Контакт

Спорт

Вилок го комплетира трансферот во Њукасл

Објавено пред

Џо Вилок го комплетира трансферот од 22 милиона фунти од Арсенал во Њукасл откако импресионира на „Сент Џејмс парк“ како позајмен фудбалер.

21-годишниот Вилок потпишува долгорочен договор со Њукасл откако минатата сезона постигна 8 гола во само 14 меча. Тој таму стана најмладиот фудбалер во Премиер лигата, кој постигнал гол во седум последователни меча помагајќи Њукасл да заврши на 12. место на табелата.

„Одлично е што повторно сум тука. Уживав минатата сезона и сега можам да кажам дека сум фудбалер на Њукасл јунајтед. Сакам да му се заблагодарам на Арсенал за целата поддршка, но ова е вистински трансфер во исто време. Едвај чекам да излезам на терен пред полн ‘Сент Џејмс парк’“, изјави Вилок, кој сепак нема да биде достапен за првиот меч од сезоната во недела против Вест хем.

Спорт

Шеикот преку Твитер го искара Покетино

Објавено пред

Врие во ПСЖ по мечот со Лион, откако тренерот Покетино реши да го замени Лионел Меси во 73.минута. Меси одби да се ракува со својот тренер кога го напушти теренот.

И покрај тоа што никој, со исклучок на Покетино, не го коментираше овој „Инцидент“, на Твитер се огласи братот на сопственикот на ПСЖ, Калид бин Хамад бин Калифа Ал-Тани. Пораката што ја испрати може да се протолкува и како заканувачка.

„Лондон е убав град, го знаете тоа…“, напишал шеикот и приложил фотографија на Покетино.

Калид Ал-Тани прв го објави трансферот на Меси во ПСЖ, а потоа го провоцираше Реал откако „кралскиот клуб“ не успеа да го донесе во тимот Килијан Мбапе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Севилја го отпушти Њанон, бил дебел и физички неподготвен

Објавено пред

Севилја му врачи отказ на францускиот фудбалер Жорис Њанон. „марка“, објави дека Њанон бил дебел и физчки не бил подготвен да игра сериозен фудбал.

Севилја во 2018 година, на Рен, за услугите на Њанон му плати 13,5 милиони евра. Во дресот на клубот од Андалузија, францускиот фудбалер има одиграно 17 натпревари.

Во сезоната 2018/2019 седум пати настапил во Примера, четири во Купот на Кралот и шест во Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шест држави ја сакаат организацијата на ЕП во 2025

Објавено пред

Шест држави поднеле кандидатури за организација на Европското првенство во кошарка кое ќе се одржи во 2025 година.

Европското во 2025 година ќе биде 42. по ред, а ќе биде организирано во четири држави. Кандидатури поднеле Кипар, Финска, Унгарија, Летонија, Русија и Украина.

Унгарија, Летонија, Русија и Украина поднеле кандидатура за организација на натпреварите во фазата по групи и за самата завршница, додека кандидатурите на Кипар и Финска се однесуваат само на натпреварите во групната фаза.

ФИБА организацијата на ЕП во 2025 година ќе ја додели наредната пролет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Вчера се вакцинирале над 12.000 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 774.422 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Регион53 минути

Србите побројни на протестите, им носат храна и вода

Бројот на Срби собрани утрово на преминот Јариње е значително поголем од вчера, пренесува репортерот на „Косово онлајн“. Луѓето што...

Македонија2 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија2 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет3 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион3 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет4 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија4 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет15 часа

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет16 часа

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион17 часа

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија20 часа

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија22 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија22 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија24 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет1 ден

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија2 дена

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет2 дена

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија2 дена

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија2 дена

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Досие