Контакт

Спорт

Верона го избрка Ди Франческо

Објавено пред

Еузебио Ди Франческо повеќе не е тренер на Верона. Клупските челници му врачија отказ поради лошите резултати на почетокот на сезоната.

Верона забележа порази во водените три кола во Серија А, а испадна и од Катанцаро во Купот на Италија. Ова е неславен рекорд за Ди Франческо, кој минатата сезона доби отказ во Сампдорија по само осум натпревари.

Кариерата на Ди Франческо оди по надолна линија, иако на почетокот на кариерата бележеше одлични резултати со Сасуоло, а потоа и со Рома со која дојде до полу-финалето во Лигата на шампионите.

Италијанските медиуми тврдат дека нов тренер на Верона ќе биде Игор Тудор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Балоти наредното лето ќе го напушти Торино

Објавено пред

Андреа Белоти наредното лето, како слободен играч, ќе го напушти Торино. Преговорите помеѓу Белоти и клубот завршиле неуспешно.

„Белоти нема да го продолжи договорот со Торино. Сепак нема да замине во јануари, туку во јуни, кога ќе му заврши договорот. Кога ќе се раздели со Торино ќе ги разгледаме понудите и потоа ќе решиме каде ќе ја продолжи кариерата“, рекол менаџерот на Белоти.

Гало Белоти, шест години е играч на Торино. Претходно настапувал за Палермо. За Торино има одиграно 213 натпревари, на кои постигнал 93 гола.

Белоти, минатото лето со Италија ја освои титулата на ЕУРО 2020.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бразил ја поддржува иницијативата на ФИФА

Објавено пред

Вршителот на должноста, претседател на Фудбалскиот сојуз на Бразил, Едналдо Родригез, ја поддржал идејата на ФИФА светските првенства да се играат на две години.

„Навистина ми се допадна она што го слушнав на состанокот на ФИФА. Оваа идеја ќе и даде поголема вредност на Копа Америка и ќе генерира повеќе пари“, рекол Родригез.

Родригез, во текот на оваа недела, треба да одржи состанок со Алехандро Домингез, првиот човек на КОНМЕБОЛ, на која единствена тема ќе биде предлогот на ФИФА.

„Сакам ова добро да го анализирам. Пред да донесам одлука, сакам да го слушнам и мислењето на КОНМЕБОЛ“.

Јужноамериканската федерација (КОНМЕБОЛ), претходно излезе со став дека нема да ја поддржи иницијативата на претседателот на ФИФА, Џани Инфантино.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона го осуди однесувањето на навивачите кон тренерот Куман

Објавено пред

По поразот од Реал (1:2), навивачи на Барселона го чекаа Роналд Куман и му кажаа што мислат за начинот на кој тој го води тимот. Лутите навивачи „нападнаа“ Аудито, во кој беше на 58-годишниот Холанѓанец со сопругата. На крајот Куман успеа да замине.

Куман нема победа против Реал, забележа порази во трите дуели со Реал, два од нив се на „Ноу Камп“.

Ден по непријатните сцени кои се случија пред „Ноу Камп“, фудбалскиот клуб Барселона го осуди однесувањето на навивачите.

„Барселона јавно го осудува насилното однесување на навивачите кон тренерот, додека тој го напушташе „Ноу Кам“. Клубот ќе преземе безбедносни и дисциплински мерки, со цел вакви инциденти да не се повторуваат во иднина“, се наведува во клупското соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет2 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија3 часа

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ4 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет6 часа

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет6 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет7 часа

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион18 часа

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион21 час

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија21 час

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ23 часа

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион1 ден

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион1 ден

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет1 ден

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ1 ден

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија2 дена

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет2 дена

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Досие