Контакт

Спорт

Вистинска битка на Давид и Голијат – осмолигашот Марин го пречекува Тотенхем

Објавено пред

Едните имаат стадион кој чини милијарда фунти и го имаат „специјалниот“ Жозе Мурињо за тренер. Другите, пак играат во Северната Премиер лига – дивизија еден – северозапад, односно осмата лига по вредност во Англија и пласманот во третото коло на ФА купот им е најголем успех во историјата на клубот (основан во 1894 година).

Во вистинска борба на фудбалски Давид и Голијат, Марин АФЦ, клубот од предградието на Ливерпул го пречекува Тотенхем на својот стадион со 3.800 седишта, откако претходно благодарение на помошта на ливерпулските премиерлигаши Ливерпул и Евертон имаше каде да тренира за мечот.

Жозе Мурињо изјави дека најдобар начин за Тотенхем да покаже почит кон осмолигашот е да постави силен тим, но менаџерот на Марин, Нил Јанг вели дека би сакал Хери Кејн и Сон Хеунг-Мин да не играат.

„Се надевам дека нема да играат! Имаат многу фудбалери кои можат да играат во нападот и се од светска класа. Ми падна косата на почетокот на неделата размислувајќи за овој меч. Би сакал да имам пет минути насамо со Жозе, само за обичен муабет. Но, не знам дали ќе смееме да го направиме ова поради правилата за КОВИД“, вели менаџерот со рокерско име и презиме.

Капитенот на Марин, Најал Каминс, пак, вели дека има посебен мотив против Тотенхем, бидејќи е навивач на лутите ривали на Спартси, Арсенал.

„Не требаше да го откривам тоа, може да ми се врати. Но, последните денови имам мисли во главата – што би кажал по мечот ако ги победиме Тотенхем? Разликата меѓу нив и нас? Тие имаат готвачи, а моите играчи јадат што ќе им зготвам јас“, вели со насмевка Каминс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дебакл на Вориорс во ЛА, Јанис ги среди Клиперси

Објавено пред

ЛА Лејкерс ставија крај на серијата од четири порази со убедливиот триумф над Голден стејт Вориорс 117:91. Милвоки во дербито ги победија ЛА Клиперс 105:100, а Бостон Слетикс во драматичен финиш ја извлекоа победата над Вашингтон Визардс 111:110.

Актуелните шампиони го декалсираа Голден стејт Вориорс и се вратија на второто место во Западната конференција. Лејкерси, на полувреме го решија прашањето околу победникот, а во третата четвртина имаа предност и од 35 поени.

Леброн Џејмс, на теренот мина само 24 минути, постигна 19 поени и беше најефикасен во својот тим. На спротивната страна се истакна Ерик паскал со 18 поени, Стеф Кари одигра лош натпревар, погоди пет од 13 обиди, постигна 16 поени.Бостон Селтикс со поените на Џејсон Тејтум постигнати на пет секунди до крајот на мечот, славеа над Вашингтон со 111:110. Тејтум со 31 поен ги предводеше Селтикс, на спортивната страна Бредли Бил застана на 46 поени. Ова е 11 натпревар, од почетокот на сезоната, на кој Бил постигнува најмалку 40 поени, а неговиот тим не успеа да победи.

Во дербито, Милвоки, предводени од Јанис Адетокумбо, славеа над ЛА Клиперс со 105:100. Јанис мечот го заврши со 36 поени, 14 скока и четири блокдаи. Грчкиот репрезентативец постигна 17 поени во последната четвртина.

Кај Клиперси се истакнаа Каваи Ленард со 25 и Серж Ибака со 15 поени, 12 од нив во третиот период кога Клиперси го анулираа двоцифрениот минус.

Резултати:

Сакраменто-Шарлот 126:127
Минесота-Феникс 99:118
Хјустон-Мемфис 84:133
Мајами-Атланта 109:99
Детроит-Њу Јорк 90:109

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетико не го дава врвот, пак се врати на +5 пред Барса

Објавено пред

Атлетико Мадрид стигна до гостинска 0:2 победа кај Вилјареал за да ја продолжи низата на „жолтата подморница“ без победа, и да се врати на +5 предност пред Барселона на врвот на Ла лига, и тоа со натпревар помалку.

На „Керамика“, тимот на Диего Симеоне дојде во водство во 25. минута со автоголот на Алфонсо Педраза, а победата беше потврдена во 69. минута преку Жоао Феликс.

„Рохибланкос“ имаат 58 поени од 24 меча, пред Барселона со 53 од 25 меча и Реал Мадрид со 52 од 24 меча. Вилјареал се на седмото место со 37 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ребиќ ја „урна“ Рома, по што сочно ги опцу

Објавено пред

Со голот на Анте Ребиќ, Милан стигна до трилер 2:1 победа на гостувањето кај Рома да ја прекине лошата серија од два порази во Серија А и да се доближи на четири поени од лидерот Интер.

Во првото полувреме имаше речиси се – обид со петица на Златан Ибрахимовиќ, многу шанси на двете страни, стативи, за на крајот во 43. минута „росонерите“ да дојдат во водство од пенал откако Фацио направи фаул на работ на шестнаесетникот, а Френк Кеси беше сигурен од белата точка.

Меѓутоа, во второто полувреме, Рома успеа да врати преку Жордан Верету во 50. минута, пред на сцена да стапи хрватскиот напаѓач Анте Ребиќ осум минути подоцна, со убав гол од свртување. Како што можат да забележат сите кои ги познаваат локалните јазици, потоа тој им упати сочна пцост на ривалите од Рома директно во камерата.

Милан сега има 52 поени, четири помалку од Интер, но дури шест пред Јувентус и Аталанта, додека Рома останува петта со 44 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ50 минути

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава, по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде била организирана свадба на...

Свет2 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме низ целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија3 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет12 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион13 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија16 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија17 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија18 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ21 час

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија23 часа

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија2 дена

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија2 дена

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија2 дена

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа2 дена

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија2 дена

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија2 дена

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Досие