на 10 или на 20 метри од мене. Се надевам дека Чарли е океј, бидејќи не викав на него, туку на ситуацијата“, изјави Мадсен.

Многумина сметаат дека ова е „слатка одмазда“ на Данците за „украденото“ полуфинале на ЕУРО 2020, кога со сомнителен пенал Англичаните стигнаа до 1:0 победа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мондо Дуплантис недостижен во скокот со стап, за малку до светскиот рекорд

Објавено пред

Шведскиот ас Арманд „Мондо“ Дуплантис уште еднаш покажа дека е најдобриот натпреварувач во скок со стап на денешницата, стигнувајќи лесно до олимпиското злато со прескокнати 6.02 метри, по што имаше три интересни обиди да го подобри својот светски рекорд  (6.18) и беше блиску до 6.19 метри.

Наследникот на Сергеј Бубка, во основа немаше вистинска конкруренција – Американецот Кристофер Нилсен прескокна 5.97 метри, Бразилецот Тијаго Браз заврши на 5.87 метри, додека преостанатите скокачи, вклучувајќи го и поранешниот светски рекордер, Рену Лавилени не успеаја да ја прескокнат првата височина од 5.87.

Дуплантис веднаш отиде на 5.92 метри, по што од прва ги прескокна 5.97 и 6.02.

Прикажи повеќе...

Спорт

Египет на Парондо ќе игра во полу-финалето на ОИ

Објавено пред

Поранешниот тренер на Вардар и селектор на Македонија, Гарсија Парондо, успеа со Египет да се пласира во полу-финалето на Олимписките игри. За финалето, Египет ќе игра против Франција.

Египет, во четврт-финалето, во целост ја надигра Германија. Избраниците на Парондо, славеа победа 31:26. (16:12).

Германците не можеа да одговорат на играта со многу трчање кои го наметнаа Египѓаните. Се обидоа во вториот дел, но Египет сигурно ја држеше предноста.

Али Мохамед и Омар Јахија со по пет гола го предводеа Египет до големиот успех. Кај Германија се истакна Јулиус Кун со шет гола.

Полуфиналните натпревари на ракометниот турнир ќе се одиграат на 5.август. Покрај дуелот Египет=Франција, на програмата ќе биде и натпреварот Данска-Шпанија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија4 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија5 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија5 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија7 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет8 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа8 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија8 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија9 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија18 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија19 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија19 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија21 час

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија21 час

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт23 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија1 ден

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ1 ден

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет1 ден

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Досие