Контакт

Спорт

„Вимблдон се игра секоја година, зошто тогаш да немаме СП на секои две години?“

Објавено пред

Светското првенство на секои две години нема да ја згасне „магијата“ на турнирот, смета првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино. Претседателот на ФИФА, во Израел, бил еден од гостите кои присуствувале на десеттата годишна конференција на Ерусалим Пост.

Настапот на Инфантино покажува дека ФИФА нема намера да се откаже од идеата, која наиде на многу критики во фудбалскиот свет. Планот на главниот човек задолжен за развој на фудбалот, Арсен Венгер и Инфантино е светските првенства наместо на секои четири, да се одржуваат на секои две години.

„Угледот и големината на некој настан зависи од неговиот квалитет. Секоја година го имате Супербоул, Вимблдон или финалето во Лигата на шампионите. Овие настани сите ги чекаат со голема возбуда…“, рекол Инфантино.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Американец сака да го купи Дерби каунти

Објавено пред

Американскиот бизнисмен, Крис Киршер, имал намера да го купи англискиот фудбалски клуб Дерби каунти. Дерби се во стечај од пред два месеци, лигата ги казни со одземање на 12 бодови.

Стечајниот управник, за англиските медиуми, открил дека постојат неколкумина заинтересирани да го купат клубот. Дерби каунти се жалеа на одлуката, бараат да им бидат вратени одземените бодови.

Киршер (34) е основач, сопственик и извршен директор на компанијата за логистика „Slyniv.io“.

Дерби каунти е клуб со богата историја и со една од најдобрите навивачки групи во Англија. На кормилото на клубот се наоѓа легендата на Манчестер јунајтед, Вејн Руни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Булс 3/3, ваков старт немале од времето на Џордан

Објавено пред

Одлични настапи имаа кошаркарите од Балканот изминатата ноќ во НБА лигата. Тимовите во кои настапиваат забележаа две победи и два порази.

Никола Јокиќ против Кливленд Кавалирс забележа 24 поени, 19 скока, по три асистенции и украдени топки, но не можеше да го спречи поразот 99:87. Денвер очајно шутираа за три поени, 9/38, што беше причина за поразот. Кливленд го предводеа Џерет Ален (21 поен, 16 скока) и Кевин Лав (22 поени).

Атланта убедливо ги порази Детроит Пистонс 122:104. Богдан Богдановиќ постигна 14 поени за победниците. Атланта ја предводеше Тре Јанг со 32 поени, четири скока и девет асистенции.Чикаго Булс го бележат најдобриот старт во лигата уште од сезоната 1996/97. Булс имаат три победи во исто толку натпревари од почетокот на сезоната. Третата победа ја забележаа над Торонто Репторс 111:108.

Никола Вучевиќ имаше учинок од 16 поени, осум скока, две асистенции и три украдени топки. Екс играчот на Торонто, Демар Дерозан ги предводеше Булс до победата со 26 поени.

ЛА Клиперс на убедлив начин дојдоа до првата победа во сезоната. Клиперс го декласираа Портланд со 116:86. Лук Кенард постигна 23 поени со реализација од 80 отсто. Ивица Зубац имаше 10 поени, осум скока и четири асистенции.

На спротивната страна Јусуф Нуркиќ забележа четири поени, 10 скока. Најефикасен играч на Портланд беше Си-Џеј Мекалум со 20 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ во Салцбург ја најдоа замената за Мбапе

Објавено пред

ПСЖ во Австрија го најдоа фудбалерот кој треба да го замени Килијан Мбапе. Францускиот репрезентативец одбива да го продолжи договорот, доколку тоа не го направи до крајот на годината, од 1.јануари ќе може да преговара со заинтересираните клубови.

Ако замине Мбапе, што е реална опција, ПСЖ ќе се обиде да го донесе играчот на Салцбург, Карим Адејеми. 19-годишникот сезонава има постигнато 14 гола на 18 натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

(Видео) Двајца загинаа, а четворица се повредени во пукање во трговски центар во САД

Две лица загинаа, а четворица, од кои еден полицаец, се повредени во пукотница во трговски центар во градот Бојси, во...

Македонија27 минути

СДСМ: Ќе го заштитиме секој поединец од заканите за насилство

„ВМРО-ДПМНЕ повторно покажа дека не е поместена ниту милиметар од режимската и насилничка матрица. Имено, после првиот изборен круг, членови...

Македонија1 час

Во моментот се активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени со коронавирус изнесува 6.187 лица, и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет1 час

ЕМА ја одобри вакцината „Модерна“ за трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри третата доза на вакцината „Модерна“ против ковид, за лица над 18 години. Третата...

Регион17 часа

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија17 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија19 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет20 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија22 часа

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ22 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет1 ден

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет1 ден

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет1 ден

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион2 дена

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион2 дена

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија2 дена

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ2 дена

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион2 дена

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион2 дена

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Досие