Контакт

Спорт

Вилијамс ја победи Забаленка, Мугуруса го доби дербито против Осака

Објавено пред

Серена Вилијмас избори пласман во четврт-финалето на Австралија опен. Ветаранката, во осмина-финалето, ја победи Арина Забаланека од Белорусија со 6/4, 2/6, 6/4. Во наредната рунда ќе игра против Ига Шјонтек или Симона Халеп.

Американката на теренот мина нешто повеќе од два часа, а за пласман во четврт-финалето, направи два брејка, во првиот и третиот сет. Вториот во целост и припадна на Забаленка, која во тој период имаше целосна доминација на теренот.

Првиот сет Американката рутински го доби, во вториот Забаленка направи три брејка, Серена еден. Во решавачкиот сет, откако си разменија по еден брејк, Вилијамс успеа да искористи брејк, која беше и меч топка во десеттиот гем.

Драматичен меч одиграа и Гарбиње Мугуриса и Наоми Осака. Тенисерката од Шпанија, по еден час и 57 минути избори пласман во четврт-финалето. Мугуруса славеше со 6/4, 4/6, 7/5.

Мугуруса во четврт-финалето ќе игра против 71.на ВТА листата, Су-Веи Хсиех. Тенисерката од тајван, лесно, со 6/4, 6/3 славеше против Маркета Вондусова.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Стеф Кари – најдобар шутер за три поени

Објавено пред

Натпреварот во шутирање тројки на Ол стар викендот му припадна на Стеф Кари од Голден стејт Вориорс. Кари, најдобра во шутирање тројки, беше и во 2015 година. Бекот на Вориорс трофејот го презеде од Бади Хилд, Сакраменто Кингс, кој победи во 2019 година.

Кари во финалната серија ги победи Џејсон Тејтон од Бостон Селтикс и Мајк Конли од Јута Џез.

Тејтум беше лош во финалето, погоди 17 тројки, Конли блескаше со 27 тројки, а Кари финалето го заврши со 28 тројки.

Бекот на Вориорс ги промаши првите три шута, а потоа влезе во ритам, во последните секунди ја погоди последната шарена топка и ја однесе победата.Прикажи повеќе...

Спорт

Лапорта е избран за претседател на Барселона

Објавено пред

Жоан Лапорта ги доби претседателските избори во фудбалскиот клуб Барселона. На функцијата, Лапорта, го наследи Џозеп Марија Бартомеу, кој во октомври минатата година поднесе оставка на функцијата.

Лапорта по 11 години се враќа на челната позиција во славниот клуб. Во првиот мандат, од 15.јуни 2003 до 30.јуни 2010), тој освои четири трофеи во Ла Лига, два во Лигата на шампионите, три во Супеткупот на Шпанија и по еден во Купот на Кралот, Суперкупот на Европа и Светското клупско првенство.

На изборите гласале нешто повеќе од 110.000 членови на клубот. Лапорта добил 54,28 отсто од гласовите, односно за него гласале 30.184 членови на клубот. Вториот кандидат Виктор Фонт добил 29,99 отсто од гласовите, а 8,58 отсто од членовите на клубот гласале за Тони Фреиша.

Лапорта доби мандат да го води клубот до 2026 година. Уште на почетокот на мандатот се соочува со тешка задача, треба да го убеди Лионел Меси да остане во клубот. Во предизборната кампања Лапорта тврдеше дека тој е кандидатот кој ќе го задржи Меси во клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тимот Леброн победи на Ол стар натпреварот – Јанис МВП

Објавено пред

Ол стар натпреварот на сите ѕвезди во НБА лигата, заврши со победа на тимот на Леброн Џејмс. Во Атланта тимот Леброн го победи тимот на Кевин Дурент со 170:150.

Ол старт натпреварот го обележаа Јани Адетокумби и Стеф Кари. Грчкиот репрезентативец, не промаши од игра, мечот го заврши со 35 поени, а Кари во првото полувреме постигна три тројки од пола терен.

Тимот на Леброн доминираше во текот на целиот натпревар, ги доби сите четвртини, на полувреме водеше со 100:80, а погодија 31 тројка.

Покрај Адетокумбо кој постигна 35 поени, во тимот на Леброн Џејмс, се истакнаа Демијан Лилард со 32 и Стеф Кари со 28 поени, додека Крис Пол постави рекорд со 16 асистенции.

На спротивната страна Бредли Бил постигна 26, а Кајри Ирвинг 24 поени.

Балканците имаа скромен ефект Лука Дончиќ постигна осум поени, Никола Јокиќ шест, а Никола Вучевиќ пет поени, на кои придодаде седум скока.

За МВП на натпреварот беше прогласен Јанис Адетокумбо.Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 минути

Словенија ги отвора кафулињата, рестораните и средните училишта во пробен период од седум дена

Од денес, кафулињата и рестораните во два региона, во Посавје и на југоисток од Словенија, ќе можат да работат нормално...

Свет22 минути

Италијански министер за „Спутник“: Ако е вакцината ефикасна, не ме интересира националноста на научниците

Италијанскиот министер за здравство, Роберто Сперанца, изјави дека е отворен за руската вакцина против коронавирус „Спутник В“, и е подготвен...

Европа1 час

ЕУ очекува двојно повеќе вакцини од април

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека Унијата очекува двојно да се зголеми снабдувањето со вакцини од...

Македонија2 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет14 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет16 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија17 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија18 часа

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија18 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа19 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет19 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија20 часа

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија20 часа

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија21 час

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа21 час

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија23 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет24 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија1 ден

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет1 ден

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет2 дена

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Досие