Контакт

Спорт

Вернер: Премиер лигата ме спушти на земја

Објавено пред

Тимо Вернер признава дека бил спуштен на земја по проблемите што ги има со Челси и додава дека веќе не може да се смета за врвен стрелец бидејќи бил импресиониран од интензитетот на премиерлигашкиот фудбал.

Вернер пристигна на „Стемфорд бриџ“ од РБ Лајпциг за 47,5 милиони фунти минатото лето со огромна репутација на врвен напаѓач, но по 1:1 ремито против Саутемптон во саботата тој призна дека не ги исполнил очекувањата и дека физичката природа на Премиер лигата не му била позната.

„На почетокот имав некоја слика за себе дека можам да продолжам да ја правам мојата работа тука, но последните месеци бев спуштен на земја. Начинот на игра во Англија е тоа што немаш тивок натпревар. Фудбалерите се по 1,9 метар високи, физички брутални и многу брзи вклучувајќи ги и дефанзивците. Импресивен е интензитетот со кој се игра Премиер лигата“, вели 24-годишниот Вернер во интервју за германскиот магазин „Кикер“.

Спорт

УЕФА во понеделник ќе ја претстави новата Лига на шампиони

Објавено пред

УЕФА, во понеделник, официјално ќе го претстави редизајнот на Лигата на шампионите. Елитното натпреварување, во новиот формат, ќе започне да се игра од сезоната 2024/2025.

Изминатите неколку години, УЕФА со најбогатите европски клубови преговараше околу измените на форматот, стравувајќи дека тие ќе се отцепат и ќе формираат своја лига. Клубовите бараа да играат повеќе натпревари, за да добиваат повеќе пари и на крајот УЕФА попушти пред заканите и барањата.

За УЕФА е најважно што не дозволи богатите европски клубови сами да си организираат своја лига.

Од сезоната 2024/2025 ќе се игра една лига со 36 екипи. Според актуелниот систем, во Лигата на шампионите се натпреваруваат 32 екипи, поделени во осум групи. Клубовите пред почетокот на сезоната 2024/2025 ќе бидат поделени во четири квалитативни групи. Секој клуб ќе одигра по 10 натпревари, со различни противници од четирите квалитативни групи.

Првите осум клуба на табелата, по 10 одиграни натпревари, ќе изборат пласман во осмина-финалето, а клубовите пласирани од 9. до 24. место ќе играат плеј-оф за пласман во осмина-финалето. Сезоната ќе ја завршат најлошите 12 клуба.

Првата фаза е предвидено да се игра од септември до јануари. Натпревари во новата Лига на шампиони покрај во вторник и среда ќе се играат и во четврток.

Во првата фаза, дневно ќе се играат по 18 натпревари, наместо досегашните 16, а вкупно ќе се одиграат 108, наместо досегашните 96 натпревари. Според актуелниот формат, во една сезона во ЛШ се играат 125 натпревари, а според новиот формат ќе се 225 натпревари (180 во првата фаза, 16 во плејофот и 29 во нокаут фазата).

Прикажи повеќе...

Спорт

Тинејџерот Мусиала ги доближи Баерн до шампионската титула

Објавено пред

Тинејџерот Џамал Мусиала, го врати Баерн Минхен на предност од седум бода во однос на Лајпциг. 18-годишникот, постигна два гола во победата на Баерн од 2:3, во Волфсбург. Во дербито на ова коло Борусија Менхенгладбах го декласира Ајнтрахт со 4:0.

На „Фолксвакен“ арена во Волсбург, Баерн со головите на Мусиала и Чупо-Мотиг, стекна предност од 2:0 по 24 минути игра. Најдобриот стрелец на „волците“ Вегхорст намали во 35.минута, а Мусиала со својот втор гол две минути подоцна им ја врати предноста од два гола на Баварците.

Во вториот дел, падна само еден гол и тоа во мрежата на Баерн. Филип во 54.минута го намали резултатот на 2:3.Борусија го прегази Ајнтрахт со 4:0. Четворица играчи ги постигнаа головите за „Колтовите“. Гонтер погоди во првото, а Хофман, Бенсебиани и Волф во второто полувреме.

На поразите на Волфсбург и Ајнтрахт најмногу им се израдуваа во Дортмунд. Доколку, утре, Борусија го победи Вердер, ќе ја намали разликата во однос на тимовите кои се наоѓаат на третото и четвртото место на четири односно пет бода.

На другите натпревари одиграни попладнево Унион Берлин го победи Штитгарт со 2:1, Фрајбург го совлада шалке со 4:0, а без голови одиграа Аугсбург и Арминија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Поништен најбрзиот круг на Бањаја, Квартараро до пол-позицијата во Португалија

Објавено пред

Возачот на Јамаха, Фабио Квартараро, од пол-позицијата ќе ја започне утрешната трка за Големата награда на Португалија. Францускиот возач, со време 1:38.862 минути, ја обезбеди 11.пол-позиција во кариерата.

Пол-позицијата на Квартараро, ја овозможи одлуката на дирекцијата на трката. Тие откако заврши квалификациската сесија, го поништија кругот на Франческо Бањаја. Италијанецот постиви рекорд на патеката 1:39.494 минути. Според дирекцијата на трката, најдоброто време Бањаја го поставил кога на патеката било истакната жолто знаме, поради излетувањето на Мигел Оливеира.

Се очекува, тимот на Дукати, за поднесе жалба на оваа одлука.

Зреќа немаше ниту Маверик Вињалес. Него му беа поништени два круга, поради што ќе стартува веднаш зад Бањаја, од 12.место.

Првиот ред на патеката „Алгарве“, заедно со Квартараро го компетираа Алекс Ринс (Сузуки) и Жоан Зарко (Прамак Дукати). Зад нив се Џек Милер (Дукати), Франко Морбидели (Петронас Јамаха) и повратникот во Мото ГП Марк Маркез (Репсол Хонда).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет1 час

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет3 часа

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија5 часа

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија7 часа

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија7 часа

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Македонија8 часа

Одбраната на Камчев поднесе кривични пријави за судиите кои му одредија притвор

Одбраната на Орце Камчев поднесе кривични пријави против судиите кои му го продолжија притворот за уште 30 дена за предметот...

Регион9 часа

Рама тврди дека го видел документот со промена на границите на Западен Балкан

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува Газета Експрес....

Свет9 часа

Русија им забрани влез на високи претставници на администрацијата на Бајден

Русија воведе забрана за влез на високи претставници на САД. Меѓу нив се и јавниот обвинител Мерик Гарланд и министерот...

Македонија10 часа

Извршена втора трансплантација на срце во Македонија кај 22-годишно момче

Ноќеска во Македонија беше извршена втората трансплантација на срце на Клиниката за кардиохирургија. Станува збор за 22-годишно момче кое доби...

Регион24 часа

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија1 ден

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија1 ден

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија1 ден

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија1 ден

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет1 ден

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа1 ден

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион1 ден

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија1 ден

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион1 ден

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Досие