Контакт

Спорт

Вентура жали што бил селектор на Италија

Објавено пред

Поранешниот италијански селектор Џанпјеро Вентура е свесен дека неуспехот во квалификациите за пласман на Светското првенство во 2018 година ќе го следи додека е жив.

Италија таа година доживеаја историски дебакл, не успеаја да ја минат Шведска во баражот и прв пат во историјата пропуштија светско првенство.

Вентура има 71 година, а во новата сезона ќе седи на клупата на Салернитана.

„Можеби згрешив кога прифатив да ја водам репрезентацијата. Тој неуспех беше доволен луѓето да го заборават се она што го направив во 33 години долгата кариера. Сакам тоа да си го вратам“, им рекол Вентура на новинарите на промоцијата во новиот клуб.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пеколен план на Милан: Гвардиола тренер, Овермарс спортски директор

Објавено пред

Милан имале пеколен план како да се вратат во светскиот врв. Како што објави „Мундо Депортиво“, групацијата „Елиот“ за тренер го сакаат Пеп Гвардиола, а за спортски директор Марк Овермарс.

Милан во летниот преоден рок беа активни на трансфер-пазарот меѓутоа засилувањата барем досега не ги оправдаа инвестициите. Милан се на 13 место на табелата со три победи во седум кола поради што отказ доби тренерот Марко Џанпаоло.

На местото на Џанпаоло дојде Стефано Пиоли меѓутоа во „Елиот“ сметале дека е потребно големо тренерско име за да се врати клубот во врвот. Тие ни помалку ни повеќе за прв тренер го сакале Пеп Гвардиола, а за спортски директор креаторот на Ајакас, тим што минатата сезона играше полу-финале во Лигата на шампионите, Марк Овермарс.

Проблем за Милан секако ќе претставува фактот што двајцата се врзани со договори за Манчестер сити, односно Ајакс.

Гвардиола има договор со „граѓаните“ до 2021 година, додека Овермарс неодамна ја продолжил соработката со Ајакс до 2024 година.

„Мундо Депортиво“ пишува дека во случај Овермарс да ја прифати понудата тогаш од клубот ќе мора да заминат Паоло Малдини и Звонимир Бобан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гризман, Меси, Суарез – Барселона лесно со Еибар (Видео)

Објавено пред

Барселона успешно го мина гостувањето кај Еибар на отворањето на деветтото коло во Ла Лига. Каталонците на „Ипуруа“ победија со 3:0 и со натпревар повеќе од Реал го презедоа врвот на табелата.

Екипата на Ернесто Валверде не одигра некој спектакуларен натпревар, меѓутоа максимално ја искористи инспирацијата на своите најголеми ѕвезди Гризман, Суарез и Меси.

Играчите на „Блауграна“ упатија пет удари во рамките на голот на Еибар, од кои постигнаа три гола.

Гризман го отвори резултатот во 13 минута, кога ја искористи асистенцијата на сонародникот Ленгле. До крајот на првиот дел се истакна голманот на Еибар Дмитровиќ кој со спектакуларна интервенција го спречи Меси да постигне гол.

Во вториот дел триаголникот Гризман-Меси-Суарез креираше два гола. Најпрвин Меси постигна гол во 58 минута, а потоа Суарез во 63 минута ги разреши дилемите околу победникот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ: Не сакам луѓето да ме гледаат како животно од зоолошка

Објавено пред

Златан Ибрахиовиќ во 38 година од животот не размислува да стави крај на кариерата. Во декември кога ќе заврши сезоната во МЛС лигата, Ибрахимовиќ ќе замине од ЛА Галакси. Легендарниот Швеѓанец веројатно ќе се врати во Европа, а се шпекулира дека неговиот избор ќе биде Серија А.

Ибрахимовиќ на Апенинскиот полуостров го минал најдобриот период во кариерата како играч на Јувентус, Интер и Милан.

„Италија е мојот втор дом. Сите понуди внимателно ќе ги разгледам. Но доколку се вратам сакам да се борам за Скудетото, не некој да ми испрати понуда само поради тоа што јас сум Златан Ибрахимовиќ. Можам уште да направам разлика на теренот. Не сум животно од зоолошка градина за некој да ме донесе само за да ме гледаат луѓето“, рекол Ибрахимовиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ41 минута

Во стан во Карпош пронајден мртов маж

Во стан на ул.„Вич“ во скопската населба Карпош, вчера утрото бил пронајден починат 54-годишнен маж, М.Ш., соопшти МВР. По наредба...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори,...

Македонија5 часа

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија...

Вести5 часа

(Видео) Вонредна состојба во Чиле по насилните протести поради поскапувањето на јавниот превоз

Чилеанскиот претседател, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во Сантијаго откако во градот со шест милиони луѓе синоќа избувнаа немири во...

Македонија6 часа

Инспекциски надзор во училиштето во Гостивар каде учениците ја поздравија воената операција во Сирија

Во основното училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во Гостивар, каде што учениците со војнички поздрав ја поздравија турската офанзива во Сирија,...

Македонија6 часа

Измама во ФК Куманово 1903, претседателот затаил данок од речиси милион денари

Полицијата поднесе кривична пријава против претседателот на правното лице „Фудбалски клуб Куманово 1903“, против сметководителка и против правното лице Здружение...

Свет6 часа

Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе...

Економија8 часа

Светска банка ќе даде поддршка од 120 милиони долари за финансирање на пет проекти

Светска банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти со кои ќе се подобри...

Европа8 часа

(Видео) Полицијата ја презеде контролата над улиците во Барселона, уапсени 27 лица

Каталонската и шпанската полиција ја презедоа контролата над улиците во Барселона и другите каталонски градови по синоќешните насилни протести. Полицијата...

Македонија8 часа

САД: Разочарани сме од одлуката на ЕУ за Северна Македонија

САД изразија разочараност затоа што Европскиот совет не додели датум за преговори за Северна Македонија и за Албанија.Стејт департментот наведува...

Спорт19 часа

Батистута повторно на операција: Ги молев лекарите да ми ги ампутираат нозете

Аргентинската фудбалска легенда, Габриел Батистута открива дека ги молел лекарите да му ги ампутираат нозете по големите проблеми со повредите...

Македонија20 часа

Хелсиншки бара казна за училиштето во Гостивар каде деца со војнички поздрав ја поддржаа офанзивата во Сирија

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. На 17.10.2019...

Македонија22 часа

Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот, отколку во Европа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас го осуди фактот дека лидерите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да се постигнат согласност...

Култура23 часа

Министерството за култура го осуди вандализмот, бара да се заштити Аквадуктот

Министерството за култура енергично го осудува вандалскиот чин на оштетување на Аквадуктот, коj е дел од културно наследство, при што...

Македонија23 часа

(Видео) Интервју со Села: 18 години не одговарал ниеден функционер од ДУИ

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во интервју за „Макфакс“ рече дека не може да се оочекува ЕУ да...

Македонија23 часа

Влада: Во тек се консултации, Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите...

Македонија1 ден

Лидерската средба ќе се одржи в недела во вилата на Водно

На иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври во кабинетот на претседателот во „Вилата Водно“, со почеток...

Европа1 ден

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија...

Македонија1 ден

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и претседателот на Европскиот совет, Доналд...

Македонија1 ден

Конте: Одлуката на ЕУ за Северна Македонија и Албанија е историска грешка

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, изјави дека одлуката на Европската Унија да не го отвори пристапниот процес за Северна Македонија и...

Досие