Контакт

Спорт

Виландер: Федерер не сакаше да изгуби од Ѓоковиќ, затоа се повлече од РГ

Објавено пред

Легендарниот Матс Вилалндер има свое мислење за повлекувањето на Роџер Федерер од Ролан Гарос.

dobivaj vesti na viber

Швајцарецот, се повлече од турнирот, откако во третото коло по три и пол часа, забележа победа над Кепгер од 3:1.

Федерер требаше да игра против Матео Бетертини во осмина-финалето, а потоа и против Новак Ѓоковиќ во четврт-финалето. Виландер смета дека Федерер сакал да ја избегне пресметката со Ѓоковиќ на земјаната подлога во Париз.

„Мислам дека донесе вистинска одлука. Имаше шанси да го победи Беретини, а потоа ќе требаше да игра против Ѓоковиќ и веројатно Србинот ќе забележеше убедлива победа. Не сакаше нешто такво да му се случи пред Вимблдон“, рекол Виландер.

„Тој на Ролан Гарос дојде со идеја да победи на неколку мечеви. Сигурно е дека направи повеќе од планираното. Што требаше да направи? Да му предаде на Кепфер кога имаше меч топка? Не играше во Мадрид и во Рим и му беше потребна некоја победа. Сметам дека е во ред што се откажа“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сити ја доби куп-битката со Арсенал

Објавено пред

Манчестер сити се во четврт-финалето на најстарото клупско натпреварување на светот, ФА купот, откако во лута битка со Арсенал излегоа со 1:0 победа на „Етихад“.

dobivaj vesti na viber

Иако не се работеше за меч од Премиерлигата, секако, вниманието беше насочено кон Манчестер, каде што се судрија лидерот во Премиерлигата, Арсенал и нивниот главен ривал, актуелниот шампион Сити, во пресметка на Пеп Гвардиола со неговиот „ученик“, Микел Артета.

Во израмнет меч во кој двата тима имаа свои шанси, неочекуван херој на „граѓаните“ беше дефанзивецот Натан Аке, кој во 63. минута по една опасна ситуација и статива пред голот на Арсенал, упати удар кој беше недостижен за Арон Ремсдејл.

Прикажи повеќе...

Спорт

Моќната Франција силно преку Шведска за мундијалско финале

Објавено пред

Франција ќе го предизвика актуелниот двократен шампион, Данска во финалето на Светското првенство во ракомет, откако покажаа фуриозна форма за да стигнат до голем 31:26 (16:12) победа над Шведска, на кои не им помогна ниту поддршката од трибините.

dobivaj vesti na viber

Освен на стартот на мечот, кога водеа со 3:2, Швеѓаните постојано ја бркаа предноста на „триколорите“, кои првото полувреме го завршија со четири гола предност (16:12). Во второто полувреме, постојано траеше притисокот на „трите круни“, но Французите ја оддржуваа предноста и стигнаа до максимални +6.

Винсен Жерар беше фантастичен на голот на Франција, Лоик Фабрегас постигнаа шест гола, а во форма со пет гола беа и Дика Мем и Кентин Мае во вистинска тимска победа, додека во отсуство на Џим Готфридсон, Јохансон со 5 гола и Петерсон со 4 беа лидери на Шведска.

Франција за својата седма титула на Светските првенства, ќе се судри со Данска, во реприза од олимпиското финале во Токио, додека за Шведска останува борбата за бронзата со Шпанија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Собослаи ги донесе Лајпциг на само поен од Баерн!

Објавено пред

Унгарскиот ас Доминик Собослаи постигна два гола за да ги предводи РБ Лајпциг до 2:1 победа над Штутгарт во првиот меч од 18. коло во германската Бундеслига, со што „биковите“ дојдоа на само еден поен од лидерот Баерн Минхен.

dobivaj vesti na viber

Собослаи го отвори резултатот во 25. минута, а својата одлична форма оваа сезона Унгарецот ја продолжи во второто полувреме со вториот гол во 49. минута по асистенција на Андре Силва. Штутгарт успеаја финишот на мечот да го направат интересен, откако беше досуден пенал, а Крис Фурих беше сигурен реализатор во 68. минута.

РБ Лајпциг сега се на второто место на табелата со 35 поени, еден поен зад Баерн (кои утре играат со Ајнтрахт во дербито на колото), додека Штутгарт се само на 15. место со 16 поени, исто како и 16-пласираниот Бохум (со натпревар помалку).

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-42268”));

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 часа

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет13 часа

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет14 часа

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...

Свет16 часа

Америка: Го убивме лидерот на Исламската држава

Американските сили го убиле лидерот на Исламската држава Билал ал-Судани и 10 негови оперативци во северна Сомалија, објавија американските власти....

Европа18 часа

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени...

Македонија19 часа

27 Јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, пригодно одбележан во МНР

Во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на холокаустот. Настанот почна...

Македонија19 часа

Милков: Ќе го вратиме амбасадорот ако се почне со дијалог на високо министерско ниво

Ако се обезбедат услови за почнување дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди...

Македонија21 час

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите што патуваат во Северна Македонија за да се...

Македонија21 час

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, повика да се дејствува смирено и да се смират тензиите во односите меѓу...

Европа21 час

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската Унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава...

Топ21 час

Истрага за пет лица, кои сексуално злоупотребувале малолетничка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за...

Европа22 часа

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка

Поранешниот командант на чешката армија, Петр Павел, прозападен кандидат, кој ја поддржува помошта за Украина, има голема предност пред поранешниот...

Свет23 часа

Пред 78 години беше ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Познатиот германски филозоф Теодор Адорно во своето дело „Културна критика и општество од 1949 година“ ја објави познатата реченица: „Пишувањето...

Свет24 часа

(Видео) Зеленски: Благодарение на системите од Западот ги соборивме повеќето руски ракети

Најмалку 11 лица загинаа во серија руски напади во Украина откако Киев доби ветувања од САД и Германија дека ќе...

Македонија24 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Со сè што потпиша, власта создаде студена дипломатска војна со Бугарија

Ковачевски да каже како е можно на сè што потпишаа, да создадат студена дипломатска војна со Бугарија, попустливоста е последица...

Регион2 дена

Курти: На Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека на Косово нема српски општини и дека договорот за формирање Заедница на српски...

Свет2 дена

Претседателот на Израел ја повика ЕУ да го искорени антисемитизмот

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави денеска дека антисемитизмот е во пораст во западниот свет и апелираше до Европската унија да...

Македонија2 дена

Градоначалникот на Крива Паланка, кој удри полицаец, заработи прекршочна пријава

Случајот со боксовите од градоначалникот на Крива Паланка, Сашо Митовски, кон полицаецот Кристофер Стоевски стигна и на седницата за пратенички...

Македонија2 дена

Мицкоски: За да останат на власт, отстапија и прифатија сè, невозможно ќе биде да се исправат нивните грешки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека тоа што се случува со Бугарија е нешто за што како партија предупредувале...

Македонија2 дена

„Повлекувањето на амбасадорот во Софија е неосновано“ – Османи смета дека Бугарија потклекнува на провокации

Бујар Османи, министер за надворешни работи, изрази жалење оти Бугарија го повлече амбасадорот во Македонија, Ангел Ангелов. Смета дека тоа...