Контакт

Спорт

Верувале или не: Прв трипл-дабл во кариерата за Каваи Ленард (Видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс во дербито на вечерта во НБА лигата славеа победа во Мајами 122:117. На овој натпревар Каваи Ленард, еден од најдобрите играчи во лигата, го забележа првиот трипл-дабл во кариерата.

Ленард (28) во Мајами го одигра 502 натпревар во кариерата и го забележа првиот трипл-дабл (33 поени, 10 скока, 10 асистенции).

Ленард во 2015 година е избран како 15 пик на драфтот од страна на Инидјана Пејсерс, но веднаш е трејдуван во Сан Антонио. Со Спарс ја освои титулата во 2014 година, а шампионски прстен освои и минатата сезона со Торонто Репторс.

Оваа сезона Ленард има просек од 27,1 поен, 7,4 скока и 5 асистенции по натпревар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Се враќа Стеф Кари

Објавено пред

НБА ѕвездата Стеф Кари во ноќта помеѓу недела и понеделник ќе се врати во составот на Голден стејт Вориорс.

Голден стејт сезонава имаат забележано само 12 победи и се наоѓаат на последното место во НБА. За ваквиот резултат „најзаслужни“ се повредите на двајцата главни играчи Клеј Томпсон и Стеф Кари.

Кари ја повреди дланката на левата рака на 30 октомври. По две операции и пауза од четири месеци тој доб дозвола од лекарите да се врати на кошаркарските терени.

Стеф во тимот на Голден стејт ќе се врати на натпреварот со Вашнигтон Визардс кој ќе се одигра во Сан Франциско.

Еден од најдобрите шутери во историјата на НБА лигата во кариерата има освоено три шампионски прстени со Вориорс.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Пореално е да добијам на лото отколку да ги победам Надал и Ѓоковиќ“

Објавено пред

Францускиот тенисер Гаел Монфилс не оптимист дека на Ролан Гарос може да забележи добар резултат. Еден од најатрактвните тенисери на денешницата во Мелбурн испадна во осмина-финалето од Доминик Тим, а потоа ги освои турнирите во Монпелје и Ротердам.

Монфилс се надева дека формата во која се наоѓа ќе може да ја пренесе и во вториот дел од сезоната, кога ќе се играат турнирите на земја.

„Кога велам дека сакам да го освојам Ролан Гарос тоа звучи тешко, бидејќи имам поголеми шанси да добијам седумка на лото. За да го освоите Ролан Гарос треба да го победите Надал кој нема пораз во Париз и кого јас никогаш не сум го победил на земјана подлога“, истакнал Монфис и продолжил.

„Треба да го победите Доминик Тим кого никогаш не сум го победил и кој е втор или трет во светот според играта на таа подлога. А тука е и Новак Ѓоковиќ од кого имам 16 порази и кого никогаш не сум успеал да го победам“.

Францускиот тенисер истакнал дека неговата цел е да дојде до петтата позиција на АТП листата. Според него тоа е реална опција. Инаку најдобриот пласман на Монфис на АТП листата е шестото место во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гнабри ги „закопа“ Челси, Барселона успеа да стигне до реми под Везув (видео)

Објавено пред

Во реприза од финалето од 2012 година, Баерн Минхен успеа да се одмазди на Челси и да направи предност од 3:0 во првиот меч од осминафиналето на Лигата на шампионите благодарение на фантастичниот Серж Гнабри, кој даде два гола за три минути. Барселона пак, успеа на „Сан Паоло“ да обезбеди 1:1 реми против Наполи за интересен реванш на „Ноу Камп“.

По првото полувреме без голови, Гнабри, кој е поранешен играч на Вест Бромвич Албион и Арсенал и добро ги познава англиските клубови, во 51. минута ги донесе Баварците во водство по асистенција на Роберт Левандовски, а додека „сините“ уште не беа соземени, во 54. минута им даде уште еден гол.

Со ова, Гнабри дојде до фантастични шест гола во ЛШ оваа сезона, и тоа сите постигнати во Лондон – на претходното гостување кај Тотенхем, тој постигна четири гола при неверојатната 7:2 победа. За Челси да патува во Минхен само туристички се погрижи Левандовски, кој во 76. минута додаде гол на двете асистенции.

Во Неапол пак, Наполи успеа да дојде прв во водство на „Сан Паоло“, откако Дрис Мертенс постигна фантастичен гол во 30. минута, негов 121. во дресот на „партенопеи“ за израмнување на рекордот на Марек Хамшик.

Меѓутоа, второто полувреме не беше наклонето на домаќините. Мертенс се повреди во 54. минута од мечот и мораше да биде заменет од Аркадијуш Милик, а веќе во 57. минута, Барселона израмни преку Антоан Гризман по една брза акција на Каталонците.

Нашиот репрезентативец Елиф Елмас, овојпат не доби шанса од тренерот Џенаро Гатузо.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија10 минути

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија45 минути

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Регион53 минути

Потврден и вториот случај на коронавирус во Хрватска

Хрватскиот министер Вили Берос го потврди и вториот случај на коронавирус во Хрватска. Инфициран е и братот на еден млад...

Македонија1 час

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на корона вирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за...

Спорт11 час

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија13 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија14 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија17 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија18 часа

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија19 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион20 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија22 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно23 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија23 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион24 часа

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт1 ден

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија1 ден

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет1 ден

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Свет2 дена

Паника од коронавирусот, Италијанците ги испразнија супермаркетите

Во напад на паника поради коронавирусот Италијанците ги испразнија супермаркетите, а фотографиите на празни полици што ги објавија медиумите се...

Досие