Контакт

Спорт

Вавринка: Пад на моралните вредности во машкиот тенис

Објавено пред

Трикратниот гренд слем шампион Стен Вавринка вели дека има „заговор“ да се смени Крис Кермоуд од челото на АТП турнејата, објаснувајќи дека има „загрижувачки пад во моралните стандарди“ во тенисот и додава дека „политиката го става спортот во втор план“.

Во отворено писмо во „Тајмс“, Швајцарецот зборуваше за случајот на Џастин Гимелстоб, поранешниот тенисер, тренер и ТВ-коментатор кој си даде оставка од бордот на директори на АТП турнејата откако беше обвинет за физички напад на свој поранешен пријател.

„Чувствувам дека морам да го искажам моето мислење на овој период за заборав во нашиот спорт. Оваа епизода остава голем број од тенисерите загрижени за насоката во која се движиме“, посочува Вавринка.

Тој додава дека има „заговор“ против Кермоуд, кој во март објави дека заминува по гласањето на бордот на директори. Рафаел Надал и Роџер Федерер беа меѓу тие кои го критикуваа овој потег и посебно Новак Ѓоковиќ, како претседател на советот на тенисери за тоа што тие не биле консултирани.

Федерер и Надал во „коалиција“ против Новак Ѓоковиќ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

УЕФА има четири сценарија за ЕУРО 2021

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА), подготвува четири сценарија за Европското првенство. Конечната одлука УЕФА ќе ја донесе до 5.март наредната година.

Првото сценарио предвидува ЕУРО 2021 да се одржи во 12 градови, во 11 држави, во периодот од 11.јуни до 11.јули. за да биде спроведено ова сценарио, треба ситуацијата со коронавирусот целосно да биде под контрола. Во тој случај натпреварите би се играле пред публика.

Второто сценарио предвидува да бидат пополнети 50 отсто од капацитетите на стадионите, а третото сценарио е дека најмногу би биле исполнети 30 отсто од капацитетите на стадионите.

Четвртото сценарио е најлошо, предвидува натпреварите да се играат без присуство на публика.

Инаку, главното сценарио за одржувањето на ЕУРО 2021 останува непроменето, предвидува натпреварите да се играат во 12 градови: Билбао (Шпанија), Лонодн и Глазгов (Велика Британија), Минхен (Германија), Рим (Италија), Баку (Азербејџан), Санкт Петербург (Русија), Будимпешта (Унгарија), Букурешт (Романија), Амстердам (Холандија), Даблин (Република Ирска) и Копенхаген (Данска).

Секој од градовите-домаќини, во договор со УЕФА, ќе треба да направи план и да избере две или три сценарија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан верува во тимот што го има – Реал нема да купува нови играчи

Објавено пред

Зинедин Зидан не открива дали Реал Мадрид ќе се активира во јануарскиот преоден рок и дали клубот ќе купува во летниот преоден рок. Во пресрет на натпреварот со Алвес тој одговорил на ова прашање.

„Промени во ростерот во јануари или на лето? Знам дека не можеме да застанеме. Сите играчи треба секогаш да бидат клучни. Сега го имаме овој тим и така треба да живееме до крајот на сезоната. Не би требало ништо да менуваме“, рекол Зидан.

„За јануарскиот преоден рок има доволно време. Не би сакал да зборувам за тоа“.

Реал, вечерва од 21 часот, во Ла Лига ќе го пречека Алавес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лекарот на Марадона ја направил клучната грешка?

Објавено пред

Три дена по смртта на славниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, во јавноста се појави информација дека голем пропуст направил личниот доктор на поранешниот фудбалер, Леополд Луке.

Адвокатот на Марадона, ден по смртта на фудбалерот, на Твитер побара истрага и одговорност за лекатите од Итната помош. Според него тие задоцниче половина час.

Аргентинските медиуми пишуваат дека личниот лекар на Марадона, кога се јавил во Итната помош, не кажал на кого му е потребна лекарска помош.

„Дали можете да испратите амбулантно возило во квартот Сан Андрес?“, рекол Луке. Тој само навел дека медицинска помош му е потребна на лице со срцеви проблеми кое е на возраст од 60 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила мерки за заштита поради загадениот воздух

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила препораките и мерките во случај на неколкудневен надминат праг на ПМ10 честички...

Свет2 часа

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра. Дијамантите се запленети од камион на...

Свет3 часа

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале,...

Македонија3 часа

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги...

Македонија15 часа

Регистрирани 1.093 новозаразени, починаа 28 лица

Денеска се регистрирани 1.093 нови случаи на Ковид 19. Оздравеле 819 пациенти, а починаа 28 лица. Министерството за здравство информира дека...

Свет16 часа

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија17 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија18 часа

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија20 часа

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија21 час

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија22 часа

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија1 ден

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија1 ден

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет1 ден

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет1 ден

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет1 ден

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет1 ден

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт1 ден

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет1 ден

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет1 ден

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Досие