Контакт

Спорт

Видео кое покажува дека Погба беше најдобриот играч досега на ЕВРО 2020

Објавено пред

Франција не успеа да ја додаде европската круна на светската титула, откако беа елиминирани од Швајцарија по пенал-драмата уште во осминафиналето, но компилацијата од најдобрите моменти на Пол Погба на турнирот покажува дека тој сигурно ќе беше избран за најдобар играч на ЕВРО ако Франција одеше понатаму.

Вејн Руни, поранешниот соиграч на Погба од Јунајтед, веќе напиша дека за него Французинот е најдобриот на светот.

„Како и многу луѓе, сметав дека Французите ќе станат шампиони, но како тим беа големо разочарување. Најголема штета за Пол Погба, кој беше најдобар играч на турнирот пред да ги елиминираат. Му помогна што го имаше Н’Голо Канте, но најмногу помогна што играше на поинаква позиција од таа во Јунајтед – подлабоко со што имаше време и простор да ги направи тие неверојатни додавања“, изјави Руни.

Спорт

Новата „десетка“ на Сити – Џек Грилиш стана најскапиот британски фудбалер!

Објавено пред

Џек Грилиш стана најскапиот британски фудбалер во историјата, комплетирајќи го историскиот трансфер од Астон вила во Манчестер сити за 100 милиони фунти.

По комплетирањето на медицинскиот тест во Манчестер, Грилиш потпиша шестгодишен договор со Сити, со кој ќе заработува повеќе од 200.000 фунти неделно.

„Пресреќен сум. Да се дојде во клуб како Манчестер сити за мене е огромно лично остварување. Ова беа тешки неколку месеци, бидејќи сум навивач на Астон вила цел мој живот, но кога зборував со Пеп Гвардиола и кога видов какви фудбалери имаат тука, не можев да речам не. Пресреќен сум што сум тука. Трофеите се главната причина зошто дојдов. Тука е и менаџерот, најдобриот на светот и фудбалери од висока класа, сите знаете колку го ценам Кевин де Брујне и сега ќе се оствари сонот да играм покрај него“, изјави Грилиш.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фановите на Интер протестираат – Морати прашува: Поважни се парите или тимот?

Објавено пред

Навивачите на Интер ги интензивираат протестите против претседателот Стивен Жанг околу најавената продажба на Ромелу Лукаку на Челси, додека поранешниот претседател Масимо Морати изјави дека крајно разочаран од насоката во која се движи клубот.

И покрај ветувањата дека Ашраф Хакими ќе биде единствениот фудбалер од шампионскиот тим кој ќе биде продаден, се верува дека е блиску до реализација трансферот на Лукаку за 130 милиони евра.

Фановите пред седиштетото на клубот во Милано поставија голем банер и на англиски му порачаа на претседателот: „Жанг, времето истече“. Друг банер додаде: „Тренери и фудбалери, ја имате нашата поддршка, очекуваме единствено и пот од вас. За доброто на Интер“.

Морати, кој го продаде клубот на кинеските газди, предупреди дека продажбата на Лукаку ќе биде добра за финансиската стабилност, но дека ќе мора да се постави прашањето: „Поважни се парите или тимот?“.

„Не ја знам точната ситуација, но секако дека ги привлекува таква голема сума. Не знам дали е доволна да се реши економскиот статус. Ако Лукаку остане, тоа значи силен тим, и ќе видиме што значи повеќе за нив, парите или тимот“, вели Морати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дали Нејмар е виновен за „раскинот“ на Меси и Барса?

Објавено пред

Само 24 часа пред шокантниот „раскин“ со Барселона, Лео Меси беше на вечера со играчите на Пари Сен-Жермен, предводени од неговиот стар пријател Нејмар, и многу фанови на каталонскиот клуб сметаат дека ова бил клучниот момент да се стави крај на 21-годишниот престој на „Ноу Камп“.

Подолго време од Шпанија доаѓаа вести дека Барселона го прави максимумот да се договори со Меси, дури предложувајќи намалување на платите на повеќе стандардни првотимци за 40 отсто, пред денешниот шокантен пресврт на настаните, во кој Меси се покајал за дозволата да му се намали платата за 50 отсто, но најмногу бил разочаран од квалитетот на сегашниот тим.

Фотографијата која покажува кој можеби го разубедил го покажува Меси во друштво со Нејмар, соиграчите од аргентинската репрезентација Анхел ди Марија и Леандро Паредес и италијанската ѕвезда Марко Верати.

Нејмар, кој постојано го повикуваше Меси да дојде во Париз, ја објави фотографијата на Ибиза со порака „Амигос“ (пријатели). ПСЖ е сигурно еден од ретките клубови на планетата кој може да си ја дозволи огромната плата на Меси, така што ќе биде интересно да се следат настаните.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NJ 10 🇧🇷 (@neymarjr)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Владата почна постапки за обезбедување 20.000 литри гориво за противпожарните возила и летала

Владата донесе одлуки за спроведување постапки за обезбедување 15.000 литри млазно гориво и 5.000 литри нафтени деривати за потребите на...

Македонија5 часа

Активни повеќе пожари во Македонија, затворени се неколку патишта

Низ Македонија активни се неколку пожари, а на терен се силите на Армијата, противпожарни екипи, а помош дава и месното...

Македонија6 часа

Приведено едно лице за предизвикување пожар во Ресенско

Полицијата уапси едно лице за предизвикување пожар во селото Лева Река, Ресен. Според информациите од полицијата, уапсен е К.С. од с.Лева...

Македонија8 часа

Ангелов: Пожарите се шират со голема брзина, имаме сознанија дека некои намерно се запалени

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување...

Македонија10 часа

Ширењето на пожарот кај Делчево е критично – неопходна евакуација на две села

Жителите од критичните реони во село Нов Истевник и Стар Истевник зафатени со големиот пожар да се евакуираат во градската...

Македонија10 часа

219 нови случаи на Ковид-19, починаа четири лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.713 тестирања, а регистрирани се 219 нови случаи на...

Македонија12 часа

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот...

Македонија15 часа

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради зголемената појава на пожари

Владата на денешната 95. седница, која се одржа изутринава, донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна...

Топ15 часа

72-годишен битолчанец извршил полов напад врз десетгодишно девојче

Маж од Битола на возраст од 72 години е осомничен дека сторил полов напад врз дете што не наполнило 14...

Топ15 часа

Татко си ја малтретирал својата ќерка, ја удирал со тупаници и ѝ се заканувал на сопругата дека ќе ја убие

38-годишен жител од Брвеница, татко и сопруг, е осомничен за малтретирање на својата ќерка и за семејно насилство над блиски...

Европа16 часа

(Видео) Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа, кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден...

Македонија16 часа

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите, ќе емитувам во живо

Пет хеликоптери, три српски и два македонски, полетаа од скопскиот аеродром кон Пехчевскиот Регион, соопшти утрово директорот на Центарот за...

Македонија17 часа

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

Владата, денеска, во 8.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење...

Македонија1 ден

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија1 ден

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија1 ден

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија1 ден

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ2 дена

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион2 дена

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Досие