Контакт

Спорт

Винисиус ги казни Ливерпул, Сити во 90-тата минута извади победа над Дортмунд

Објавено пред

Бразилскиот талент Винисиус Жуниор првпат во кариерата постигна два гола, за да ги предводи Реал Мадрид до 3:1 победа над Ливерпул во мега-мечот од четврт-финалето на Лигата на шампионите, додека Манчестер сити, со малку помош од судијата, стигнаа до 2:1 победа над Борусија Дортмунд, за да се постават два интересни реванши.

Реал со голем број на повредени и позитивни фудбалери, имаа фантастично прво полувреме во кое поведоа со 2:0, додека Ливерпул не упати ниту еден удар на голот на Тибо Куртоа. Во 27. минута, Тони Крос упати фантастична асистенција од над 50 метри до Винисиус Жуниор, кој лесно се прошета низ одбраната на Ливерпул и донесе 1:0 водство. Само девет минути подоцна, по грешката на Трент Александер-Арнолд, Марко Асенсио успеа да го лобува излезениот голман Алисон за 2:0.

Надежта кај Ливерпул се врати во 51. минута, кога Мохамед Салах успеа да намали на 2:1 и да го постигне толку важниот гол во гости, но Винисиус очигледно беше расположен за игра, откако во 65. минута ја врати предноста од два гола на „кралевите“. Сепак, ова не значи дека тимот на Зинедин Зидан има огромна предност пред гостувањето на „Енфилд“, бидејќи таму шпанските екипи не поминуваат најдобро.

Манчестер сити, пак, можеби газат во Премиер лигата, но Лигата на шампиони носи поинаков фудбал, и тимот на Пеп Гвардиола успеа да направи само минимална предност од 2:1 во дуелот со младиот тим на Дортмунд. Кевин де Брујне уште во 19. минута ги донесе Сити во водство по една убава акција, но во првото полувреме Дортмунд не доби пенал, а беше и поништен голот на Џуд Белингам во 37. минута поради грешка на судијата Хатеган.

Сепак, Дортмунд не се откажаа и во 84. минута стигнаа до израмнување преку Марко Ројс, пред Фил Фоден да ја врати предноста на Сити во 90-тата минута. И тука не чека интересен реванш.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Реал Мадрид – Ливерпул 3:1

Манчестер сити – Борусија Дортмунд 1:1

Баерн Минхен – Пари Сен-Жермен утре 21.00 ч

Порто – Челси утре 21.00 ч.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Возбудливо реми меѓу Евертон и Тотенхем – резултат кој не одговара никому

Објавено пред

Хери Кејн даде два гола, исто толку уфрли и Гилфи Сигурдсон, а Евертон и Тотенхем повторно одиграа возбудлив меч, од кој епилогот е 2:2 реми, кое драстично ги намалува шансите на двата клуба да направат подвиг и да влезат во топ 4, односно во Лигата на шампионите.

Кејн во 27. минута го донесе тимот на Жозе Мурињо во водство, но Евертон израмни во 31. минута од пенал преку Сигурдсон. Потоа, Евертон дојде во водство преку Сигурдсон во 62. минута, за седум минути подоцна, Кејн да израмни на 2:2.

Со поенот, Тотенхем останува на седмото место со 50 поени, Евертон е осми со 49 поени, со таа разлика што Тотенхем има 32 одиграни натпревари, а Евертон 31. Во моментов, Лестер се трети со 56, Вест хем се на четвртата позиција со 55 поени, петти се Челси со 54, а шести Ливерпул со 53. Сите овие клубови имаат по 31 натпревар, односно имаат уште седум меча до крајот на сезоната, освен Тотенхем кој треба да одигра шест.

Прикажи повеќе...

Спорт

Билетите за Мекгрегор-Поаире III распродадени за секунди!

Објавено пред

Иако постоеше стравување дека мечот воопшто нема да се оддржи, последниот дел од трилогијата Конор Мекгрегор-Дастин Поаире е полн погодок за УФЦ, откако шефот Дејна Вајт се пофали дека билетите за нивната пресметка на 10 јули во Лас Вегас се продале за неколку секунди.

„Бум! Се гледаме во Вегас“, напиша Вајт на Твитер со објава дека се продадени 10.800 билети за спектаклот.

УФЦ е еден од првите спортови кои се вратија по пандемијата на КОВИД-19, организирајќи мечеви на „Островот на борбите“ во Средниот Исток, но и во Лас Вегас (без гледачи). Но, сега, веќе на 24 април ќе има публика на УФЦ 261 на Флорида (околу 15.000), каде што за појасот во велтер категорија ќе се борат Камару Усман и Хорхе Масвидал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Двејн Вејд стана акционер во Јута, сака да има улога во тимот

Објавено пред

Трикратниот НБА шампион, Двејн Вејд купил акции од Јута Џез, придружувајќи му се на главниот акционер Рајан Смит со планови да има активна улога во клубот и во регионот на Солт Лејк Сити.

Вејд, кој поголемиот дел од кариерата го помина во Мајами хит е последен од низата на поранешни НБА ѕвезди кои купија дел од НБА тимови, вклучувајќи ги Грент Хил (Атланта хокс), Шекил О’нил (Сакраменто кингс) и секако, Мајкл Џордан, кој е главен акционер во Шарлот хорнетс. Меџик Џонсон претходно имаше 4 отсто од Лос Анџелес лејкерс.

„Ова е над сонот кој го имав само да играм кошарка во НБА. Го видов Шек како работи во Сакраменто, Грент во Атланта и Џордан во Шарлот. Ова е еден вид на партнерство и сакам да бидам вклучен. Многу е тешко да се дојде до ваква можност и не ја сфаќам несериозно. Му благодарам на Рајан и верувам дека ќе донесам многу повеќе од моето знаење во кошарката“, изјави Вејд.

39-годишниот Вејд се сретнал со Смит на голф во Калифорнија веднаш по пензионирањето во 2019 и тие станаа блиски пријатели. Вејд вели дека научил многу од 42-годишниот Смит, кој е газда на компанијата „Квалтрикс“ со која направи богатство пред во октомври да го купи Џез за 1.66 милијарди долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион9 часа

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија12 часа

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија13 часа

Нови 908 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија13 часа

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија16 часа

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија16 часа

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет17 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа18 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион19 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија19 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион19 часа

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија20 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа1 ден

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија2 дена

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија2 дена

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа2 дена

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија2 дена

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион2 дена

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион2 дена

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа2 дена

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Досие